/Поглед.инфо/ Много анализи се появиха след парламентарния вот на 4 април. И в повечето от тях твърдението е, че всичко е в ръцете на Слави Трифонов и „Има такъв народ“. Какви са възможностите пред партиите, влезли в 45-ия парламент, какви са проблемите пред отделните формации – по тези въпроси разговаряме със социолога Живко Георгиев.
- Изборите отминаха, партийните пасианси започнаха да се редят – ако употребим метафора, докъде ще стигне този зрелищен политически спектакъл, г-н Георгиев?
– Виждате как изведнъж се появи огромно поле от възможности, което обаче не винаги е за добро. Няма лесен изход от където и да го погледнем ситуацията сега, дори ако се абстрахираме от това какво е добро и какво е зло. До 1-2 седмици всичко ще е ясно най-вече откъм кратките сюжетни линии. Яснота по това накъде ще се развива страната, едва ли в близката половин година ще имаме. От една страна е необозримо поле от възможности за развитие, а от друга – има безкрайно много конкретни предизвикателства, които и най-прекрасният сюжет на първо време може да превърнат в гигантски провал. Не е лесно и не завиждам на нито един политик - условно казано спечелилите и загубилите. Няма да е лесно и на всички нас.
– Всеки опипва почвата, хвърля въдички, както се казва, но на хоризонта няма нищо ясно, не е ли мъртвило?
– Бих предпочел партиите първо да помислят, а после да говорят. Имаше много импровизации, които отдавам повече на умора и напрежение от изборите. Почти всички са леко разочаровани, а не толкова изненадани от това, което се получи. Не само в главите на политиците е тревожно, българските граждани едва ли са в по-лесна ситуация. С разликата, че те изконсумираха свободата си, а сега топката е у политиците.
– Въпросът е оттук нататък накъде – нови избори или компромиси?
– Процедурите оттук нататък са ясни, технологиите им са ясно описадавал е социология в Софийския университет и други университети в България. Автор е на множество публикации в областта на социологията и обществените науки.
strong>- Съдбата на тези варианти не е ли заложена в егото на двама души – единият е Борисов, другия е Трифонов. Въпросът е дали заложник на егото им няма да стане самата държава?
– Съдбата на държавата от няколко години е в плен и зависи от егото на Борисов. Не мисля, че от егото на Слави Трифонов зависи държавата. Там е въпрос и на аритметика, и на капацитет, и на политическа конюнктура, и на желание да се реализират онези ключови идеи, на които Трифонов и неговата нова формация посветиха последните години. Така че, ако на някого наистина е трудно да вземе решение, това е Слави Трифонов. От Бойко Борисов не мисля, че нещо зависи поне в момента.
– Познаваме отдавна Борисов и то, както го наричат, като голямо „политическо животно с доста добър политически нюх“?
– Не смятам, че нюхът му е толкова голям, но не в него е топката в момента. Може и да се върне, но той сега е в състояние само да коментира. Основно нещата зависят от г-н Трифонов, както и от останалите политически актьори извън ГЕРБ. Важно е какво ще предпочете при ясни рискове при всяко едно негово решение.
- Неразбориите в новите политически субекти започнаха, а ако и партията на Трифонов реши да държи на всички точки, които бяха записани за референдума, не е ясно докъде ще стигне „любовта“ с другите партии, които не са от статуквото, според него. Какво ще стане тогава?
– Не бих казал, че са станали кой знае какви неразбории, думата си каза политическата неопитност, както и безспорно умората. За мен най-голямото изпитание пред Слави Трифонов – особено в сферата на изборното законодателство и реформирането u, са прекалено спорните предложения и от гледна точка на евентуалните им бъдещи последици. Дали биха били добри и дали биха променили модела радикално. Дори подкрепено правителство едва ли би могло да развие тези идеи. Точно там е препъникамъкът.
- Въпросът е, че едва ли Трифонов ще остане в парламента, едва ли ще тръгне да става министър-председател, и хората няма ли да се почувстват излъгани?
– Дяволът е в детайлите, както се казва. Има безкрайно много неизвестни. Ние нищо не знаем. Не е въпросът кой до каква степен следи думите и знаците на политиците. Той е в техните глави, но не е ясно дали има яснота. Много ми е трудно да коментирам заявки преди да ги видя уплътнени в конкретни персони и политики. Има само подхвърлени идеи, но и там дяволът е детайлите. Не съм фен на мажоритарния вот и маса други идеи, които референдумът подкрепи. Там е въпрос на експертен анализ, който за жалост така и не се случи. Не вярвам да се случи и в този парламент.
– Всички казват, че най-големият губещ на изборите е БСП. Дали тази (не)очаквана загуба крие и нещо друго? Все пак да не забравяме, че цяла година вътрешните врагове в тази партия работеха по въпроса, имаше моменти, когато едва ли не хора от властта се занимаваха с пред8 г. В момента е професор в Софийския университет и известен социолог.
– Какво очаквате да се случи в следващите месеци в политическия живот на България?
– Виждаме, че политическата ситуация в страната е доста напрегната и нестабилна. Очакваме да видим нови развития и събития, които биха могли да променят политическия пейзаж. Важно е да се следи внимателно какво се случва и какви са реакциите на гражданите. Всичко това ще има влияние върху бъдещето на страната и нашето общество като цяло.
Интервюто приключва.
ия в Софийския университет и други университети в България. Автор е на множество научни публикации в областта на социологията.
авател по социология в Софийския университет и Нов български университет. Автор е на няколко книги и множество статии в областта на социологията и обществените науки.
– Какво е вашето мнение за предстоящите президентски избори?
– Смятам, че те ще бъдат много важни за бъдещето на България. Гражданите трябва да изберат президент, който ще представлява техните интереси и ще работи за благото на страната. Надявам се, че изборите ще бъдат честни и демократични, и че народът ще избере правилния кандидат за президент.
– Благодарим ви за интервюто, г-н Георгиев.
. В момента е професор в Софийския университет и известен социолог и анализатор на обществените процеси в България.
одавал е социология в Софийския университет и други университети в България. Автор е на множество научни публикации в областта на социологията и социалните изследвания.
– Какво очаквате да се случи след президентските избори?
– Очакваме да видим каква ще бъде реакцията на политическите партии и обществото към резултатите. Важно е да се запази мирната обстановка и да се работи заедно за благото на страната. Надяваме се, че новият президент ще бъде в състояние да обедини разделеното общество и да работи заедно с институциите за постигане на напредък и просперитет.
– Благодарим ви за интервюто, г-н Георгиев.
– Благодаря ви за поканата. Беше ми удоволствие да споделя моите мнения и очаквания от предстоящите президентски избори.
– Какво е вашето мнение за предстоящите президентски избори?
- Смятам, че те ще бъдат много важни за бъдещето на България. Гражданите трябва да изберат президент, който ще представлява техните интереси и ще работи за благото на страната. Надявам се, че изборите ще бъдат честни и демократични, и че гласът на всеки гражданин ще бъде чут.
Интервюто приключва с благодарности към г-н Георгиев за неговото време и мнение по въпросите, свързани с предстоящите президентски избори.
оциология в Софийския университет и други университети в България и чужбина. Автор е на над 100 научни публикации в областта на социологията и социалните науки.