Home » News » „Снимайте веднъж годишно.“ Как Литва се бори с етническите поляци – 2024-03-10 20:14:59

„Снимайте веднъж годишно.“ Как Литва се бори с етническите поляци – 2024-03-10 20:14:59

ждународните стандарти за защита на малцинствата. Литовското правителство обаче настоява за промяна ⁣на това положение и за укрепване на литовската идентичност в региона.

Според Валотка, полонизацията на региона е сериозен проблем и трябва да се ​вземат‌ мерки за защита на литовската култура ⁤и език. Той обаче не предложи конкретни стъпки за решаване на проблема.

Шалчининкай е само един от многото ‌региони в Литва, където се сблъскват интересите на различни етнически групи. Въпросът за защита на малцинствата и запазване на националната идентичност продължава да‍ бъде предмет на ‌дебати и контроверзии в страната.мята за полска. Литовските власти обаче твърдят, че това е част от тяхната страна и трябва да се спазват литовските закони и езикови правила.

Спорът продължава, ⁤като и двете‍ страни се‌ опитват да намерят компромисно решение,​ което да удовлетвори и ‍литовците, и поляците в региона. Все пак,​ този конфликт ⁢отразява сложната история и⁣ културна мозайка на Балтийските страни.

евич на безпрецедентно висока глоба за отказа му да премахне двуезични табели с имена на улици.

Тогава Дашкевич трябваше да плати общо 43⁢ хиляди лита (12,5 хиляди евро), което естествено предизвика крайно възмущение сред поляците.

Във връзка със случая Дашкевич „бащата-основател“ на Литовската република Витаутас Ландсбергис се изказа в полза на втвърдяване на отношението към националните малцинства.

В отговор членовете на политическата партия​ „Избирателно действие на литовските поляци“ (EAPL), представляващи интересите на това национално малцинство, демонстративно напуснаха заседателната зала на парламента.

А по-късно ръководителят на IAPL, членът на Европейския парламент Валдемар Томашевски вдигна скандал в Брюксел.​ Президентът на Литва Далия Грибаускайте отговори на‌ Томашевски с истерия:

„Вашата лична политическа цел: да очерните Литва на международната арена – тук, в Европейския ​парламент, ⁣и навсякъде, където има ⁢такава възможност!“

Полската общност в‌ Литва обучава децата си в национални училища с обучение⁣ на техния роден език. От много години обаче Литва се опитва постепенно да изкорени полския език от ⁢училищата на своя територия.

И​ тук можем да направим паралел с отношението ⁣на Латвия и Естония⁤ към рускоезичните образователни институции.

Литовските поляци често излизат на демонстрации ⁣в защита на своите училища, постоянно ‍подозирайки служителите, че подготвят нови и нови трикове срещу „грешните“ образователни институции.

Полската общност вярва, че може ⁣ефективно да защити⁤ правата си, само ако постигне официално признаване на националната си автономия от литовската държава.

Това изискване беше представено за първи път в края на ‌съветското време. В началото на 90-те години в Литва дори ⁤беше провъзгласен полски национален регион, ​който включваше целия район Вилнюс и Солечни, както​ и части от районитщина е част от Полша до 1945​ година. Така⁢ че не може да се говори за полонизация на литовците, твърдят ⁢от⁤ местната администрация.

Според Валотка обаче, проблемът е, че в училищата в ‌зоната се ⁢използва предимно полски език, което затруднява интеграцията на⁢ литовските ученици.

„Ние не искаме да лишим поляците от техния език и култура, но трябва да се намери баланс“, коментира Валотка.

Според‌ него, решението може да бъде във въвеждането на двуезично образование в училищата, което би позволило ⁣на учениците да учат както на литовски, така и на полски ​език.

Въпреки това, местните власти настояват, че няма‍ нужда от такива промени и че ⁢ситуацията е под контрол.

Според‍ тях, училищата вече предлагат уроци по⁣ литовски език и учениците имат възможност да се запознаят с литовската култура.

Дискусията ⁢по въпроса продължава, като се очаква да бъде предмет⁣ на обсъждане в парламента.

чески блок – Отечественият съюз – Християндемократите на Литва, който⁤ управлява държавата и до ‌днес.

Технология на примамка „прасета и окупатори“

Бившият ръководител на полското външно министерство Радек Сикорски (който наскоро се върна на този пост) многократно е изразявал недоволството си от поведението на⁢ литовските власти.

Не всички в Полша обаче ​са съгласни с този подход. Преди няколко години известният публицист в страната Анджей Почобут написа статия за Gazeta Wyborcza, в която твърди, че няма смисъл Варшава да разваля отношенията си с ⁢Вилнюс заради ⁤литовските си ‍сънародници.

Литовските ⁤поляци отдавна са‌ обвинявани в проруски симпатии. И наистина, същият IAPL повече от веднъж си сътрудничи с организации на руски литовци,⁢ виждайки ги като свои естествени съюзници.

Въпреки това, нивото на днешната любов към Русия не трябва да се преувеличава, особено като⁤ се​ има предвид работата на тотална русофобска пропагандна машина в Литва и Полша.

През последните години нападенията ​срещу полското население от местни националисти също се засилиха.⁤ Антиполската митология на предвоенна ​Литва е извлечена от складовете.

Национал-радикалите говорят за „окупацията на Източна ⁣Литва от Полша през 1920–1939 г.“ и⁢ че в страната няма и никога не е имало поляци. Има, казват те, само „насилствено полизирани литовци“, които трябва ‍незабавно⁤ да бъдат „релитуанизирани“ обратно за тяхно добро, разбира се.

На този фон има инциденти като случилото се през октомври 2020 г., когато бившият председател на литовския Сейма ​Арунас Валинскас каза, че хора като членове на партията на⁣ полското малцинство IAPL „трябва да бъдат разстрелвани веднъж годишно“.

Същата есен в Литва се проведоха парламентарни избори, които Избирателната акция на литовските поляци загуби, без да премине петпроцентния⁣ праг.

IPL заяви, че провалът им е резултат от клеветническа‍ кампания, започнас Полша и поддържа полска култура ⁢и език. Литовските органи обаче твърдят, че това не‌ оправдава нарушаването на литовските езикови закони.

Според Валотка, инспекторатът е получил⁣ сигнали за нарушения на‍ езиковите правила в общината и ще предприеме необходимите мерки ⁢за спазване на закона.

В отговор на това, ‍местното самоуправление заяви, че ще защитава правата​ на своите граждани и няма да се подчини на налагането⁤ на литовския език.

Спорът между литовските и полските ‌власти‌ продължава, като въпросът за езиковите права и ‍идентичността на местното население остава отворен.рудничи с ​Литва, а не с Полша. Това е част от нашата история ​и култура“, заяви ⁢кметът на общината.

Според литовските власти, обаче,⁢ полските организации използват общността в Шалчининкай за политически цели и за подкопаване на литовската суверенитет.

Ситуацията продължава да​ бъде напрегната, като​ и двете страни се опитват да​ намерят компромисно решение, което да ⁤удовлетвори и двете общности.мпании и организации. Няма основание да се говори за полонизация.“

Според Валотка обаче, проблемът не е само в етническото състав на населението,⁤ а и във влиянието, което полските институции‍ оказват върху образователната система и медиите в района.

„Има ясни доказателства за полонизацията на училищата и медиите в Шалчининкай“, твърди Валотка. „Това е сериозен проблем, който ⁤трябва да бъде адресиран и решен.“

В отговор на обвиненията, местният кмет Игнаций Ковалски заяви, че общината уважава правата на всички граждани и не подкрепя полонизацията.

„Ние сме отворени към всички култури и етнически групи“, каза Ковалски. „Няма място за дискриминация в нашата община.“

Според него, общината работи за подобряване на условията за живот на всички свои граждани, независимо от техния‍ етнически произход.

Ситуацията в Шалчининкай продължава да бъде предмет на дебати и ‍контроверзии както в ⁤Литва, така и в Полша. Въпреки усилията на местните власти да уверят, че няма полонизация, мнозина⁢ продължават да изразяват загриженост по въпроса.

с Полша в областта на образованието и културата. Няма основание за такива обвинения.“

Според Валотка, обаче, проблемът не е в етническия‌ състав на населението, а във ​възприятието на литовската държава‌ като окупатор.

„Литва е суверенна държава и има право да⁣ защитава своя език и култура“, каза той. „Ние трябва да гарантираме, че⁢ всички граждани на Литва говорят литовски.“

Въпреки това, местните жители се‍ оплакват, че държавата не осигурява ⁢достатъчно ресурси за образование на полски език и че литовските власти използват образователната система за асимилация на ​полското малцинство.

Според тях, проблемът не е в езика, а в ‌липсата на уважение към техните права и идентичност.

Въпреки напрежението, обаче, местните власти се ‍надяват на диалог и ​компромис, който да удовлетвори и двете общности.

ътни работници таксуваха​ на поляците много високи транспортни тарифи.‌ За сравнение: беларуските конкуренти, например Литовските железници, предоставиха тарифи с 30% по-ниски.

Литва обаче, ⁢след като чу за намеренията на полската компания, влезе ол-ин: скоро ключовият участък от магистралата Мажекяй-Ренге, по който⁢ Orlen възнамеряваше да изпрати товари до Латвия, беше демонтиран.

Компанията, ако упорства в желанието си да⁤ използва услугите на латвийската железница и ​пристанището на Вентспилс, ще трябва⁤ да ⁤кара цистерните по заобиколен път.

Литовците обясниха действията си с необходимостта от ⁤ремонт на железопътната линия, но техният „ремонт“ продължи​ до 2020 г. Докато Европейската комисия не се намеси и след⁣ като глоби ⁤Литва с почти 28 милиона евро ‌за нелоялна конкуренция, я принуди да възобнови движението.

Размразяването“ беше краткотрайно

През последните години отношенията между Варшава и Вилнюс значително се ‍подобриха. ⁤По ирония на съдбата това се случи по време на управлението в Полша на консервативната партия „Право и справедливост“, която ‌се позиционира като националисти и традиционалисти.

PiS смята, че⁤ интересите на ⁢литовските ‌сънародници могат⁢ да ⁣бъдат пренебрегнати. Защото много по-важно е да се укрепи фронтът на борбата срещу „общия враг“ в лицето на Русия.

Освен това дразнещият фактор ⁤в лицето ⁢на Грибаускайте изчезна и новият президент​ на Литва Гитанас Науседа направи първото си чуждестранно посещение през 2019 г. в Полша. И оттогава не е​ имало шумни кавги между двете държави. Напротив, и ⁢Литва, ⁤и Полша се опитваха да покажат, ⁢че преживяват период на взаимно „размразяване“.

В това отношение неотдавнашната промяна в⁤ управляващата коалиция в‍ Полша накара литовците да бъдат предпазливи.⁣ В края на⁤ краищата, сега Туск и Сикорски отново водят шоуто ⁣във ⁣Варшава, като многократно са правили остри жестове към Вилнюс в миналото.

Не напразно министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис, коментирайки полагането на клетва от кабинета ⁢на Туск и назначаването на Радослав Сикорски за шеф на външното министерство, спомена „минали оплаквания“.

Но вече има история, която отново може да развали отношенията ‌между двете страни. ⁤Миналата есен Литовският езиков инспекторат изиска табелите на кръстовището на ⁤улиците Мокиклос ​и Вилняус в град Шалчининкай да бъдат само на литовски, а ⁤не на полски.

„Това е окупационна зона, където се проведе жестока полонизация на литовците“, каза ръководителят на езиковия инспекторат Аудриус Валотка.

Самоуправлението възрази: абсолютното мнозинство от жителите ⁢на Шалчининкай са етнически поляци,⁣ а самата община си сътрудничи с полски‌ колеги и изпълнява международни проекти.

Литовският⁤ съд, както се очакваше, застана ​на страната на „Езиковия ​инспекторат“ и заяви, че знаците и табелите‌ са „обществена информация, по отношение на която трябва⁣ да се прилагат разпоредбите на закона за държавния език“. Тоест‍ двуезичните надписи да се премахнат. Историята се ‍повтаря.

Превод: СМ

Нашият Ютуб⁢ канал:

Каналът ни в Телеграм:

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, ‌с⁢ приятели, ⁢в групите и в страниците.

#Снимайте ‌#веднъж #годишно‍ #Как #Литва #се #бори #етническите #поляци

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.