Home » News » Новогодишната реч на Си Дзинпин е ключ за разбиране на бъдещето – 2024-02-28 15:23:33

Новогодишната реч на Си Дзинпин е ключ за разбиране на бъдещето – 2024-02-28 15:23:33

/Поглед.инфо/ Изминалата 2023 година беше изключително динамична и ⁤наситена със събития,⁤ както в икономическия ⁤живот, така и в ⁢политиката и геополитиката. Това беше година на превратности, промени и ускорено раждане на новия ⁤многополюсен свят. За съжаление беше и година на конфликти и ​противопоставяне, за ⁣които няма изглед да⁣ бъдат прекратени в‍ близките месеци. Отминаващата 2023 година беше година⁤ и на породени, както от Ковид пандемията, така и от геополитическото противопоставяне,⁣ икономически⁢ сътресения. През ⁤периода 2020-2022 бяха нарушени глобалните логистични вериги, а заради войната в Украйна (и после⁢ войната в Газа или​ събитията в Червено море) и отказа от евтини енергийни ресурси се стигна дори до рецесия в ​много от държавите от ЕС ⁤и икономически проблеми‌ по цял​ свят. На този фон за глобална котва ⁤на икономическия ⁢растеж се утвърди Китай. И в този‍ смисъл новогодишната реч на⁢ президента Си Дзинпин е особено важна и се превръща‌ в своего рода ⁤пътна карта за ⁢идната​ 2024 година.

Китайският президент в речта си, разбира ⁢се, направи обзор ‍на отиващата си 2023 ​година преди да⁣ ни разкрие​ какво може⁢ и трябва да очакваме ‍през⁣ идващата 2024 година. Според Си през ‌2023 са преодолени сериозни предизвикателства. ‌Той припомни как Китай ‌е продължил да нормализира⁣ живота след​ Ковид пандемията​ и да възобновява ‌икономиката и нейното висококачествено развитие. Тук си струва да добавим от ‍себе‌ си, че на фона ⁤на изпадането в рецесия на редица развити ‌страни, възстановяването на Китай през‍ 2023 година наистина беше изумително. Страната не⁢ само постигна, но и надхвърли таргета си⁤ от 5 процента икономически растеж​ за годината (спрямо свиването на икономиката в страни като Германия, Швеция и други).

Вътрешният пазар на Китайската народна ⁣република се превърна в мощен генератор на растеж и стабилност, вдигайки очакванията и надеждите не​ само на китайския бизнес, но и на ‍всички ⁢международни партньори на Китайската народна република. И това‍ стана‍ именно благодарение⁢ на фискалните и финансови ‌мерки и стимули на ‍китайското правителство.

Въпреки редица трудности свързани с ​пост-пандемичното възстановяване, не се сбъднаха почти злобните “прогнози” на някои западни⁤ анализатори за икономически колапс на китайския гигант, а “нуждата ‌от намаляване на риска и отделяне” се показа като зловредна⁤ реторика, предвид нивото на взаимосвързаност на икономиките на Китай и Европейския съюз‍ например.

Китайският лидер в речта си припомни как страната ⁣му​ е усъвършенствала ⁢системата на модерната индустрия,​ а ⁤същевременно са се⁤ издигнали нови интелигентни, развити и зелени сектори в икономиката. Тук е нужно да припомним, че Китай неслучайно ⁢се превръща в най-големия⁣ производител на‌ електроавтомобили, на литиеви батерии и други ‌подобни важни технологии, а също и​ лидер в ⁢сферите на изкуствения интелект и роботиката.

Той спомена ‌развиването на иновациите в страната с бързи темпове, привеждайки като пример първия‌ търговски⁢ полет на самолета С919 например, който представлява успешна ⁣разработка за пътнически ​самолет на Китайската⁣ корпорация за търговски летателни средства ⁢(COMAC). Факт е, че в момента китайският вътрешен пазар е една пета от глобалния въздушен трафик и‍ растежът му е ​по-бързо, ⁤отколкото​ този в Европа и Съединените‍ щати, поради което беше естествена появата на C919,‌ която е логична закономерност от отдавнашните китайски усилия за развитие в авиостроенето.

Си Дзинпин като пример ‍за иновациите‍ посочи и​ изстрелванията на космическите кораби “Шънджоу” и подабянето⁢ на дълбоководната подводница “Фъндоуджъ”. Нека да припомним за какво ⁣става ​въпрос. През октомври от космодрума⁤ “Дзицюен” на ракетата носител “Чанджън ⁤2F-YAO17” ⁤бе изстрелян китайският ‍космически кораб “Шънджоу-17” с трима тайконавти на ⁢борда. Това⁣ представляваше вторият полет в​ рамките на проекта за пилотирани космически полети на Китай⁤ и 30-ият от началото ‍на програмата. ‌Това е 493-ият полет ​на ракета-носител ⁣от серията “Чанджън”.

Впрочем,⁣ това не са единствените китайски космически успехи напоследък. Нека да припомним,⁤ че първата китайска мисия на Марс⁣ пусна ⁤цветни⁣ снимки​ на Червената планета, ‍давайки една подобрена карта за ‍научните и изследователски мисии⁤ на цялото човечество там. Китайската панорамна карта⁣ на Марс е от най-модерните ⁤и напреднали и‍ бе открита за широката⁣ общественост като поредно доказателство, че Пекин ​развива космическата си програма​ за цялото човечество, а не​ като някои други страни за тясно елитарни ⁤и ‍дори военни цели.

Друг момент в ‍речта на ‍Си ​Дзинпин беше припомнянето на ‌възраждането на Североизточен Китай, бурното ⁤развитие на Новата‍ зона Сюн’ан, ⁣както ​и на икономическия пояс по поречието на ⁢великата река Яндзъ, а също и при Големия залив Гуандун-Хонконг-Макао, ⁣които според китайския лидер са ⁤примери за ‍нова глава ⁢в развитието на страната.

Но може би най-важните елементи в ​речта на Си Дзинпин, бяха ориентирани и към международната​ общност‌ и външната⁤ политика. Той каза, че Китай се стреми “не само към​ собственото си ⁢развитие, но‌ същевременно​ се отваряме към целия свят и поемаме отговорностите си на голяма страна”.

Отговорности, които както виждаме ⁣Китай взема​ насериозно. Справка ситуацията в Близкия‍ изток, където първо Пекин‍ успя да постигне историческо затопляне и помирение⁣ между Саудитска ⁣Арабия и Иран, подобряване на хуманитарната​ ситуация в Сирия, ⁣а‌ сега ‍се ⁣бори за мирно урегулиране на израелско-палестинския конфликт.

В речта си китайският лидер⁤ припомним, че Пекин е бил домакин на срещата на​ върха ⁤между Китай и държавите от Централна ‌Азия, а⁣ също и на ⁢третото издание на Форума за международно сътрудничество “Един пояс, Един път”. ⁤Според​ него, ‌при ‍редица дипломатически и международни мероприятия, Китай е посрещнал гости и още​ по-важното, приятели, от целия свят. Това отразява⁣ нарасналата дипломатическа активност‍ на Китай, който заема все по-активна⁢ роля в международните отношения с оглед на относителната си икономическа и геополитическа тежест, както и факта, че страните в ‍Азия, Африка ⁣и Тихия океан все по-често се обръщат към Пекин​ като към безпристрастен арбитър.

Не трябва да се ​заблуждаваме, че това отразява само факта, че Китай е ‌най-важната⁢ в икономически‍ план държава в ​света ‍в момента и отговаря за една трета​ от глобалния икономически растеж. Това ​се дължи ⁤и​ на уникалната политика на Си Дзинпин, която не ⁣търси ​т.нар.​ “игра ‌с нулева сума”, както я наричат американците (т.е. “игра”, при която има само един⁢ победител),⁤ а обратното, залага на взаимноизгодни връзки, при ⁣които по възможност всички ще са‌ доволни.

“Независимо от ⁤промените, мирът и развитието винаги ще бъдат главното, а глобалното развитие може‌ да бъде ​постигнато единствено чрез взаимноизгодно сътрудничество”, каза в речта си Си Дзинпин, с което потвърждава по-горните думи, че принципа на взаимната изгода е крайъгълен камък‌ на ‍китайската външна политика.

И от ⁤това можем да си направим извода, че както през 2023 година, така ‍и през 2024 година, Китай​ ще продължи да трупа ⁢приятели ‍и партньори като⁤ залага на принципа⁢ на ⁣взаимната ​изгода и уважението, ‌вместо на “играта ⁢с нулева сума”, ⁣”сдържането”, военните и‍ политически​ интервенции ⁤като отиващия си‍ геополитически хегемон САЩ, които с поведението си започнаха да губят позиции ⁢навсякъде от Близкия изток до ⁢Африка ⁤и Източна Азия. Тук е ⁤нужно​ да припомним например, как‍ опитите ⁣на САЩ ⁢да прекъснат китайско-арабските връзки не се увенчаха с нищо. Обратното, ролята на Китай в Близкия изток става все по-важна и ключова.

Същото важи и за ситуацията⁤ в ​Източна и Югоизточна Азия, ⁢където‌ САЩ се опитват да ⁤въвлекат страни като Виетнам ‌например, в ‍своята игра на “сдържане” на Китай, но⁢ вместо ⁢това ‌Си Дзинпин и‍ виетнамското държавно ръководство откриха нова глава в двустранните отношения и обявиха,⁤ че връзките между двете културно и идеологически близки страни, ще послужат като пример и основа за идеята на китайския лидер за изграждане на “глобална общност на споделената ‍съдба”.

Си Дзинпин отвори една ​важна тема. Догодина е 75-ата годишнина от основаването‌ на Китайската народна република. Не може да имаме ‌съмнение, че освен с пищни празненства, тази годишнина ще трябва да се ‍отбележи ‍и с конкретни⁣ постижения на китайското ‍държавно-политическо ръководство и икономика. Ето защо Си Дзинпин каза, че ​”ние ще продължим да вървим уверено по ⁤пътя ⁢на модернизацията в китайски стил, ще прилагаме цялостно, точно и всеобхватно ​новите идеи за развитие, ще ускорим изграждането на неговата структура, ще се стремим ⁢към​ висококачествено ‍развитие, като търсим в същото⁢ време баланса ​между интересите​ на⁢ развитието⁣ и сигурността”.

С други думи, досегашната китайска политика ще продължи да залага на уникалния и самобитен‌ път на “социализма с китайски ​характеристики” и “модернизацията в китайски стил”, ⁤вместо‌ да копира⁢ сляпо западните ‍неолиберални тенденции, които се показаха непригодни в новите условия на 21-и век, на⁣ пандемии, войни и многополюсен свят. Очевидно ⁢е от думите на китайския лидер, че Пекин ще положи сериозни усилия,⁣ за да не изпадне в ‍капана, в който Западът изпадна след втората половина на ‌ХХ век, където в името ‍на интересите на развитието, ⁣бяха пожертвани ‌сигурността, а също и постепенно качеството на​ живот на гражданите, международния мир и не​ на последно място, околната⁤ среда и проблемите⁢ на екологията.

Много важен момент, който​ със сигурност е бил чут внимателно ‍в дипломатическите кулоари е изказването ⁤в речта на Си, ​че Китай ще продължи да подкрепя ‌Хонконг и Макао, насърчавайки предимствата и интеграцията им за дългосрочна стабилност и просперитет. С други думи, уникалният модел “една държава, две ⁢системи” ще продължи, а двете зони​ – ⁢Хонконг и Макао ще продължат да‍ бъдат генератори на впечатляващ икономически и финансов растеж, но в същото време няма ‌да бъдат⁢ допускани‍ чуждестранни намеси и опити за всяване на смут, каквито имаше преди време.

Тук Си Дзинпин подчерта много важно,⁣ че обединението на континентален⁢ Китай⁢ с китайската островна провинция Тайван, е ⁣историческа ⁣неизбежност. Целият свят‌ и ​на първо място ⁣тези, които насърчават⁣ сепаратизма ‍в Тайван, а именно САЩ, трябва ⁤да ⁢разберат, че това е червена линия за ‌Китай. Тайван‌ е⁣ бил⁤ свързан⁢ с ​континентален ​Китай⁢ през ‌по-голямата част от историята, населен е от⁣ преимуществено китайци ‍и е културно свързан с останалите провинции⁣ на страната. Освен това, никое китайско ръководство не може и няма да⁢ допусне, такъв голям остров до бреговете ​му, да бъде превърнат в⁣ бастион на сепаратизма, на милитаризацията и да се използва за нарушаването на мира и ⁢стабилността в Източна Азия, което искат ‌ястребите във Вашингтон. И все пак трябва да се отбележи, че Си Дзинпин никъде не е⁢ споменал в речта си ⁤за военно решаване на тайванския⁣ казус, а напротив, говори за това,⁣ че‌ “сънародниците от двата бряга⁣ на Тайванския проток трябва да работят заедно,​ за да споделят‌ щастието ​от великото национално възраждане”.

“Понастоящем някои места в света все ‍още се ⁢намират във ​военни конфликти. Китайският народ знае ‍много добре колко ‌скъп е мирът ‍и желае‍ заедно ‍с останалите страни да изгради общност на споделена съдба‌ и един по-красив свят ⁤с поглед към бъдещето⁤ на човечеството и за благото на всички ⁣народи”, каза още китайският ⁤лидер, ​очевидно правейки⁣ препратка към войните в ⁤Украйна, в ивицата Газа, ‍събитията⁣ в Червено море, Африка и не само.

Това е ⁣де факто важната ⁢заявка на Си Дзинпин, че през 2024 година⁢ Китай ще продължи да бъде онзи ⁣”пожарникар”, който гаси геополитическите пожари разпалени от други сили. Пекин има изгода от поддържането на ⁢мира и стабилността, както в Азия,​ така и по‍ целия свят и ще се постарае да минимизира опасностите от конфликти, а също и‌ да ограничи и дори регулира и прекрати настоящите военни ⁣и геполотически стълкновения,⁢ тъй като те заплашват сигурността на цялото човечество, на Китай и⁣ не на​ последно място,​ нарушават търговията,‌ логистичните връзки и взаимноизгодното развитие и отношения.

За да изгради⁤ “глобална общност на споделената съдба”, Китай със сигурност ⁢ще трябва да заеме ⁤дори още по-активна роля в омиротворяването на огнищата на конфликти, предлагайки на воюващите​ страни вместо конфронтация, обръщане към взаимноизгодното​ сътрудничество, търговия и⁢ големи ‌инфраструктурни проекти. ​Но по ‍всяка⁣ вероятност в Пекин са наясно, ​че има по-безотговорни международни актьори, които обратното,⁢ ще търсят още по-големи военно-политически ​ескалации, поради което ще са нужни сериозни ‍усилия от международната общност.

Ако‍ трябва да обобщим, ключът, който Си⁣ Дзинпин ни⁤ дава за предстоящата​ 2024⁢ година е, ⁤че‍ ни очакват⁣ предизвикателства и проблеми, точно както ‍имахме такива и през 2023, но Китай ще поеме с още по-голяма‍ ангажираност ролята си⁢ на велика⁢ държава, която работи за създаването ⁤на “глобална общност на споделената съдба”, туширайки конфликтите и насърчавайки междурегионалното ​развитие и сътрудничество. Ще се ⁤засилят големите китайски геоикономически, ​инфраструктурни, търговски и ⁢стратегически проекти ‍успоредно ⁢с китайските дипломатически офанзиви за мирни решения ⁣на конфликтите и връщане на международните отношения в руслото на​ международното право. През‌ 2024 година ​ще ‍има и много уникални възможности, които ще се отворят предпо-активна и отговорна роля‍ в международната⁢ общност. ​Това включва ​спазване⁤ на ⁢международните правила и норми, участие в решаването на глобални проблеми⁢ като изменението на климата и бежанската криза, както и подпомагане​ на развитието на ‍по-малко развитите страни. Само по този начин‍ Китай​ може да се превърне в истински‍ лидер⁢ в световен мащаб и⁣ да допринесе за мир⁢ и⁤ стабилност по целия‍ свят.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.