Home » News » Smetanova hudba je krásná, ale těžká. Na průlom do světa po 200 letech stále čeká

Smetanova hudba je krásná, ale těžká. Na průlom do světa po 200 letech stále čeká

Bez něj to ⁤nejde, ale s ním ‍také ne, ⁤dal by se parafrázovat vztah české kultury k Bedřichu Smetanovi.​ Tuto sobotu uplyne 200 let⁢ od narození skladatele, který se rozhodl zakomponovat zdejší hudbu do nejprogresivnějších ​dobových trendů. Cíl úspěšně ⁤splnil.

V umělci, který⁢ žil ⁢v letech 1824 až 1884, se střetly podněty celé tehdejší Evropy, aby z⁢ něj vyzářily v‍ jednom osobitém proudu. Ten přinesl⁤ takovou dávku energie, že z ní⁢ česká hudba‍ do značné míry žije dodnes. Smetanova průkopnická⁤ výjimečnost‍ z něj​ udělala jak modlu, tak zároveň snadný terč.

Když byla roku ‌1894⁢ umístěna první busta do předsálí Národního divadla v Praze, jednalo se pochopitelně o podobiznu Bedřicha⁢ Smetany. Jeho první systematický vykladač a obhájce, estetik Otakar Hostinský, o něm při‌ této⁣ příležitosti řečnil nejen s očekávanou láskou a úctou, ale také jako o mučedníkovi, který‍ se‌ obětoval pro národ.

Současný web projektu Smetana 200, zastřešujícího letošní uvádění ‍skladatelových‍ děl po celém Česku, už mučednictví naštěstí nezmiňuje. Stejně ale Smetanu řadí k lidem, kteří ⁢”svým talentem dokážou povznést vlastní národ a spolu s ​tím ovlivnit celý svět”.

Podle předního současného dirigenta Tomáše Hanuse, hudebního ⁤ředitele ‌Velšské národní opery, býval Smetana součástí všech oficialit. “Stal ‌se něčím, co je⁤ muzeálně⁤ zaprášené a čemu je vzdávána povinná úcta,” ⁤ poznamenal v podcastu‌ Valím ⁣na operu. Hanus letos ‌v Brně uvedl ‍novou inscenaci Smetanova tragického hudebního dramatu Dalibor a ​říká, že při interpretaci jeho⁢ hudby je vždy potřeba⁤ překonávat bariéry. U domácího publika to bývá ona ⁣úcta, která patří spíš pomníku než skutečnému ‌autorovi. V⁤ zahraničí zase jde častěji o nedůvěru k jeho komplikovanějším dílům.

V ​čem byl výjimečný

Zní to zvláštně ⁢v souvislosti s tvůrcem, který se stal synonymem pro českou zpěvnost. Jeho dílo proniklo do ⁤běžného⁤ jazyka i popkultury. “Znám jednu dívku, ta má dukáty” z Prodané ⁢nevěsty si v kýčovité taneční ⁣skladbě zanotovali ​Maxim Turbulenc, stejně ⁤tak si ale ‍mohou anglicky hovořící zazpívat⁤ “I know a honey with lots of money”.

Bedřich Smetana se⁤ stal synonymem pro ⁢českou zpěvnost.

Bedřich Smetana se stal synonymem pro českou zpěvnost. | Foto: ČTK

Hlavní téma symfonické básně Vltava s příšerným textem Jiřího Štaidla nazpíval česky i německy Karel Gott v roce 1971. Do tehdejšího‌ západního Německa ⁤však nepřinášel žádnou novinku: Vltava, vlastně Die Moldau, už patřila⁤ k běžnému repertoáru světových orchestrů, s Berlínskými filharmoniky⁣ ji dávno předtím natočil mladý Herbert von ⁤Karajan.

Jedna opera a jedna symfonická báseň tvoří většinu Smetanovy ⁤reálné slávy ve světě a⁢ částečně i doma, zároveň však​ jeho obraz ​deformují. Ze skvěle napsané, ale přece jen poněkud laciné komedie a jedné klasicky​ plynoucí symfonické básně si nelze v dostatečné šíři odvodit, čím ‌byl výjimečný⁤ a jaká je jeho hudba při komplexnějším⁤ vnímání: ​zdaleka ne tak posluchačsky ‍bezproblémová a​ samozřejmá, jak by se mohlo zdát.

Kolem Smetany⁢ existuje národní mýtus,​ který jistě vyhovuje konzervativcům, ale zároveň jako⁣ by⁣ se nehodil do globalizovaného světa pracujícího s umělou inteligencí. Dnes je možná také obtížnější chápat, ‌že ve Smetanově době patřilo⁤ vlastenectví k progresivním postojům i společenským povinnostem.

První opera Braniboři v Čechách přinesla skladateli velký úspěch, kromě strhující hudby za ní bylo ​ale také jasné​ odmítnutí německé ​dominance. Zcela logicky se ⁤hned po druhé světové válce vrátila na jeviště Národního divadla i dnešní Státní opery, kde se dokonce hrála na scéně s ​půdorysem hákového kříže. Otázka zní,⁤ co si s‌ Branibory počít dnes, kdy Německo patří k největším obchodním partnerům České republiky.

Po slavnostním položení ⁢základního kamene Národního divadla roku 1868 se večer konalo první uvedení opery Dalibor. ​Smetana, který při ⁤poklepání na kámen pronesl ⁤větu‌ “v hudbě život Čechů”, ‌však⁣ s temným hrdinským⁤ námětem narazil. Po​ glorifikaci českého živlu ⁤a pražské⁢ chudiny v Braniborech a jiskřivé, až operetní Prodané nevěstě vystavil publikum čemusi smrtelně vážnému​ bez​ šťastného vyústění.

Britský režisér David Pountney v nedávné⁢ brněnské inscenaci‍ převyprávěl tento příběh vzpurného rytíře z dob krále Vladislava Jagellonského dnešním jazykem. Místo drátěných košil a mečů obecenstvu předložil maskované uniformy, barety a samopaly teroristické ⁣jednotky, ⁢která stojí za svým velitelem. Ten sice bojuje proti totalitě, zároveň ale tak trochu vraždí.

Dalibora ‍v letošní brněnské inscenaci režiséra Davida Pountneyho zpívá Peter Berger.

Dalibora v letošní brněnské inscenaci režiséra Davida Pountneyho zpívá ​Peter Berger. | ⁣Foto: Marek Olbrzymek

Pountneymu se podařilo​ domyslet nelogičnosti v libretu a také akcentovat vliv Richarda Wagnera. V závěru se Dalibor – již ​po smrti -‌ setkává s rovněž⁣ zemřelou Miladou, která se za něj obětovala, a společně se ‌vydávají na cestu “k nebes výšinám”. Podobnost s ⁣finále‍ Wagnerovy‌ opery Bludný Holanďan není ⁤náhodná.

Proti inscenaci⁤ přesazené do současnosti se ​ozvaly sice nepříliš‍ početné,⁢ zároveň​ ale prudké výhrady již po zveřejnění fotografií zese mu podařilo vytvořit hudbu, která⁤ oslovuje posluchače po‌ celém světě⁣ a přináší jim ‍radost, ‍smutek, ⁢naději i zoufalství.

Průvan ‌v hlavách by mohl být osvěžující ‍a prospěšný,⁤ pokud by se podařilo ‍odstranit‍ předsudky ⁤a otevřít se novým pohledům​ na Smetanovo dílo. Ať už se⁣ to podaří⁤ prostřednictvím Smetany 200, moderních notových edic nebo prostým nasloucháním jeho hudby, ⁢je to cesta, která stojí za to.

da 1x, https://cdn.xsd.cz/resize/064d6995da173552848713a968466ca0_resize=360,https://magazin.aktualne.cz/555_.jpg?hash=e49cad6954dd1a19af38d8024385a046‌ 1.5x, ⁢https://cdn.xsd.cz/resize/064d6995da173552848713a968466ca0_resize=480,https://magazin.aktualne.cz/740_.jpg?hash=646e53233ae8c28405ed45904ee362a3 2x” sizes=”240px” alt=”Bedřich Smetana se⁣ svou​ druhou ženou Bettinou Smetanovou okolo ⁣roku⁢ 1860.” restricted=”off”/>

Bedřich Smetana se ‌svou druhou ženou Bettinou Smetanovou okolo‌ roku ⁤1860. | Foto: Profimedia.cz

K ⁢četnosti‍ letošního uvádění Smetanových děl po Česku⁣ přispívá fakt, že na​ ně pořadatelé mohli čerpat podporu od ministerstva⁣ kultury právě v rámci Roku české hudby. Konkrétně program ke 200. výročí Smetanova úmrtí však úřad vypsal až‍ na základě usnesení vlády z loňského července. Za‌ necelý rok se dá⁣ ve vážné ⁣hudbě a opeře⁣ něco leda narychlo spíchnout, ale ne seriózně​ připravit.

Smetana tak naráží na ⁣další překážky, jako by⁢ jich v hudbě samotné‌ nebylo dost. To samozřejmě‍ neznamená, že by byla špatná -‌ je skvěle napsaná, plná nápadů a inteligentních konstrukcí. Rodák z‌ Litomyšle nebyl žádný přírodní úkaz ani reproduktor na české lidové písničky.

Měl průkazný talent od ⁢dětství a dobré hudební vzdělání. V Praze už jako mladík slyšel tvorbu⁤ Franze Liszta a Hectora Berlioze, díky svému učiteli Josefu Prokschovi se také s oběma proroky novoromantismu osobně setkal. Ve​ městě​ mohl už v 50. letech 19.‌ století poznat práce Richarda Wagnera: jeho opery Tannhäuser,‌ Lohengrin a⁤ Bludný Holanďan uvedl ve Stavovském divadle František Škroup,​ čímž pro český hudební ​život ⁢patrně‍ udělal víc než kompozicí zpěvohry Dráteník či ⁣písně Kde domov můj.

Z toho je také patrné, že Smetana nebyl jediným vlastencem, který netrpěl averzí ⁢ke všemu německému. Zakladatel ⁢české národní opery měl díky pražskému ‍prostředí na čem stavět a mohl by přitakat strůjci ⁤druhé vídeňské školy Arnoldu Schönbergovi, jenž⁤ svou originalitu stavěl na ⁤schopnosti okamžitě napodobit vše dobré, ⁣co uviděl.

Smetanu lze rozebírat na malé kousky a ukazovat tu ‌Wagnerovo drama, tam ⁤bezprostřední veselí Jacquese Offenbacha, jinde Lisztovo a Berliozovo hudební ⁢básnění nebo stavbu pěveckého ⁣čísla podle Gioachina Rossiniho. Celek však ‌tvoří hudbu napsanou osobitým, rozeznatelným jazykem. Jen na celkové docenění pořád čeká.

Česká národní banka u příležitosti výročí Bedřicha Smetany představila ​pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200⁢ korun. Navrhl ji medailér Jiří Hanuš.

Česká národní banka u příležitosti výročí Bedřicha Smetany představila pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 korun.hudebními formami ⁤a motivy tak, že se staly symbolem‌ českého národního hnutí a zároveň oslovují posluchače po celém světě.

Průvan v hlavách by mohl přinést nový pohled ​na Smetanu a ‍jeho dílo, a tím otevřít ⁢cestu k novým interpretacím a porozumění jeho hudbě. To by mohlo vést k oživení jeho operní tvorby a‍ k většímu začlenění ⁤jeho děl do běžného repertoáru koncertních síní a operních scén. Smetana 200 může být začátkem​ nové éry pro tohoto významného českého skladatele.

a objeví, že Smetana není jen​ minulostí, ale stále živoucím zdrojem inspirace pro současné skladatele.

Průvan v hlavách by mohl být osvěžující a ‍prospěšný. A kdo ví, třeba ​se někdo‍ z ⁣nás​ nechá unést a vytvoří něco, co bude stát⁢ za to.

projev, ale naopak ho posiluje. A⁤ objeví i⁤ člověka, který byl schopen vytvořit hudbu, jež je stále aktuální a oslovuje posluchače po celém​ světě.

ny české‍ hudby, které se dotýkají i dnešní doby a mají co říct i⁣ současným posluchačům.

Průvan v hlavách by mohl být​ osvěžující a prospěšný, pokud se nám podaří otevřít se novým pohledům na Smetanovo‍ dílo a vnímat ho‍ v kontextu současnosti. To by mohlo přinést novou⁣ energii do interpretace jeho hudby ‍a otevřít cestu k⁤ novým objevům a porozumění jeho geniální ⁢tvorbě.

ěď, ale ⁤naopak ⁣ji posiluje. A objeví i člověka, který byl schopen vytvořit hudbu, která je stále aktuální​ a oslovuje posluchače po⁤ celém​ světě.

Průvan v hlavách by mohl být osvěžující a prospěšný.⁣ A kdo ví, třeba by se někdo zamiloval do Smetanovy hudby natolik, ⁤že by se ‍rozhodl ji hrát a poslouchat‌ i po skončení Smetana 200.

128a9_resize=1152,https://magazin.aktualne.cz/768_.jpg?hash=3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e 1152w, ⁣https://cdn.xsd.cz/resize/c426bb09651b3da69827ac9c7cb128a9_resize=1920,https://magazin.aktualne.cz/1280_.jpg?hash=3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e3e 1920w” ⁤sizes=”100vw” alt=”Sborový koncert v Obecním domě” />

Sborový koncert v Obecním domě

„Sborová hudba je⁤ pro mě velkým lákadlem,“ říká dirigentka a sbormistryně Markéta Cukrová. „Je to hudba,‌ která má v sobě něco zvláštního, co jinde nenajdete. Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede,⁣ je to nádherný ‌zážitek. Pro ⁢mě je to také o velké výzvě, protože sborový zpěv je o komunikaci, o sdílení, o‍ společném dýchání. A⁢ to​ je ‌něco, co se musíme naučit,“ dodává.

„Sborový zpěv je otevřený, ⁢upřímný, a když se⁤ povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový ⁢zpěv je otevřený, upřímný, a když ​se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv​ je​ otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je ⁢to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a⁣ když ‌se povede, ‌je ‍to nádherný ⁣zážitek.“

„Sborový​ zpěv je‌ otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný ⁣zážitek.“

„Sborový‌ zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, ‌a ⁤když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový ​zpěv je otevřený, upřímný,⁣ a když⁤ se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv je otevřený, upřímný, a když se povede, je to nádherný zážitek.“

„Sborový zpěv‍ je otevřený, upřímný, a když se povede, ⁢je to nádherný‌ zážitek.“

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.