Ruský koncern Gazprom spravuje největší geologicky ověřené zásoby zemního plynu na světě, před sebou má ale nejistou budoucnost. Loni dodal zahraničním zákazníkům, včetně Číny, kolem 91,4 miliardy krychlových metrů potrubního plynu, meziročně asi o 30 procent méně. Společnost kontrolovaná Kremlem po ruském vpádu na Ukrajinu koncem února 2022 ztratila podstatnou část svého klíčového trhu – evropského – a tím i desítky miliard dolarů na příjmech. Pro společnost, jež loni přestala zveřejňovat své finanční ukazatele, je nejhorší poznání, že Evropská unie už o její palivo zase tolik nestojí. Poměrně rychle si našla náhradní zdroje.
Gazprom, který byl v letech hojnosti (před válkou na Ukrajině) druhým největším plátcem dividend v Rusku hned po ropném gigantu Rosněfť, by se ovšem mohl na lukrativním evropském trhu pokusit o návrat. Ale je to jenom úvaha. „Určitě by to rádi udělali, jako koneckonců každý obchodník. Ale v nejbližší době je to krajně nepravděpodobné, Rusům spíše půjde o to, aby uhájili dosavadní pozici, jež je podstatně slabší než v minulosti,“ komentuje pro HN Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a jednatel poradenské firmy ENA.
Proč se do Česka dováží více ruského plynu? Stojí za tím zdražení poplatků pro tranzit přes Německo
16. 2. 2024 ▪ 5 min. čtení
Podobně to vidí také Michal Kocůrek z brněnské analytické firmy EGÚ. „Dojde-li k určitému obnovení vztahů mezi EU a Ruskem na politické úrovni, je pravděpodobné, že Gazprom bude chtít alespoň posílit svou nyní velmi omezenou pozici. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že některé přepravní cesty ruského plynu se již neobnoví, a tím pádem množství skutečně vyváženého plynu do EU nemá velký prostor pro další růst,“ podotýká Kocůrek.
Dodávky potrubního plynu Gazpromu do EU loni podle něj poklesy velmi výrazně. Oproti roku 2022 se snížily o 58 procent na 26 miliard krychlových metrů. Malé množství LNG také putovalo do unie z terminálu Portovaja, provozovaného Gazpromem. Ale hlavním vývozcem ruského LNG do Evropy je soukromá společnost Novatek.
Celkové dodávky ruského zemního plynu do EU loni podle údajů Evropské komise činily zhruba 43 miliard krychlových metrů (v jiných zdrojích lze najít odlišná čísla).
Zkapalněný zemní plyn směřuje z terminálu Jamal do Evropy na základě dlouhodobých odběrových kontraktů zejména přes terminály ve Španělsku, Francii a Belgii. Asi pětina dodávek LNG z Jamalu se v evropských terminálech, zejména v belgickém Zeebrugge, reexportuje mimo Evropu.
Pokud jde o potrubní zemní plyn, Gazprom ho dodává do zemí Evropské unie přes Ukrajinu na Slovensko, do Rakouska a Itálie, potom přes Turkish Stream (jižní koridor) do Řecka, Severní Makedonie, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska a Maďarska.
Ruský plyn odebírá také Česko, a to přes předávací stanici Lanžhot na hranici se Slovenskem. „Dodávky přes tuto trasu se v závěrečném kvartálu roku 2023 ve srovnání s předchozími měsíci mírně zvýšily a tato situace pokračuje i letos,“ podotýká Kocůrek. Za navýšením je zejména zvýšení poplatků pro tranzit přes Německo.
Poptávka po ruském zemním plynu ve střední Evropě podle něj vzrostla vlivem několika faktorů. Předně je to obchodní motivace odběratelů spojená se zdražením přepravy plynu přes Německo do Rakouska a do Česka. Svoji roli sehrává také kumulovaný nadbytek plynu v regionu, neboť poptávka nebyla vlivem mírné zimy tak vysoká, jak se původně očekávalo.
Rakousko visí na ruskéterminály. Tyto terminály jsou schopny přijímat zkapalněný zemní plyn (LNG) z celého světa, což znamená, že EU má možnost diverzifikovat své zdroje a snížit tak závislost na ruském plynu.
Navíc se EU snaží podpořit výstavbu plynovodů spojujících země v rámci Unie, což by mohlo dále snížit potřebu ruského plynu. Jedním z takových projektů je plynovod Baltic Pipe, který má spojit Dánsko a Polsko a umožnit Polsku přímý přístup k norskému plynu. Tento projekt by měl být dokončen v roce 2022.
Ve světle těchto událostí je tedy možné, že se EU bude stále více odklánět od ruského plynu a hledat alternativní zdroje a trasy pro své potřeby.jektech pracují i další země EU, jako je Polsko, Belgie, nebo Francie. Tím se zvyšuje diverzifikace zdrojů a snižuje se závislost na ruském plynu.
něcký politolog Alexander Rahr.
Navíc se v současné době EU snaží snížit svou závislost na ruském plynu a hledat alternativní zdroje energie. Proto je pravděpodobné, že Nord Stream zůstane pohřbený navěky a Rusko se bude muset zaměřit na jiné trhy pro svůj plynový export.