Podle průzkumu má tatarský biftek jen velmi malé množství odpůrců. Asi čtvrtina dotázaných ho nemá ráda.
MUDr. Selinger zdůrazňuje, že Česká dieta trpí nízkou konzumací ovoce a zeleniny, ale je dobře, že alespoň některé druhy zeleniny jsou u Čechů oblíbené. Navrhuje, aby lidé objevovali kreativnější a zdravější způsoby přípravy jídel, než je klasický smažený květák s bramborem a tatarkou.
Dobrou zprávou je, že ceny jídel v restauracích mírně klesly. Podle Edenred Restaurant indexu vyšlo průměrné polední menu v únoru na 186 korun, což je o 4,3 procenta více než v předchozím roce. Tento trend také znamenal mírný pokles návštěv restaurací na úkor nákupů v řetězcích. Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR, zdůrazňuje potřebu hledat způsoby, jak restauracím ulevit od rostoucích nákladů na podnikání a byrokracie.
eba sushi, jsou velmi polarizující,“ komentuje výsledky průzkumu Martišková, z Edenredu.
Na otázkách, jako je láska ke květáku nebo houbám, se však shodnou téměř všichni. Průzkum stravování potvrdil jednu všeobecně známou pravdu, že jsme národem houbařů. Negativní vztah k této potravině má pouhých 15 procent respondentů. „I když jsou u nás houby stále oblíbené, data ukazují, že jejich popularita s každou další generací klesá,“ popisuje Martišková z Edenredu.
Jak ukázal průzkum zatímco mezi seniory má k houbám pozitivní vztah hned 90 procent respondentů a celých 44 procent je dokonce miluje, mezi příslušníky generace Z je má rádo jen 56 procent.
Generační rozdíly přitom houbami nekončí. Ještě výrazněji se projevují u surovin, jako jsou játra nebo vnitřnosti. K nim má pozitivní vztah jen každý pátý člověk ve věku do 24 let, 40 procent z nich je naopak přímo nesnáší. Mezi seniory má játra a vnitřnosti rádo hned 65 procent z dotazovaných.
Situace se ovšem obrací v případě exotického suši. Zde jsou to naopak nejmladší ročníky, které stojí za jeho popularitou, zatímco u seniorů si tato japonská delikatesa získala jen minimum fanoušků.
Ženy milují květák
Pozitivní přístup ovšem mají tuzemští respondenti ke květáku. Ten je mimochodem jednou z mála ingrediencí, k nimž mají ženy, které obvykle bývají při výběru zdrženlivější, ještě vřelejší vztah než muži. Květák má v oblibě hned 87 procent žen. Třetina uvedla, že jej přímo miluje.
Kontroverzní se naopak ukázaly výrobky z kozího nebo ovčího sýra. Ačkoliv mají všechny tyto ingredience stále početnou základnu zastánců, stejně tak se najde i poměrně velké množství lidí, kteří je pozřít nedokážou. Překvapivě malé množství odpůrců má podle průzkumu tatarský biftek. Nemá ho ráda jen asi čtvrtina dotázaných.
„Česká dieta je bohužel typická velmi nízkou konzumací ovoce a zeleniny. Je tedy skvělé, že alespoň některé druhy zeleniny jsou u Čechů v oblibě. Bylo by ale vhodné, kdybychom s chutí objevovali i kreativnější a pro zdraví vhodnější úpravy, než jen klasický smažený květák s bramborem a tatarkou,“ dodává MUDr. Selinger.
Ceny se krotí
Dobrou zprávou pro všechny, kteří by si na ananasovou pizzu, tatarák nebo květákový mozeček chtěli zajít do restaurace, je, že proti prosinci zde ceny mírně klesly.
Podle Edenred Restaurant indexu v únoru vyšlo polední menu průměrně na 186 korun. „Výrazný růst cen z roku 2022 je definitivně za námi. Oproti únoru 2023 průměrné ceny obědů stouply o pouhá 4,3 procenta, na Olomoucku se dokonce vrátily na loňskou hodnotu. Zajímavým únorovým trendem je rovněž mírný pokles podílu návštěv restaurací na úkor nákupů v řetězcích. Rozvážkou si oběd nechává doručit necelých devět procent strávníků,“ doplňuje Aneta Martišková.
„Strmý růst cen v posledních letech měl bezpochyby negativní dopad na kvalitu stravování zaměstnanců. Toto období je z větší části za námi a situace se podle dat postupně vrací k normálu. Potřebujeme ale hledat cesty, jak restauracím ulevit od rychle rostoucích nákladů na podnikání a od zbytečné byrokracie,“ komentuje Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR.
2024-03-09 23:00:20
#Ananas #pizzu #ovoce #iDNES.cz