Italians competing at the Olympics today
• 8:00 am – TRIATHLON mixed team relay: ITALY 1 and ITALY 2
• 9:00 am – SKEET SHOOTING Mixed team qualifications: ITALY
• 9.30 am – Men’s TARGET SHOOTING 25m automatic pistol FINAL: MASSIMO SPINELLA
• 10:00 am – Women’s DIVING 10 m platform qualifiers: MAIA BIGINELLI, SARAH JODOIN DI MARIA
• 10.05am – ATHLETICS men’s 400m hurdles heats: ALESSANDRO SIBILIO
• 10.40 am – ATHLETICS women’s pole vault qualifications: ROBERTA BRUNI, ELISA MOLINAROLO
• 10.50 am – ATHLETICS women’s 400m hurdles repechage: AYOMIDE FOLORUNSO, ALICE MURARO, REBECCA SARTORI
• 11.20 am – ATHLETICS men’s 400 m repechages: EV. LUCA SITO, DAVIDE RE
• 11.55am – ATHLETICS women’s 400m heats: ALICE MANGIONE
• 12:00 – Women’s SAILING Kite: MAGGIE PESCETTO
• 12:00 – Men’s SAILING Kite: RICCARDO PIANOSI
• 12:00 pm – VELA Nacra 17 Foling: RUGGERO TITA, CATERINA BANTI
• 12:00 – VELA 470 mixed: ELENA BERTO, BRUNO FESTA
• 12:00 – Women’s SAILING ILCA 6: CHIARA BENINI FLORIANI
• 12:00 – Men’s SAILING ILCA 7: LORENZO BRANDO CHIAVARINI
• 12.38 pm – Women’s ARTISTIC GYMNASTICS beam FINAL: ALICE D’AMATO, MANILA ESPOSITO
• 12.50pm – ATHLETICS women’s 200m repechage: DALIA KADDARI, ANNA BONGIORNI
• 1.00 pm – SPORT CLIMBING women’s speed qualifications: BEATRICE COLLI
• 1.00 pm – Men’s VOLLEYBALL quarter-finals: ITALY
• 2.00 pm – EQUESTRIAN SPORTS individual show jumping qualifications: EMANUELE CAMILLI
• 2.23pm – Women’s ARTISTIC GYMNASTICS FINAL free body: ALICE D’AMATO, MANILA ESPOSITO
• 3.00 pm – Women’s DIVING 10m platform semi-finals: EV. MAIA BIGINELLI, SARAH JODOIN DI MARIA
• 3.00 pm – SKEET SHOOTING mixed team FINAL: EV. ITALY 1 AND ITALY 2
• 3.10pm – Men’s WATER POLO Group A Greece-ITALY
• 3.30pm – Women’s CANOE kayak cross quarter-finals: STEFANIE HORN
• 3.52pm – Men’s CANOE kayak cross quarter-finals: GIOVANNI DI GENNARO
• 4.15pm – CANOE women’s kayak cross semi-finals: EV. STEFANIE HORN
• 4.28pm – Men’s CANOE kayak cross semi-finals: EV. GIOVANNI DE GENNARO
• 4.43pm – Women’s CANOE kayak cross BRONZE FINAL: EV. STEFANIE HORN
• 4.48pm – Men’s CANOE kayak cross BRONZE FINAL: EV. GIOVANNI DE GENNARO
• 4.55pm – Women’s CANOE kayak cross GOLD FINAL: EV. STEFANIE HORN
• 5:00 pm – Men’s CANOE kayak cross GOLD FINAL: EV. GIOVANNI DE GENNARO
• 5:00 pm – Men’s BEACH VOLLEYBALL, eighth finals: SAMUELE COTTAFAVA/PAOLO NICOLAI
• 5.27pm – TRACK CYCLING men’s team pursuit qualifications: SIMONE CONSONNI, FILIPPO GANNA, FRANCESCO LAMON, JONATHAN MILAN
• 7.04pm – ATHLETICS men’s 3000m steeplechase heats: YASSIN BOUIH, OSAMA ZOGHLAMI
• 7.30 pm – ARTISTIC SWIMMING teams technical programme: ITALY
• 7.55pm – ATHLETICS men’s 200m heats: FILIPPO TORTU, FAUSTO DESALU, DIEGO ALDO PETTOROSSI
• 8.30pm – ATHLETICS women’s discus throw FINAL: DAISY OSAKUE
• 8.45pm – ATHLETICS women’s 200m semi-finals: EV. DALIA KADDARI, ANNA BONGIORNI
• 9.10pm – ATHLETICS women’s 5000m FINAL: NADIA BATTOCLETTI
#Paris #Olympics #Todays #Games #Medals
– 2024-08-05 10:29:31