Padl rekord! Obraz Gustava Klimta prodán za 74 milionů liber
Na úterní dražbě aukční síně byl prodán portrét z roku 1918 od rakouského malíře Gustava Klimta za rekordních 74 milionů liber. Obraz měl původně vyvolávací cenu 58 milionů liber, ale po souboji zájemců se cena vyšplhala ještě o dalších 16 milionů liber. Do konečné ceny se promítla také aukční přirážka.
Tento portrét, který je silně ovlivněn estetikou japonského umění, je posledním portrétem, který Klimt dokončil. Obraz neznámé ženy stál na stojanu v jeho ateliéru, když malíř v roce 1918 ve věku 55 let nečekaně zemřel na mrtvici a následný zápal plic.
Plátno na čtvercovém formátu prodával soukromý majitel, který jej získal v roce 1994 za 11,6 milionu dolarů. Za 30 let se tedy cena díla téměř zdesetinásobila.
Klimtovy obrazy jsou na uměleckém trhu dlouhodobě velmi žádané. Například plátno Březový les se loni v New Yorku prodalo v aukci za 104,5 milionu dolarů. Malířův slavný obraz Portrét Adély Blochové-Bauerové I. se v roce 2006 prodal dokonce za 135 milionů dolarů.
Dosud nejdražším uměleckým dílem prodaným v evropské aukci byla socha Alberta Giacomettiho Kráčející muž I, která se v roce 2010 v Londýně vydražila za 65 milionů liber. Rekord pro nejdražší obraz prodaný v evropské dražbě drželo plátno belgického surreality Reného Magritta L’empire des lumières, za nějž loni kupec zaplatil 59,4 milionu liber.
Tento prodej potvrzuje stále rostoucí hodnotu uměleckých děl na trhu a zájem sběratelů o díla světových mistrů.
How does the law of demand affect consumers’ purchasing decisions when the price of a product increases?
The law of demand states that, all other factors being equal, as the price of a good or service increases, the quantity demanded for it decreases, and vice versa. This means that as the price of a product increases, consumers will generally buy less of it, and as the price decreases, they will buy more. The relationship between price and quantity demanded is typically negative, meaning that as price goes up, quantity demanded goes down.
There are several reasons why this relationship occurs. Firstly, as the price of a product increases, it becomes less affordable for consumers. People have limited income and can only allocate a certain amount of their budget towards purchasing goods and services. When the price of a particular product goes up, consumers may choose to spend their money on other goods or reduce their overall consumption.
Secondly, the law of demand also takes into account consumers’ perception of the product’s value. When the price of a product increases, consumers may perceive that they are not getting enough value for their money. They may believe that other similar products offer a better value proposition and choose to switch to those instead.
Additionally, the law of demand also considers substitution effects. When the price of a product increases, consumers may choose to switch to cheaper substitutes. For example, if the price of oranges increases significantly, consumers may opt to buy apples instead, which offer a similar nutritional value but at a lower price.
Overall, the law of demand reflects the behavior and decision-making process of consumers in response to price changes. It is a fundamental concept in economics and is widely used to analyze market trends and predict consumer behavior.