Modul Odysseus má za úkol přistát na Měsíci a snést výzkumný náklad NASA, který bude sloužit k přípravě posádkové mise Artemis III. Modul má startovací hmotnost 1 908 kg, výšku čtyři metry a šířku 1,57 metru. Bude pracovat přibližně 14 pozemských dní a bude napájen ze solárních panelů. Kromě vědeckého vybavení nese také umělecké předměty od Jeffa Koonse.
NASA plánuje vrátit člověka na Měsíc do konce této dekády, ale nedávno oznámila posunutí termínu na září 2025 a 2026. První fázi programu Artemis již úspěšně dokončila, kdy modul Orion bez posádky obletěl Měsíc a vrátil se na Zemi.Odysseus je přistávací modul, který má za úkol přistát na Měsíci a snést výzkumný náklad NASA. Modul má startovací hmotnost 1 908 kg, výšku čtyři metry a šířku 1,57 metru. Má pracovat přibližně 14 pozemských dní a bude napájen solárními panely.
NASA zaplatila 118 milionů dolarů za výzkumný náklad, který zahrnuje šest zařízení na přistávacím modulu. Tyto zařízení slouží ke studiu interakcí mezi sondou a povrchem Měsíce, k radioastronomii a k výzkumu kosmického počasí. Modul také veze umělecké předměty od sochaře Jeffa Koonse, které znázorňují fáze Měsíce.
NASA plánuje vrátit člověka na Měsíc do konce této dekády, ale nedávno oznámila posunutí programu Artemis o rok. První fázi programu NASA dokončila na konci roku 2022, kdy modul Orion obletěl Měsíc a vrátil se na Zemi. Nový plán počítá s obletem Měsíce v roce 2025 a s přistáním astronautů v roce 2026.inteligentních kamer, které budou sloužit k výzkumu měsíčního povrchu a jeho geologie. Tato mise je důležitým krokem směrem k opětovnému výzkumu Měsíce a přípravě na budoucí posádkové mise, které by se mohly uskutečnit již v příštích letech. Americká agentura NASA plánuje v rámci programu Artemis poslat lidi zpět na Měsíc a tento úspěšný přistávací modul je důležitým krokem k dosažení tohoto cíle.