Home » Entertainment » Exclusive Interview with Caroline Shaw and Sō Percussion – Music, Creativity, and Life Insights

Exclusive Interview with Caroline Shaw and Sō Percussion – Music, Creativity, and Life Insights

Paldies par šo interesanto​ interviju! Man noteikti būs jāpārbauda​ “Sō ​Percussion” jaunais ​albums,‌ un es arī nevaru sagaidīt, lai dzirdētu Džulijas Volfas skaņdarbu “Dark Full Ride”. Un, protams,⁣ esmu pārliecināta, ka jūsu latviešu valodas prasmes būs lieliskas! bija renesanses cilvēks. Man likās interesanti, ⁣ka gleznošana bija tikai viena no viņa darbošanās jomām. Viņu interesēja zinātne, inženierzinātnes un visdažādāko lietu projektēšana.​ Mana joma galvenokārt⁣ ir mūzika. Kādreiz ⁤es mēdzu vairāk integrēt citus mākslu veidus.‍ Tiecos tāda kļūt, bet nedomāju, ka ⁢tāda jau⁢ esmu.

Cik zinu, Jūs dziedat, spēlējat vijoli, komponējat, zinu, ka pati esat veidojusi dziesmu⁣ video. Varbūt ir vēl kas,⁣ ar ko gribat dalīties?

Ja dienā būtu vairāk stundu, es labprāt darītu vēl kaut ko. Agrāk man patika veidot ⁢video, un tagad man patīk radīt mūziku⁢ kopā ‌ar⁣ filmu veidotājiem vai strādāt ar dejotājiem. Es nepārtraukti no viņiem mācos. ​Vienmēr jokoju, ka tad, kad būšu pensijā, man būs iespēja⁤ darīt visas šīs‍ lietas.

Cept kūkas un ‌dejot… Jūs minējāt vairāk stundu diennaktī, bet,⁢ paskatoties tajā,​ ko Jūs šobrīd darāt, rodas sajūta, ka Jums jau ir vairāk stundu nekā ‌man. Vai varat padalīties, kāda ir diena ar⁤ Kerolainu Šo?

Katra diena ir⁢ pilnīgi atšķirīga. ‍Pirms⁢ divām dienām es biju ​Ņujorkā, kur ierakstīju vairākus ‌skaņdarbus filmai.‌ Un vakar ar savu ‌grupu⁤ “Ringdawn” nospēlēju​ koncertu Portlendā, Oregonā. Tajā ​es ⁢spēlēju sintezatorus, elektroniku un vijoli un arī dziedāju.

Šodiena ir atvēlēta ‌telefona zvaniem⁣ un‍ veļas mazgāšanai. Bet es nepārtraukti domāju par ‍to, ko​ rakstīšu, vai projektiem, kas varētu būt nākammēnes vai pēc diviem gadiem.

Man ir daudz pierakstu ar idejām.⁤ Šķiet, es daudz izdaru arī ceļojumu laikā. Savā ziņā atrašanās vilcienā vai lidmašīnā piešķir šo limitēto telpu, kur ⁣viss šķiet iespējams.

Tāpēc tās ir vienas ⁣no manām mīļākajām dienām. Bet ir‍ marts, tāpēc šomēnes un arī nākamajā mēnesī⁣ man jāuzsāk dārza darbi. ⁤Tas būs zemes ⁤rakšanas un mūzikas ⁣radīšanas savienojums.

Skaisti! Ceļošanai uz​ Latviju Jums būs diezgan daudz laika lidmašīnā,⁤ lai kaut ko paveiktu. Šī‌ būs Jūsu trešā reize Latvijā.

Esat‌ bijusi ‍dažādās Latvijas pilsētās – Ventspilī, Liepājā un tagad būs Rīga. Vai varat padalīties, ⁤ko sagaidāt no Rīgas?

Līdz šim esmu tikai ⁣ielidojusi Rīgā un​ uzreiz devusies uz Ventspili, Liepāju. Man prieks, ka tagad viesošos arī galvaspilsētā. Ja Jums ir kādi ieteikumi, kurp⁤ doties, ko redzēt, ieteikumi par ēdienu vai kādu veikalu..

Es ieteiktu apskatīt Rīgas Doma ‍baznīcu.

Tas ir labākais⁤ ieteikums. Neesmu reliģioza, bet mani vienmēr ​aizkustina ļoti senas reliģiskas telpas⁤ ar logiem, ⁣augstajiem griestiem, plašo telpu un ⁢klusumu. Esmu pavadījusi ⁤daudz⁤ laika, klīstot ⁢pa ⁤vecām baznīcām.

Baznīcas ir ļoti piemērotas dziedāšanai. Vai⁣ varat padalīties ar Jūsu dziedāšanas ceļu?⁣ Kad sākāt dziedāt, un vai ir kāda⁤ jaunas ⁣dziedāšanas ⁣tehnikas, kuras ⁣nesen apgūtas?

Jā, bērnībā es sāku dziedāt ⁤baznīcas korī. Man patīk‌ šī saistība – ar  liturģijas rutīnu un ​vokālās mūzikas spēju atvērt sevi, lai ​sajustu kaut ko ļoti dziļu – vienalga, kas tas būtu. Dziedu ansamblī “Roomful of Teeth”, ar kuru​ pagājušajā gadā bijām Liepājā. Manuprāt, mēs ‍esam ļoti zinātkāri par ⁣dažādām balss izmantošanas iespējām.

Man ļoti patīk domāt par runas sarežģītību, par to, ​kā‌ mēs runājam un cik tas ir skaisti. ⁣Īpaši, dzirdot citas ​valodas – ​neatkarīgi no ‍tā, vai es ‌saprotu, ko saka, ‍bet ⁢es klausos intonāciju, melodiju un ‌ritmu.

Un, kad es⁣ rakstu ‍mūziku ansamblim “Roomful of Teeth”, man patīk domāt par šīm īpatnībām. Ja‌ jūs varētu paņemt vienu runas​ elementu un pārvērst to⁣ mūzikā, pārvērst to akordos, kā tas skanētu. Un dažreiz tā ‍var iegūt šīs⁢ neticamās krāsas, spožumu un spilgtumu. Latvijā​ jums ir ‌neticama dziedāšanas tradīcija un kora⁤ tradīcija, kas⁤ arī izmanto vārda burvību ​un dziļās harmonijas.

Dažreiz no‍ sevis jādabū ārā arī mežonīgāks‌ skanējums…

Tajos brīžos ⁣es par kaklu un balsi domāju kā par katedrāli. Tā ir​ kā‍ vesela​ telpa‌ tavā⁢ mutē, kurai tu ​vari mainīt formu, un no tās iznāk pavisam cita skaņa.

Veids, kā Jūs dziedat⁤ ar “Sō Percussion” ir nedaudz ​citādāks. Kāda ir⁣ Jūsu vīzija par balsi apvienībā “Sō ⁢Percussion”?

Koncertā izmantoju savu balsi​ dažādos veidos. Dažreiz tā ir gandrīz kā runāšana. Bet reizēm vairāk atgādina 13. gadsimta dziedājumu. Citreiz imitēju perkusiju instrumentu. ⁤Es​ par sevi domāju ‌kā​ par mazu vibrofonu, kas it kā sajaucas ar⁤ citiem ⁢sitamajiem instrumentiem. ​Esmu dziedājusi ar vokālo harmonizētāju, lai paralēli uz taustiņiem​ varētu spēlēt harmonijas, un ar šo neapstrādāto, sava veida trokšņaino dziedājumu var izveidot skaņas sienu, kas ir cilvēka ⁣balss un ‌tehnoloģiju apvienojums.

Es īsti nesaprotu, ko Jūs izdarāt ar manu dvēseli dziesmā ​“Lay‍ All Your ⁤Love to Me”. Šodien klausījos officiālo “Abba”s versiju, lai atcerētos tās skanējumu. Mūzikā patiešām vienlaicīgi var radīt žņaudzošu sajūtu un brīvības, lidojuma elpu. Vai jūs varat izskaidrot, kas to rada, vai tomēr ​tā ir sava veida maģija?

Es ticu, ka mūzika ‍ir ‍sava veida maģija. Es nezinu gan, kas ‌ir maģija, bet mēs, cilvēki, par to runājam kā par kaut ko ⁤neredzamu, kas‌ tomēr maina tevi ļoti dziļi un ļoti spēcīgi. Man, protams, ir iespēja mūziku analizēt tehniski, bet man tas ‍nav tik interesanti.

Ir jāļauj⁢ mūzikai pašai pateikt, kas tai ir vajadzīgs. Es tiešām ​ticu, ka, ja tu‌ uzmanīgi klausīsies, tā tev pateiks.

Runājot ​par šo dziesmu, es patiešām mīlu “Abbu”. Man patīk tās popmūzikas dziesmas, kas virspusēji šķiet ‍vienādas, varbūt tā izklausās pēc ballītes – uzbudinošas, dzirkstošas. Bet, ja tu ieklausies vārdos vai zem tiem esošajās harmonijās, tad atklājas ‌cits skaistums. Īpaši šī dziesma ir neticami traģiska, skumja dziesma. Tajā tu ​saki savam mīļotajam: lūdzu, ‍neatstāj mani, ​lūdzu,⁣ mīli mani,‌ neaizej prom, neaizmirsti mani. Un⁣ tā ir izmisīga. Un man patīk uzmanīgi​ klausīties, meklējot dziesmas kodolu, slepeno ⁤vēstījumu, kas ​tur ir, ko var atvērt un ļaut atbrīvoties. Man šķiet, ka dažreiz mūzika ⁣raksta pati sevi.

Vai ⁤jūsu mūzikā ir svarīga matemātika?

Tikai intuitīvā ⁤veidā. Es nevēlos veidot sistēmas. ​Zinām, ka mūzikā ir⁤ proporcijas, plūdums un arī inženierzinātne. Man ⁤šķiet, ka man patīk Da Vinči, jo viņš ir mākslas un inženierzinātnes ‌sajaukums, kur, ja tu zini visu cilvēka ķermeni,‌ visu par vēnām un to, kā​ tas​ darbojas iekšienē, ⁤tu vari radīt kaut ko, kas⁢ sevī ietver vēl vairāk dzīvības. Bet es zinu, ka “Sō Percussion” ​puiši ļoti‍ aizraujas ar matemātiku. Īpaši Džeisons⁢ Trūdings. Daudzās​ viņa kompozīcijās ir slēptas formulas un struktūras, ko ārēji sākumā ir grūti pamanīt, kas, manuprāt, ir ļoti forši. Tas nav ​veids, kā⁤ es⁣ veidoju mūziku, bet man tas ļoti patīk.

Vai Jums, rakstot mūziku,⁣ aizvien ⁣ir būtiski to veidot tā, ⁢lai​ rastos ​sajūta, ka ⁢tā ir improvizēta?

Jā, domāju, ‌ja es komponēju pierakstītu mūziku, es joprojām‍ sāku bez tās pierakstīšanas, vienkārši​ improvizējot ar taustiņinstrumentiem‍ vai balsi, vai meklējot harmonijas, kas mani uzrunā. Un tad ‍sāku “inženiertehnisko” ​procesu. Cenšos ieklausīties,⁢ ko ⁤mūzika⁤ man saka, ko tai vajag. Tas ir kā būvēt​ un improvizēt vienlaikus.

Vai ir kāda svarīga dzīves mācība, ko ar mūzikas palūdzību esat guvusi? Es ticu, ka ‍mūzika mums daudz​ ko māca, klausoties mūziku,​ varam attīstīties.

Es domāju, ka tā veicina mūsu ⁢izaugsmi. Tā mudina mūs būt kontaktā ar sevi.‌ Kad esi pārtikas veikalā, iespējams, tu ⁣nedomā⁢ par dzīves dziļo jēgu, bet, klausoties mūziku, tā atver portālu, kas saka:‍ atceries,⁢ ka tu esi cilvēks.⁤ Un tas dod tev iespēju būt tieši tādam cilvēkam, kāds tu‌ esi. Caur to mūzika rada empātiju, kas, manuprāt, ir visa eksistences jēga – ka tu ieraugi otru ⁤cilvēku un saki: es tevi redzu, mēs esam kopā. Vismaz es tā ceru. Tas ir tas, uz ‍ko,⁤ man patīk sarunāties ar publiku. Tas ir veids, kā‍ dalīties ar savu mūziku un sajust⁢ saikni ar klausītājiem. Manuprāt, ⁤tas ir ⁤svarīgs elements koncerta pieredzē, un es vienmēr cenšos atrast veidu, kā sazināties ar publiku, lai padarītu koncertu vēl‍ pievilcīgāku.kas noteikumus. Komunikācijas laikā ⁢lūdzam ievērot labas manieres un neizmantot nekādus nesamērīgus vai aizskarošus izteicienus. Paldies ‍par sapratni​ un atbalstu!no situācijas un koncerta veida. Dažreiz⁤ mēs vairāk koncentrējamies uz mūziku‍ un ļaujam tai⁢ runāt pašai par sevi, bet citreiz mums patīk sazināties⁣ ar publiku un‌ dalīties ar stāstiem par mūsu dziesmām. Tas‌ var padarīt koncertu ⁣personiskāku un ļauj publikai labāk saprast‌ mūsu mūziku ⁤un⁤ mūsu domas aiz tās.​ Bet galvenais ir ​tas, ka mēs cenšamies radīt autentisku un‍ aizraujošu pieredzi ⁤gan sev, gan publikai.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.