řítelem. Je to hra o lásce, přátelství, osamělosti a smutku, které jsou všem lidem blízké.
Jaké je vaše role v představení?
Hraju postavu Freda, vdovce, který se uzavřel do sebe a odmítá se setkávat s ostatními lidmi. Jednou z mála osob, kterou je ochoten snést kolem sebe, je jeho starý kamarád, se kterým hraje šachy. Můj syn se snaží změnit situaci, ale Fred je neústupný a odmítá se otevřít. Potom však přichází Rozalie, která rozehraje úplně jinou partii než ta na šachovnici.
Co vás na této hře nejvíce zaujalo?
Text mě zpočátku trochu rozpačoval, ale postupně jsem si uvědomil, že je v něm všechno, co dobrá komedie potřebuje. Humor, láska, přátelství, osamělost, smutek, vztek, všechny tyto prvky jsou v této hře obsaženy. Je to optimistické dílo, které se dotýká témat, která jsou blízká mnoha z nás.
Jaké jsou vaše očekávání ohledně představení?
Věřím, že tato hra dokáže diváky pobavit, ale zároveň je i trochu dojmout. Myslím si, že každá dobrá komedie by měla obsahovat i trochu nostalgie a smutku. Doufám, že se nám podaří přenést na jeviště všechny tyto prvky a diváci si představení užijí.
Divadlo Kalich má premiéru novinky Dobe rozehran partie ve středu. Autor textu, rakouský dramatik Stefan Vögel, se osobně zúčastní premiéry.
Kvůli zkoušením s rodiči slyšela Francie šestkrát ne
Rozhovor s Antonínem Holubem
Bra Hrznov a Antonín Holub v představení Dobe rozehran partie
Proč jste se rozhodl studovat herectví ve Francii?
Byla to celkem náhoda, chodil jsem na Francouzské lyceum v Praze a skoro všichni spolužáci následně odjeli studovat do zahraničí. Mně se ale vůbec nechtělo a přihlásil jsem se na DAMU. Tam mě ale dvakrát nevzali a po třetí už jsem to nechtěl podstupovat. Francie byla tedy jasná volba. Našel jsem si tam muzikálovou školu ECM de Paris, kde se mi velice líbila nabídka vyučovaných předmětů, a dostal jsem se na ni hned napoprvé.
V novince se poprvé objevíte na českém jevišti. Je to náhoda, nebo jste si pro svou premiéru zvolil kus s vašimi rodiči?
Určitě to nebyl cíl. Už jsem tu dříve dělal casting na dva muzikály. Jeden se zrušil kvůli pandemii a u druhého konkurz nevyšel. Pak přišla nabídka od paní režisérky Lídy Engelové, která napadlo, že by právě tuhle vztahovou komedii chtěla udělat s rodiči a se mnou. Velice rád jsem nabídku přijal. Přišlo mi, že mi to hodně dá a budu se mít od koho učit.
Co vás na novince Dobe rozehran partie zaujalo?
Velice mě zaujala bravurnost, lehkost a vtip, s jakými je tato hra napsána. Ačkoli se jedná o lehkou komedii, otevírá i hluboká témata, rodinné i přátelské vztahy. Přehrávání důstojnosti, kterou každá postava jinde má, a co se stane, když se tato důstojnost překročí a jak na to daná postava zareaguje. Myslím si, že v této hře se může najít téměř každý, ať už je to rodič, syn, dcera nebo nejlepší přítel.
Divadlo Kalich má premiéru novinky Dobe rozehran partie ve středu. Autor textu, rakouský dramatik Stefan Vögel, se osobně zúčastní premiéry.
Rozpaky zmizely
Upřímně řečeno, text jsem otevřel s mírnými rozpaky, přemýšlel jsem, co asi může být zábavného na tom, že se dva chlapci scházejí nad šachovnicí, prozradil Radek Holub, pro kterého to bude po Kočce v trní, Silnici a Začneme končit v Kalichu už čtvrtá spolupráce s režisérkou a manželkou. Ale u této hry jsem se hodně smál hned od prvních stránek. Je v ní všechno, humor, láska, kamarádství, osamělost, smutek i zlost, nadhled i odpuštění, slibuje herec, který se představí ve střední roli Freda.
Podle Báry Hrzánové je Dobe rozehrané partie především optimistické dílo. Všechny její postavy jsou v nějakém stavu osamění, vnitřního nebo společenského. Všichni jsou tak trochu sami, ať už věkem, vysokými nároky okolí, neschopností vytvořit vztah a přitom o samotu nestojí. Kdo by taky o ni stál, přemýšlí herečka.
“To je tma, která mě zaujala a která je, myslím, blízká mnohým z nás,” dodává. “Co ale může být na novince vyprávějící o osamělém optimistovi? Stejně jako v každé dobré tragédii je správně dávkovaný humor, v každé dobré komedii by měla být špetka nostalgie, trocha smutku. Horkosladká komedie je to nejhezčí, co jsme na divadle vymysleli,” pokračuje Hrzánová.
Její Rozálie je přesně Němka, přesně Italka, která se zhruba dvacet let po druhé světové válce snaží o nový život ve Velké Británii. Nemá domov, a dělá, co dělá, všude je sama. To u musí být člověk hodně silný, aby si dokázal vybojovat na osudu své místo v tak rozjitřené společnosti. “Ten barevný mix vlastně máme společný. Vždycky jsem dodnes nevěděla, co to vlastně znamená, když se, kolikrát tak hrdě, řekne Čech! Jestli jsem v takové chvíli na něco hrdá, tak na pestrou kotlíkovou střední Evropy, ze kterého jsme vzali,” zdůrazňuje herečka.
Jsme docela tvrdí
Vedle tradičního manželského setkání zaujme novinka ještě dalšími jmény. Spolu s Lukášem Jurekem a Bárou Mottlovou se na jevišti totiž vystřídají dvě nečekaná jména. Jednak je to Roman Tomeš, který je divákům znám primárně jako muzikálový herec; jedná se o jeho hereckou premiéru. Alternovat navíc bude s Antonínem Holubem, devětadvacetiletým synem Báry Hrzánové a Radka Holuba. Jedná se o jeho první vystoupení před českým publikem, Holub mladý totiž studoval muzikálovou školu ECM de Paris a po jejím dokončení dosud herecky působil jen na pařížských scénách.
“Moc jsem se na to těšila a zároveň si to plně neuměla představit. Sice spolu léta hrajeme v kapele Condurango, do které jsem Tondův vzala v jeho dvanácti letech, jenže tam je to něco jiného,” hlásí Hrzánová. “Tonda je už dávno excelentní muzikant, což já nejsem, takže v kapele ho poslouchám na slovo. Na jevišti jde o jiný druh partnerství. Každopádně jsem moc ráda, že jsme se mohli potkat i na divadle,” dodává.
“Ze začátku jsem byl zvědavý, jestli s námi s Brou Tonda udrží na jevišti krok, protože si uvědomuju, že to není úplně jednoduché, jsme docela tvrdí v nárocích na práci. A vydržel, potěšil mě, přiznává pak Radek Holub. “Myslím, že společně s Romanem Tomešem mají za sebou obrovský kus práce,” dodává hrdě.
Novinka má v Kalichu premiéru ve středu. Autor textu, rakouský dramatik Stefan Vögel, se zastane osobně.
Kvůli zkoušením s rodiči slyšela Francie šestkrát ne
Rozhovor s Antonínem Holubem
Bára Hrzánová a Antonín Holub v představení Dobe rozehrané partie
Proč jste se rozhodl studovat herectví ve Francii?
Byla to celkem náhoda, chodil jsem na Francouzské lyceum v Praze, skoro všichni spolužáci následně odjeli studovat do zahraničí, mně se vůbec nechtělo a hlásil jsem se zde na DAMU. Tam mě ale dvakrát nevzali a po třetí už to podstupovat nechtěl. Francie byla tedy jasná volba. Našel jsem si tam muzikálovou školu ECM de Paris, kde se mi velice líbila nabídka vyučovaných předmětů, a dostal jsem se na ni hned na první pokus.
V novince se poprvé objevíte na českém jevišti. Je to náhoda, nebo jste si pro svou premiéru cíleně vybrali Divadlo Kalich?
Je to spíš taková kombinace. Když jsem se vrátil z Francie, tak jsem si říkal, že bych se chtěl vrátit i k divadlu.
Výkony a úžasnou atmosférou. Věřím, že si užijete nezapomenutelný a emotivní zážitek. Přijďte podpořit naši práci a prožít krásné divadelní večery. Všechny budeme rádi vidět a doufáme, že se vám představení líbí
Ula Dobe rozehran partie a oslovil mě režisér. Bylo to spíš takové šťastné souznění okolností. Ale je zajímavé, že jsem se skutečně dostal do představení, ve kterém hraje i můj otec. Je to určitě neobvyklé, ale moc si toho vážím. Je to skvělý zážitek a máme spolu při zkoušeních a přípravách hodně zábavy.
Jaký je váš dojem z představení Dobe rozehran partie?
Jsem spokojený, že se mi podařilo dostat do takového skvělého týmu. Všichni se na sobě navzájem skvěle doplňujeme a spolupracujeme. Je to komplexní představení, které se dotýká hlubokých emocí, ale zároveň je plné humoru a energie. Myslím si, že dokáže oslovit různé typy diváků a přinést jim příjemný zážitek.
Co pro vás znamená práce na českém jevišti?
Jsem rád, že mám příležitost pracovat v českém divadle. Je to pro mě velká výzva a zároveň velká čest. České divadlo má dlouhou tradici a vysoce kvalitní hereckou školu, takže je pro mě skvělou příležitostí rozvíjet se a učit se od zkušených kolegů. Doufám, že to není poslední příležitost, jak se na české scéně ukázat.
Jaký je váš názor na současnou českou divadelní scénu?
Myslím si, že česká divadelní scéna je velmi živá a výrazná. Je zde mnoho talentovaných umělců a kreativních tvůrců. Divadlo je pro Čechy důležitou součástí jejich kultury a tradice. Je to prostor, kde se setkávají lidé, vyjadřují své myšlenky a emoce a sdílejí s diváky příběhy. Je skvělé být součástí tohoto prostoru a mít možnost se s ním blíže seznámit.
Co byste chtěl divákům sdělit před premiérou Dobe rozehran partie?
Přijďte si toto představení užít. Je to skvělá hra s vtipným a dojemným příběhem, skvělými herecký