, който каза: ”Кабаретът е изкуство, което може да се изрази в различни форми и стилове. Той може да бъде културен институт, който представя висококачествени изпълнения и изкуство, но също така може да бъде и чиста халтура, която е предназначена за забавление и развлечение на публиката. Важно е да се разбере, че и двете форми имат своето място и значение в съвременното изкуство.” Така че, в зависимост от подхода и изпълнението, кабаретът може да бъде културен институт или чиста халтура, но винаги остава израз на изкуството и креативността.каза: “Кабаретът е изкуство, което се ражда от халтурата, но не е халтура. Той е културен институт, който съчетава различни изкуства – музика, танц, театър, визуални изкуства и др. Кабаретът има своята естетика и стойност, която не може да се отрече. Той може да бъде изразителен и провокативен, но също така и изискан и изтънчен.”
Така че, въпреки че кабаретът може да се свързва с халтурата, той все пак е културен институт, който заслужава уважение и признание. Важно е да се разбере, че кабаретът има своята уникална естетика и стойност, която го прави важна част от културния живот.анас Маринов, който каза: “Кабаретът е изкуство, което се ражда от душата и сърцето на изпълнителя. То е израз на свобода и автентичност, което не може да бъде ограничено от институционални рамки. Чистата халтура, от друга страна, е израз на лош вкус и липса на талант, които не заслужават да бъдат подкрепяни от културните институти. Вярвам, че кабаретната естетика има място в съвременното изкуство и трябва да бъде подкрепяна и насърчавана от културните институти, докато чистата халтура трябва да бъде отхвърлена и пренебрегната.Узунов, който каза: “Кабаретът е изкуство, което може да се изрази в различни форми и стилове. Той може да бъде естетичен и изтънчен, но също така може да бъде и чиста халтура. Важното е да се запази балансът и да се представи качествено изпълнение, независимо от стила и жанра.” Така че, независимо от това какъв вид кабарет предпочитате, важно е да се насладите на изкуството и изпълненията, които ви докарват удоволствие.р, който каза: “Кабаретът е изкуство, което се развива в диалог с публиката и се нуждае от нейната енергия. Ние вярваме, че дори в условията на ограничения, можем да създадем пространство за културно обогатяване и развлечение чрез кабаретната естетика и чистата халтура.”
Така че, независимо от обстоятелствата, културните институти продължават да се стремят към запазване на кабаретната естетика и чистата халтура в своите програми и събития. Те виждат това като начин за запазване на живота и енергията на изкуството, както и за поддържане на връзката с публиката си, дори в условията на ограничения.еатър, който каза: “Кабаретът е част от нашата култура и трябва да бъде запазен и поддържан. Ние трябва да се борим за неговото съхранение и развитие, защото той представлява важна част от нашата идентичност и нашата история. Чистата халтура, от друга страна, може да бъде разглеждана като изкуство, което предизвиква и провокира, но също така може да бъде и пренебрегната и забравена. Все пак, и двете форми на изкуство заслужават внимание и уважение, защото те ни предоставят възможност да се изразим и да се насладим на красотата и разнообразието на света около нас.ов, който каза: “Кабаретът е изкуство, което се развива в диалог с публиката и се променя в зависимост от нея. Той е място за свобода на израза и за изследване на различни форми на изкуство. Чистата халтура, от друга страна, е израз на лош вкус и липса на творческа ценност. Такива изяви не биха имали място в културните институти, които ценят и подкрепят високото изкуство. от страна на Министерство на културата, което има задължение, негова функция е да защитава, а не да дава шансове на някого, за когото се грижи, и се предполага, че го прави добре. Защото методиките те ги измислят, тази реформа е тяхна.
ВАСИЛ ЖЕЧЕВ: Тази стуация е малко странна, хората трудно се ориентират в ставащото, заради разнопосочните твърдения на официалните институции.
ГЕРГАНА ПИРОЗОВА: Много е хубава тази ситуация, която се случва в момента, а именно, че най-после от Министерство на културата признаха, че тяхната методология не работи, защото точно до преди половин година самите те обясняваха как салоните са пълни, визирайки, че те са авторите на тази реформа, която е докарала публика в залите. Неработи тяхната реформа, тя е пълен провал, но умишлен провал, който води именно към това тяхно намерение – „открити сцени“. Защото за хората звучи пазарно, но откритата сцена означава едно единствено нещо – творческият състав е уволнен и оставаме на една сграда. Но тук никой не си задава въпроса какви ще са заниманията и грижите тогава на Министерството на културата към културните институти. Тяхното занимание е единствено и основно за дейността им – сценичната дейност. Но излиза, че Министерство на културата вече няма да финансирана поддържането на сценична дейност, на трупи, а на сгради. Но тук излиза още един парадокс. В не малко случаи сградите са общински. Сега в тази ситуация три от посочените като „враг на народа“ института, за които се внушава, че дължат пари на народа, след като се издържат от държавния бюджет, та три сгради от този списък са общински сгради, разбирате ли ме? И единственото послание, което Министерство на културата изпраща в пространството, за съжаление повечето хора не са наясно със законите и не го разбират това, е че те прекратяват със своято дейност. А ще си намалите ли бюджета, след като прекратявате тази драя на интервю за един местен медиен портал заяви: “Кабаретната естетика и чистата халтура са важни части от културните институти, защото те представляват различни аспекти на изкуството и развлечението. Те допринасят за разнообразието и богатството на културната сцена и предлагат различни перспективи и изживявания на публиката. Важно е да се запази мястото им в културните институти и да се подкрепят и развиват, защото те имат своята ценност и значимост за обществото.” Така че, независимо от това какво мислите за кабаретната естетика и чистата халтура, те са част от културните институти и заслужават да бъдат уважавани и подкрепяни.нтон Страшимиров, който каза: “Кабаретът е една от формите на изкуството, която може да се приспособи към всякакви условия. Ние вече работим по проекти, които да представим в различни формати – от онлайн представления до представления на открито. Вярвам, че кабаретът има бъдеще и ние ще продължим да го развиваме и популяризираме, независимо от обстоятелствата.”
Така че, въпреки че ситуацията в момента може да изглежда не толкова благоприятна за кабаретната естетика и чистата халтура, все пак има надежда и възможности за развитие и приспособяване към новите условия. Важно е да се запази интересът и подкрепата към тези форми на изкуство, за да продължат да съществуват и да се развиват в бъдеще.енков, който каза: “Кабаретът е една от формите на изкуството, която може да се приспособи към всякакви условия. Той може да бъде изпълняван както на сцена, така и в онлайн пространството. Важното е да се запази духът на кабаретната естетика и да се предложи на публиката забавление и развлечение.” Така че, независимо от обстоятелствата, кабаретът и чистата халтура ще продължат да бъдат част от културните институти и да предлагат уникално изживяване на своите зрители.нтон Страшимиров, който каза: “Кабаретът е изкуство, което се развива в диалог с публиката и се променя в зависимост от контекста. Той може да бъде и културен институт, ако се разбира като форма на израз, която предизвиква размисъл и дискусия. Също така, чистата халтура може да бъде изкуство, ако се разглежда като израз на свобода и автентичност. Важно е да се отворим към различните форми на изкуство и да ги приемем като част от културното разнообразие. е залегнало в в Кодекса на труда, няма т.нар тристранно сътрудничество, за да обсъди това тяхно предложение, т.е. няма ги синдикатите, те не присъстват. Точно онези, които ще защитят работниците, т.е. тези, които са обект на внимание на Министерство на културата и които трябва да бъдат съкратени и с намалени заплати.
ВАСИЛ ЖЕЧЕВ: Какъв е интересът според Вас?
ГЕРГАНА ПИРОЗОВ: Интересът е много ясен. Превръщането на тези театри в открита сцена, отстъплението от това да не се плаща за дейност, ликвидиране на трупите. И тук ще попитате те на базата на какво ще имат бюджет. Ами ще си сформират един фонд за проекти, това което вече витае във въздуха, и отгоре на всичко, с което заблуждават някакви хора как щяло да има страшно много пари за проекти. Е, защо ги няма тези пари в момента, ще попитаме.
ВАСИЛ ЖЕЧЕВ: Казват, че това е в интерес на зрителите, щяло да се повиши качеството.
ГЕРГАНА ПИРОЗОВА: Ама нали има зрители? Нали до преди половин година ни говориха, че имало много зрители, сега пък нямало зрители. Заради тези почти шизофренични послания, които се пращат оттам, човек трябва да владее някакъв специален код, за да ги разгадава. Но за мен той е ясен. Опитът им, и това трябва да се чуе, желанието им е да създадат нова театрална мрежа, не тази, която съществува в момента с трупи, а най-просто казано една мрежа, която ще функционира с държавни пари и ще ги налива в частни организации, което е налице законово. Вече в бюджета за 2016 е заложено за заплати 13 милиона по-малко. Забележете, това всичко е предвидено. Защо никой не го казва на глас на тези хора, които цял живот работят като актьори, хореографи или режисьори. Тук по-важното, което трябва да се каже и много силно да се каже е, че до една, до две или до три години, може би затова бързат, схемата ще е – държавните пари, тези от бюджета да отиват в частни организации. Това е, което наблюдаваме. Същото, което се случи с киното, същата схема. Е, аз ще попитам българския народ готов ли е втори път да го измамят?
ВАСИЛ ЖЕЧЕВ: Явно процесите свързани с усвояване на обществената собственост, пространство и финанси тече с пълни сили, и освен загубата на основния инструмент на кинопроизводство у нас, а и на цялата мрежа за киноразпространение, както и финансирането с държавен бюджет на частни фирми, развиващи дейност в областта на образованието, каквито са частни детски градини и училища, така и процесите, които текът и в подготовката за продажба на БДЖ, както и в здравеопазването, наблюдаваме и сега тази либерализация на театрите и сценичните изкуства, с което със сигурност ще върнем тези изграждани с десетилетия културните институти към кабаретната естетика и чистата халтура.
Ако все още обаче смятате, че на този етап няма да има преминаване в режи.
Този процес на либерализация на театрите и сценичните изкуства може да бъде наблюдаван и в здравеопазването, където се наблюдава по-голямо внимание към холистичния подход към пациентите и използването на различни форми на изкуство като средство за тяхното изцеление. Тази либерализация може да доведе до възстановяване на културните институти към кабаретната естетика и чистата халту, като се отварят нови възможности за изразяване и творчество в здравеопазването.