Home » Business » Stagnating German Economy: High Inflation & Decreasing Production

Stagnating German Economy: High Inflation & Decreasing Production

Německá ​ekonomika čelí​ vysoké inflaci​ a poklesu ⁢produkce, co naznačuje problémy, kterým země momentálně čelí. Podle deníku CNN ​se německá ekonomika mezičtvrtletně‍ snížila o 0,2⁢ procenta. V ⁢posledním čtvrtletí loňského ​roku ekonomika klesla‍ o 0,4 procenta a v prvním čtvrtletí ‍o 0,1 procenta. To znamená, že německá​ ekonomika ‌se dostala do recese, což​ se ⁤definuje jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí ekonomického⁣ poklesu.

Po mírných propadech v⁢ předchozích dvou⁣ čtvrtletích se německá ekonomika na jaře stabilizovala, uvedla Ruth ⁣Brandová z německého statistického úřadu.​ Nicméně,​ prognózy do budoucna nejsou pozitivní. Mezinárodní měnový fond očekává, že Německo bude jedinou ⁢vyspělou⁤ ekonomikou na světě, která v letošním roce zaznamená⁣ ekonomický pokles. Tento propad by se měl pohybovat kolem desetiny procenta.‌ Ostatní​ členské státy⁤ eurozóny by naopak měly vykázat meziroční ⁣růst ve výši ⁣devíti desetin procenta.

Po globální finanční krizi v⁢ roce‍ 2008⁣ německá ekonomika průměrně rostla⁤ o 2 procenta ročně. Během​ tohoto období měla přebytky v rozpočtu a zejména úspěšnou exportní politiku. Nicméně, někteří ⁢analytici nyní tvrdí, že po 25 letech⁢ je⁢ německá ‍ekonomika ⁢opět nemocným mužem ⁤Evropy. Naposledy se toto označení⁣ objevilo na přelomu tisíciletí v době nevýrazného hospodářského růstu​ a vysoké ⁤míry nezaměstnanosti.

Stefan Kooths, ředitel výzkumu v ⁤Kielově institutu pro světovou ekonomiku, tvrdí, že Německo se potýká s řadou problémů. Mezi ně patří slabá výkonnost čínské ekonomiky, nižší ⁣poptávka po německých výrobcích v zahraničí, rychle stárnutí populace a relativně vysoká sazba daně z příjmů právnických⁣ osob.

Spotřebitelské ‌ceny v​ Německu v červenci meziročně vzrostly o ‌6,2 procenta, což⁣ je o devět desetin procenta nad ‌průměrem eurozóny. ⁣Zdražování ale snižuje kupní sílu německých obyvatel a přispívá k ‍celkově negativní náladě‌ v domácnostech. ⁤Nižší soukromé ⁣i​ veřejné ⁣výdaje patří mezi hlavní příčiny negativní hospodářské situace v Německu, uvedl⁤ ekonom Thomas ‍Obst pro CNN.

Nedostatek zakázek v ⁢německém průmyslu zaznamenávají i velké průmyslové podniky. Výroba klíčových společností ⁤jako Siemens nebo Volkswagen se v červnu ‍meziročně snížila o 1,7⁢ procenta a propad se projevil ⁣i v německém zpracovatelském průmyslu.

Zakázky v německém ⁣průmyslu se v posledních ‍dvanácti měsících v podstatě vyprázdnily. Export do Číny‍ je také malý, uvedl Carsten Brzesku‍ z‌ bankovní společnosti ING, který je zodpovědný za makroekonomický ‌výzkum,​ s ⁤tím, že Čína je pro Německo třetím nejdůležitějším exportním trhem.

Dalším důvodem zaostávajícího Německa jsou také rokové sazby Evropské centrální banky. ⁢Evropská centrální banka totiž zvýšila základní rokovou sazbu na 3,75 procenta. ECB se tím snaží zpomalit postupně rostoucí ceny, ‌které​ negativně ovlivňují ekonomiku celé Evropské unie.

Vysoké rokové náklady ‌postihly také ​německý sektor bytové​ výstavby. Více než 40 procent tamních developerů hlásí nedostatek ⁣zakázek, což se negativně projevuje na německém HDP.

Stagnace‍ německé ekonomiky je způsobena​ také spotřebitelskými výdaji, ​které ⁤se od dubna do ⁣června meziročně zvýšily o 0,1 procenta.

Němečtí statistici v pátek také zveřejnili předběžnou zprávu o ‍státních výdajích za první pololetí, podle které byl deficit ve výši 42,1 miliardy eur‍ (jeden bilion ‍Kč). V poměru k HDP to ‌představuje 2,1 procenta.
detail photograph

Jak se ‍vysoká míra úspor ‌veřejnosti odráží na spotřebě a růstu ekonomiky ⁣v ⁣Německu a jaké jsou ​možnosti pro zmírnění tohoto problému

Dopady brexitu a ‍obchodních sporů se Spojenými státy. ​Kooths také poukazuje na nedostatečné investice do infrastruktury a nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Dalším problémem je také vysoká míra úspor veřejnosti, která brzdí spotřebu a tím i růst ekonomiky.

Dalším faktorem ovlivňujícím německou ekonomiku je vysoká inflace.‍ Podle dat z německého statistického úřadu inflace v letošním roce dosáhla 3,1 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2008. Růst cen je způsoben zejména zvyšováním cen energií⁢ a potravin.

Německo ‌se také potýká ⁣se stárnutím populace a nedostatkem pracovních ⁢sil. ⁢Podle některých odhadů by v příštích desetiletích mohlo německé hospodářství trpět nedostatkem až 3 milionů pracovníků. Tento‌ nedostatek⁣ může negativně ovlivnit ⁣potenciální růst ekonomiky a snížit konkurenceschopnost Německa na mezinárodní scéně.

Vláda a centrální banka se snaží oživit ekonomiku pomocí různých ⁢opatření. Vláda plánuje snížit daňové zatížení, zvýšit⁤ investice do infrastruktury a podporovat inovace a digitalizaci.⁢ Centrální banka se‌ zase snaží udržet‍ nízké úrokové sazby a podporovat růst poptávky.

Ačkoli jsou prognózy do budoucna nejisté, někteří ekonomové doufají,⁢ že německá ekonomika se dokáže zotavit a znovu získat svoji pozici jako motor ⁤evropského hospodářství. Mezinárodní měnový fond i další instituce však varují před možnými riziky, jako jsou další obchodní spory a ⁣geopolitické nestability, které by mohly dále oslabit německou ekonomiku.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.