Podnikatelská aktivita v Německu na začátku tohoto čtvrtletí poklesla a do velké míry s sebou stáhla celou Evropskou unii. Vyplývá to z indexu nákupních manažerů (PMI) od společnosti S&P Global zveřejněného v pondělí. Za pokles může hlavně německý zpracovatelský průmysl, ale negativní trend se začíná přelévat i do služeb. Je možné, že ekonomika bude ve druhé polovině roku v recesi, uvedl Cyrus de la Rubia, hlavní ekonom banky Hamburg Commercial Bank pro agenturu Bloomberg.
V posledních několika měsících jsme byli svědky poklesu nových zakázek i počtu nevyřízených zakázek, které nyní padají nejrychleji od počátku vlny koronaviru na začátku roku 2020. To nevěští nic dobrého pro zbytek roku, dodává ekonom.
Německo je v recesi od čtvrtého kvartálu loňského roku. To by samo o sobě nemuselo znamenat nic tak hrozného. Každá ekonomika si jednou za čas musí projít poklesem, je to součást hospodářského cyklu, stejně jako konjunktura.
Jenže podle některých pozorovatelů je aktuální stav symbolem dlouhodobého trendu, tedy toho, že Německo ztrácí svou ekonomickou sílu. Renomovaný zpravodajský web Politico před pár dny vydal analýzu, v níž stejné neduhy tamní ekonomiky popisuje.
Zal sláva v novém světě
Ze země odcházejí významné společnosti. Například chemika BASF, se 150letou historií a obratem ve výši 20 miliard eur, v březnu oznámila uzavření závodu na výrobu hnojiv ve městě Ludwigshafen. Místo toho mohutně investuje v Číně, za deset miliard dolarů tam chce postavit komplex na udržitelnou výrobu hnojiv.
Vlastník největší německé hliníkárny Uedesheimer Rheinwerk v březnu oznámil, že ji do konce roku zavře kvůli vysokým nákladům na energii. Chemická společnost Linde založená v Německu před více než sto lety má od roku 2018 sídlo v Irsku a v lednu tohoto roku se rozhodla přesunout i své akcie z frankfurtské burzy na newyorskou.
Problém Německa je podle listu Politico tak trochu v tom, že usnulo na vavřínech. Nejdůležitější průmyslové segmenty Německa od chemikálií přes automobily až po stroje jsou zakořeněny v technologiích 19. století. Německý průmysl je zastaralý a zaostalý. V současné době jsou přitom nejvýkonnější byznyssy ve světě založeny na sofistikovaných softwrech, umělé inteligenci, robotizaci a nových technologiích.
Nelze říct, že by se Německo vůbec nesnažilo. V mnoha ohledech si ale nechalo vzít vítr z plachet. Dříve například platilo za prkopníka v oblasti solárních panelů. Na počátku nového tisíciletí se stalo dokonce jejich největším světovým výrobcem.
Teď ale hraje prim na čínský trh, který pokrývá více než 75 procent světového trhu. Německo v žebříčcích producentů solárních panelů vůbec nefiguruje. Celá Evropa stojí jen za necelým jedním procentem světového trhu.
Čínská auta vítězí
To, že spolková republika v oblasti inovací zaspala, je vidět i na jejím rodinném stříbře – automobilovém průmyslu. Produkci elektromobilů mají nyní pod palcem hlavně čínští výrobci a společnost Tesla vize Elona Muska. Německé automobilky Volkswagen, BMW a Mercedes se je marně snaží dohnat.
Například právě Volkswagen po desetiletí dominoval čínskému automobilovému trhu. V prvním čtvrtletí tohoto roku ale svou pozici hlavního prodejce ztratil ve prospěch místní společnosti BYD, a to právě kvůli nárůstu poptávky po elektromobilech. Čína je přitom největším automobilovým trhem na světě a stojí za téměř 40 procenty tržeb Volkswagenu.
Tradiční německé automobilky evidentně nestíhají a to proto, že jsou nastaveny na starý typ výroby. Dělají kvalitní motory, karoserie, podvozky, ale jsou slabé v tom, co je nyní extrémně důležité – v softwaru, komentuje to hlavní analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. Levná čínská auta představují obrovskou hrozbu. Cenou, ale i kvalitou, dokáBusiness activity in Germany has declined at the beginning of this quarter, dragging down the entire European Union with it, according to the Purchasing Managers’ Index (PMI) released by S&P Global on Monday.
The decline is mainly attributed to the German manufacturing industry, but the negative trend is also spreading to services. ”It is increasingly likely that the economy will be in a recession in the second half of the year,” said Cyrus de la Rubia, chief economist at Hamburg Commercial Bank, to Bloomberg.
In recent months, there has been a decline in new orders and the number of backlogs, which are now falling at the fastest pace since the beginning of the COVID-19 pandemic in 2020. This does not bode well for the rest of the year, warns the economist.
Germany has been in a recession since the fourth quarter of last year. While this may not necessarily be a cause for alarm, some observers believe that the current state is a symbol of the country losing its economic prowess. Politico, a reputable news website, recently published an analysis describing the economic challenges faced by Germany.
One example of this decline is the departure of significant companies from the country. For instance, BASF, a chemical company with a 150-year history and a turnover of over 20 billion euros, announced the closure of its fertilizer
What is the main reason for the decline in business activity in Germany and its negative impact on the European Union, as confirmed by the Purchasing Managers’ Index (PMI) published by S&P Global?
Počátkem tohoto čtvrtletí došlo v Německu k poklesu podnikatelské aktivity, což mělo negativní dopad i na celou Evropskou unii. Tuto skutečnost potvrdil index nákupních manažerů (PMI), který zveřejnila společnost S&P Global. Hlavní příčinou poklesu je zpracovatelský průmysl