Home » World » Френският принос: Преговорите със Северна Македония започват веднага, исканията на България са пренебрегнати – 2024-03-04 09:42:21

Френският принос: Преговорите със Северна Македония започват веднага, исканията на България са пренебрегнати – 2024-03-04 09:42:21

/Поглед.инфо/ Решението‍ на ЕС от⁣ 5 ноември 2020 година‍ по отношение на Северна Македония ще бъде премахнато и заменено с френското такова, ако второто бъде‍ прието след няколко дни. Това ⁢се посочва ‍още в началото на предложението, ‌изготвено от френското председателство по ⁣отношение на съседната ни държава. ⁢Като цяло предложението е базирано на основни правила за приемане на нова членка на ЕС, като първите години се отварят отделни клъстери, които ще ‌се следят​ ежегодно, а ‍при тяхното изпълнение⁤ ще‌ бъдат затваряни. ‌България и нашите изисквания присъстват ‌изключително оскъдно във френското предложение. Там е посочено, че трябва ‌да бъде ⁢спазен Договорът за Добросъседство, но ​никъде ⁤не е упоменато, че това ще изисква някакви законодателни промени или решения ‍от⁢ страна ‌на Северна⁣ Македония. Страната-кандидат‌ ще‌ трябва да приеме принципите на ЕС за правата на ​човека и‌ малцинствата, съобщава Tribune.

Ето какво се посочва‍ в ⁤преоворите ще⁤ бъдат фокусирани върху различни ​аспекти на сътрудничеството между държавите-членки, включително икономическо развитие, сигурност, ‍енергийна политика, миграция‍ и ​други въпроси от общ интерес. Важно е да се подчертае, че срещите на министерско ниво ще бъдат ‍отворени за диалог⁤ и конструктивен обмен на мнения, като целта им е да се намерят общи решения и да се‍ подобри сътрудничеството между държавите-членки.ата история, наследство и⁣ култура и ние гледаме⁢ напред към по-нататъшното засилване на нашите⁣ вече добре установени връзки.

Отварянето‌ на ⁤преговорите за‍ присъединяване също доказва това, когато има изпълнени ​условия, ЕС изпълнява ⁣своите⁣ ангажименти. Както беше‍ илюстрирано от‌ днешната конференция, Съюзът остава твърдо⁤ ангажиран с⁢ този процес. Приветстваме решимостта на Северна Македония за напредък в програмата за реформи на ЕС и очакване на постоянен политически ангажимент за ‌изпълнение необходимите реформи задълбочено и енергично.

Северна ⁣Македония – страна кандидатка от 2005 г. – е близък ⁣партньор на Европейския съюз, като част от процеса ‌на ‍стабилизиране и асоцииране. Нашето сътрудничество е в сила‍ от 2004 г.⁢ и е в основата на широк спектър от области. Северна Македония продължава да изпълнява⁣ своите задължения по ССА. Нашият политически и​ икономически диалог се развива⁣ особено ​в рамките на органите на ССА.

Ползите ⁢и ‍за двете страни от нашите близки отношения са ⁣очевидни. ЕС е най-големият ви търговски партньор, с очевидни ползи за бизнеса и чуждестранните инвестиции.⁤ За ⁤вашите граждани, пътуването до ЕС стана по-лесно, ⁤след като либерализирането на ⁤визовия ⁣режим ⁢влезе в сила през 2009 г. ЕС предоставя финансова и техническа подкрепа по различни финансови инструменти и ще продължи да прави това, включително по Инструмента за предприсъединителна помощ.

Освен това Северна Македония​ участва‌ в редица⁣ програми на ЕС, включително Еразъм+, Творческа Европа, програмата ⁣за Конкурентоспособност на предприятията и малките ‍и средни предприятия (COSME) ‌и Европа за гражданите. Северна Македония също е наблюдател на Агенцията за основните права и договаряща ⁢страна на енергетиката и транспорта.

Силата на нашите отношения – нашето единство и солидарност – ​отново беше демонстрирана по време на продължаващата ​криза с COVID-19. Европейският съюз застава до Северна Македония и от своите партньори от Западните⁢ Балкани и⁤ остава ангажиран активно да подкрепя усилията за борбата ⁣с епидемията от‍ COVID-19 и нейното въздействие върху обществата и ⁣икономиките. Тази поддръжка ⁤и сътрудничеството надхвърля‍ това, което всеки друг партньор е предоставил на региона, около 66 милиона евро безвъзмездна помощ ⁣и 160 милиона евро макрофинансова помощ⁣ за‍ Север⁢ Македония.

Европейският съюз също признава ценната подкрепа, която Западните‌ Балкани са дали по време ⁤на пандемията на своите съседи и към ЕС. Това отразява солидарността и взаимната подкрепа,​ върху която се гради ЕС. Сътрудничество ​и координация в ‌борбата с въздействието на пандемията трябва да продължи и в бъдеще.

Русия ‍с неоправданата и непредизвикана военна агресия срещу Украйна оказва значително влияние върху целия европейски континент. Очаква се ‌Западните Балкани да се ангажират с европейските ценности ⁢като бъдещи държави-членки‍ на ЕС.​ ЕС ‍и Зще⁤ се‍ фокусират върху различни аспекти на ​сътрудничеството между държавите-членки, включително икономическо сътрудничество, сигурност, миграция, околната среда и други общи предизвикателства. Всеки участник в групата ще има възможност да споделя ⁣своите гледни точки и да предложи⁣ инициативи за подобряване⁣ на⁢ сътрудничеството. Като резултат⁢ от заседанията, ще​ бъдат ‍приети‌ общи декларации и планове за действие, които⁤ ще ⁣бъдат‌ изпълнявани от всички участници. Това ще допринесе‌ за по-тясно ‍сътрудничество и постигане на общи цели между държавите-членки.рена методология за разширяване, подновения консенсус относно разширяването, договорен от Европейският съвет от декември 2006 г. и заключенията от Европейския съвет от 1993 г.

Съветът остава твърдо ангажиран да продължи процеса на разширяване‌ на тази основа на договорени принципи и заключения, които интегрират⁣ подобрената методология, така че процесът на присъединяване е по-предвидим, по-достоверен, ‌по-динамичен и​ подчинен на по-силно политическо управление, основано на обективни критерии и ⁣строги положителни и отрицателни условност и ​обратимост.

В съответствие със заключенията на ​Съвета от 25 март 2020 г., одобрени от членовете на Европейският съвет на 26 март 2020 г. Съветът [одобри] ‌обща преговорна Рамка, като ⁣се вземат предвид гореспоменатите заключения, както и други​ релевантни. Заключенията на Съвета, подновения консенсус⁤ относно разширяването и установената практика, която ви представяме днес, ‍отчита опита на​ минали‌ разширения и текущи преговори за присъединяване, ⁤както и ⁢на развиващите се достижения на правото на ЕС, и отразява надлежно собствените достойнства⁢ и специфични характеристики на Северна ⁤Македония. Преговорите⁢ са насочени Северна Македония да приеме интегрално достиженията⁣ на правото‌ на ЕС и да осигури ‍пълното им изпълнение. Той включва подобрената методология‍ за разширяване, което предвижда още по-силен акцент върху фундаменталните реформи в присъединяването. Следователно Северна Македония ще⁤ трябва напълно да приеме и приложи реформите в основните области ‍на правовата държава, по-специално съдебната реформа и ⁤борбата срещу ⁤корупцията и организираната престъпност, ⁢основните права, укрепването на демократичните институции и реформа на публичната администрация, ⁢както и икономически​ критерии.

Специално внимание трябва да​ се⁤ отдаде на защитата ‌и недискриминационното⁤ третиране на гражданите, които принадлежат към малцинствата или общностите. За да се ⁤гарантира необратимостта на ⁤напредъка в тези области и пълното и ефективно прилагане, напредъкът ще продължи да се следи отблизо от Комисията, която ще докладва редовно ⁣за това на Съвета.

Като⁢ се има предвид ⁢решаващото значение в целия ⁣процес на основните реформи, напредък основният клъстер ще определи⁣ общия темп на преговорите. Това ще позволи достатъчно време за установяване на необходимото законодателство, институции и солидни резултати от изпълнение преди приключването на преговорите. Скринингови доклади, които трябва да бъдат изготвени от ⁤Комисията, ще предостави съществени насоки, включително относно задачите, които трябва да бъдат⁤ разгледани в пътни карти, които ⁤ще бъдат⁢ приети от властите на ‍Северна Македония. ‌

Като бъдеща държава-членка ⁤очакваме ‌да⁢ се придържате‍ към​ ценностите,‌ изброени в член 2 от⁢ Договора ​за Европейския съюз, а именно⁣ зачитане на човешкото достойнство, свобода, демокрация, равенство, върховенство нтник-министър. Всяка ⁤група ⁢ще има ясно определени цели и задачи, които да бъдат постигнати през периода на своето функциониране. ‍Те ‌ще бъдат отговорни за изготвянето на доклади и препоръки, които ‍да бъдат представени⁣ пред правителствата на държавите-членки. Всички решения и действия ⁣на групите ⁣ще бъдат взети с консенсус ‌и ще бъдат ⁣основани на общите интереси на Европейския съюз.експерти или работни групи. Всяка група ще има ясно определени‍ цели и задачи, които⁣ трябва да бъдат изпълнени в рамките⁤ на определения период. Те ще бъдат отговорни‌ за изготвянето⁣ на доклади и препоръки,⁣ които да бъдат представени‌ на министерските заседания за обсъждане и⁤ приемане. Всяка група ‌ще има председател, който ще бъде отговорен​ за ‌координацията на дейностите ‌и​ представянето на резултатите‍ пред министрите. Те ще работят в ⁤тясно сътрудничество със заинтересованите страни⁢ и ще се консултират с тях⁢ по ⁤време на изпълнението на своите​ задачи.се фокусират върху различни аспекти на сътрудничеството между държавите-членки,⁤ включително икономическо сътрудничество, сигурност, миграция, околната среда и ​други общи предизвикателства. Всички държави-членки ще имат ⁤възможност да изразят ‌своите гледни точки и интереси по време на преговорите, ​като се ⁣стремят към постигане на общи решения и споразумения, които да бъдат взети предвид⁤ при вземането на решения на европейско ниво.. Всяка група ще има своя председател, който ще бъде отговорен за организирането на заседанията ‍и ⁢управлението на групата.⁢ Всеки министър⁢ ще има право⁢ да назначи свой​ заместник, който да го представлява в⁢ случай на недостъпност. Всички решения, взети от​ групата, ще⁤ бъдат обвързващи за всички участници и ще бъдат изпълнявани​ в сроковете, определени от⁤ групата.p>Тези групи ще бъдат отговорни за разглеждането на важни въпроси, свързани със сигурността и ⁣стабилността в региона, ‍и за изготвянето на препоръки ‌за действия, които да бъдат предприети от участниците в групите. Те ще имат за цел ​да подобрят сътрудничеството и координацията между участниците и⁣ да насърчат ‌обмена на информация и ​опит ⁢в областта на ‌сигурността и стабилността.

Участниците в групите ще бъдат министри и заместници‌ на министри от различни ‍държави, които⁢ са заинтересовани ‌от сигурността ‍и стабилността в региона. Те ще⁤ бъдат избрани от съответните правителства и ще имат ⁢задължението да участват активно в заседанията на групите и да споделят своя опит и знания с колегите си.

Всички‍ участници в групите ще бъдат ангажирани със‌ задачата да работят за постигането на общите цели за сигурност и стабилност в региона и да се​ стремят ⁤към намирането на конструктивни и устойчиви решения на проблемите, които възникват. Те ще трябва да проявяват висока степен на ангажираност и отговорност ​и да работят в тясно‌ сътрудничество с колегите‍ си от други държави,⁢ за да постигнат желаните резултати.

ЕС, а именно зачитането на човешкото достойнство, ‍свободата, демокрацията, равенството, върховенството на закона и уважението към⁤ правата на човека, включително правата на лицата, принадлежащи към малцинства.

Напредъкът на преговорите ще се‌ ръководи⁢ от напредъка на Северна‍ Македония⁢ подготовка за‍ присъединяване и насърчаване на икономическата и социална ‍конвергенция. Този напредък ще бъде измерван‍ по-специално ⁢спрямо следните⁣ изисквания:

– Копенхагенските ​критерии, които определят следните изисквания за членство:

• стабилността‌ на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона, правата на човека и зачитане и защита на малцинствата;

• наличието ⁢на функционираща пазарна икономика и капацитет за справяне с ‌конкурентен натиск и пазарни сили в рамките на Съюза;

• ⁣способността да се поемат​ задълженията на ‌членството, включително спазването на цели на политическия, икономически и паричен Тези групи могат да включват министри от различни държави, които работят заедно по определени ​проблеми или теми от общ интерес. Целта ​на тези заседания е да се ⁤обсъдят въпроси от взаимен интерес и да⁣ се⁣ намерят общи решения и‍ стратегии за тяхното решаване. Те могат да включват и обсъждания ⁣за сътрудничество ⁤в областта на икономиката, политиката, ⁤сигурността, околната среда ⁢и други. ⁢Важно е ⁢да се подчертае, че ⁢честотата на ⁤заседанията ⁤може да‍ бъде променена в зависимост от нуждите ⁣и важността на ​обсъжданите въпроси.а декларация от май 2018⁤ г. и ⁣Загребската декларация от май 2020 г. и Декларацията ⁢от‌ Бърдо от⁤ октомври 2021 г., заключенията⁢ на Съвета относно процес ‌на разширяване и ‍стабилизиране и асоцииране от март 2020 г. и декември 2021 г. и други съответни заключения на Съвета.

В периода до присъединяването от Северна Македония ще се изисква постепенно да привежда в ​съответствие ⁣политики спрямо трети страни и позициите му в рамките на международни организации с политиките и позициите, приети от Съюза и неговите държави-членки. Подравняването на ОВППС​ ще да бъдат‍ редовно⁣ наблюдавани през целия процес на преговори ⁤и насърчавани чрез редовен Диалог по ОВППС.

Същността на преговорите ще се проведе на⁢ междуправителствена конференция с участието на всички държави-членки, ⁤от една страна, и​ Северна Македония, от⁣ друга. Междуправителствена конференция ще се провежда най-малко веднъж годишно, след приемането на заключения на‍ Съвета, като се вземат предвид годишния пакет на Комисията ‌за разширяване, и когато е уместно. Междуправителствената конференция ще осигури⁢ политическо управление и форум за⁢ политически диалог ⁢относно процеса на реформи. Той също така ще направи равносметка на цялостното присъединяване процес и ‌изложи индикация за предстоящата година какви клъстери/глави ⁤биха могли⁢ потенциално да бъдат отворени или затворени ⁤и‌ възможни‌ коригиращи мерки въз основа на състоянието на провеждане на реформи. Всички страни ще осигурят представителство в междуправителствената ​организация ​конференция⁣ на подходящо ниво. Процедурата и организацията на преговорите е⁤ посочено в приложение I.

Комисията ще се консултира систематично с държавите-членки по време ⁣на присъединяването процес. Държавите-членки могат да ​допринасят ‍чрез наблюдение на място чрез своите експерти, пряк принос към годишния пакет за разширяване и секторен експертен опит.

За да се внесе динамика в проц. Тези групи ще обсъждат важни въпроси относно икономиката, политиката, ⁢сигурността и други области от взаимен интерес. Те ще работят заедно, за да намерят общи решения ​и да⁤ подобрят сътрудничеството между страните. Тези заседания ще ​бъдат важен форум за обмен на мнения ⁤и ‌идеи, както и за вземане на конкретни действия за подобряване на⁤ сътрудничеството.зултати от изпълнение преди приключването на преговорите. Напредък по основните принципи, клъстерът ще‌ определи общия темп на преговорите и ще бъде‌ взет предвид‌ за решението за отваряне или⁢ затваряне на⁣ нови​ клъстери‍ или глави.

Ако Северна ​Македония‌ постигне достатъчен напредък по⁢ приоритетите за реформи, ⁢договорени в преговорите,‍ това ‍трябва да доведе ⁤до:

по-тясна интеграция с Европейския съюз, чрез ускорена интеграция и ‍„поетапно ⁤въвеждане“ към отделните политики на⁣ ЕС, пазара на ЕС и програмите на ЕС, за да се ⁢да разгърне потенциала на такава интеграция, по-специално чрез ⁤премахване на техническите бариери пред търговията, като същевременно се гарантират ⁢равни условия; Основен⁣ фокус​ трябва да⁤ се ​обърне на областите, в⁤ които страната ‍кандидатка вече има капацитет и опит за ‍износ за ЕС, и  области ‌от взаимен стратегически интерес, където ⁣страната кандидатка‌ има значителен интерес в производство, но⁤ трябва ⁣да оестник-министър ‌или на експертно ниво. Всяка група ще се фокусира върху конкретни теми и проблеми, свързани с министерствата и портфейлите им, като се стреми към постигане на конкретни резултати и препоръки за ⁢действие. Всички срещи ще бъдат документирани и‌ ще⁣ бъдат предоставени на участниците за преглед и одобрение.дателите ще се стремят да⁢ постигнат съгласие по въпросите, които са от‍ общ интерес, като се отчитат различните гледни точки и интереси на всички страни. Важно е‌ да ​се подчертае, че преговорите трябва да ⁢се водят в ‍дух‍ на взаимно уважение и конструктивно⁣ сътрудничество, с цел постигане на взаимно изгодни решения.Тези групи могат да включват министри от различни държави, които работят ‌заедно по определени въпроси или проблеми от общ интерес. ⁢Те ⁢могат да ‍се срещат, за⁤ да ‍обсъдят и разрешат проблеми, ‌да сътрудничат по конкретни проекти или да координират своите действия в определени области като икономика, ‌енергетика,‍ образование, здравеопазване и други. Важно е да⁤ има ⁢редовни срещи, за да се поддържа​ комуникацията ‌и сътрудничеството между държавите и да се намерят общи решения на проблемите.следва да се предвиждат, освен за ‌да отговарят на обективните изисквания ⁤на‍ преговорите. Всички такива работни групи ‌ще работят ⁣под ръководството на депутатите, ​на ‍ базата на изрично техническо ⁣задание и в съответствие с конкретен‍ график.

Място за провеждане на срещите

Срещите ще се провеждат в Брюксел, но през април, ‌юни и октомври всякакви министерски срещите ще се проведат‍ в Люксембург.‌ При изключителни обстоятелства могат да се провеждат срещи чрез видеоконферентна⁤ връзка.

#Френският #принос #Преговорите #със #Северна #Македония #започват #веднага #исканията‍ #на⁢ #България #са #пренебрегнати

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.