Home » World » Френският принос: Преговорите със Северна Македония започват веднага, исканията на България са пренебрегнати – 2024-03-04 05:51:15

Френският принос: Преговорите със Северна Македония започват веднага, исканията на България са пренебрегнати – 2024-03-04 05:51:15

/Поглед.инфо/ ⁤Решението на ЕС от 5 ноември 2020 година по отношение на Северна Македония ще бъде премахнато и заменено с френското такова, ако второто бъде прието​ след няколко ⁤дни. Това се посочва още в началото на предложението, изготвено от френското председателство по отношение на съседната ни държава. Като цяло предложението е базирано на основни правила за приемане на нова членка на ЕС, като първите години се отварят отделни клъстери, които ще се следят ежегодно, ‌а при тяхното изпълнение ще бъдат затваряни. България и нашите изисквания присъстват изключително оскъдно във френското предложение. Там ​е посочено, че ‍трябва да бъде спазен Договорът ⁤за Добросъседство, но никъде не е упоменато, че това ще изисква някакви законодателни промени ⁢или решения от страна на Северна Македония. Страната-кандидат ще трябва да приеме принципите на ЕС за правата на човека⁢ и‍ малцинствата, съобщава‍ Tribune.

Ето какво се посочва в преоворите ще бъдат фокусирани върху различни⁤ аспекти на сътрудничеството между държавите-членки, включително икономическо сътрудничество, сигурност, миграция, околната среда и други общи предизвикателства. ​В рамките на тези срещи, министрите ще обсъждат възможности за сътрудничество и‌ съвместни‍ инициативи, които да подобрят отношенията между държавите-членки и да​ решат общите предизвикателства.

Освен това, всяка група ще има възможност да представи свои предложения и идеи‍ за подобряване на сътрудничеството и за решаване ⁢на общите ⁤предизвикателства. Тези предложения ⁣ще бъдат обсъдени и анализирани от всички⁤ участници в срещите, с цел намиране на общи решения и действия, които да бъдат предприети.

В края на всяко заседание, ще бъде изготвен доклад със заключенията и предложенията, които ‌са⁤ били обсъдени и приети. Този доклад ще бъде разпространен на всички държави-членки, за да бъдат информирани ​за напредъка ​и за предстоящите действия. ‌Така сътрудничеството между държавите-членки ще бъде подобрено и⁣ засилено, като се намират общи решения и действия за ​решаване на общите ​предизвикателства.ата история,‌ наследство и култура и ⁤ние‍ гледаме напред към по-нататъшното‌ засилване на нашите вече добре установени връзки.

Отварянето на преговорите за присъединяване също доказва това, когато има изпълнени условия, ЕС изпълнява своите ангажименти. Както беше илюстрирано от⁢ днешната конференция, Съюзът остава‍ твърдо ангажиран с този процес. Приветстваме решимостта на Северна Македония за напредък⁣ в програмата за реформи‍ на ЕС и очакване на постоянен политически ангажимент за изпълнение необходимите реформи задълбочено и енергично.

Северна Македония – страна ​кандидатка от 2005 г. – е близък партньор на Европейския съюз, като част от процеса‌ на стабилизиране ‌и асоцииране. Нашето сътрудничество е в сила от 2004 ⁣г. ⁤и е в основата на широк спектър от области. Северна Македония продължава да​ изпълнява своите задължения по ССА. Нашият политически и икономически диалог се ⁣развива особено в рамките на органите на ССА.

Ползите и за‌ двете страни от нашите близки отношения ⁤са очевидни. ЕС е най-големият ви търговски партньор, с очевидни ползи за бизнеса и чуждестранните инвестиции. За вашите граждани, пътуването до⁢ ЕС стана по-лесно, след като либерализирането на визовия режим влезе в сила през 2009 г. ЕС предоставя финансова и техническа подкрепа по различни финансови инструменти и ще продължи да прави това, включително по​ Инструмента ‌за предприсъединителна помощ.

Освен това Северна Македония участва в редица програми на ЕС, включително Еразъм+, Творческа Европа, програмата за Конкурентоспособност на предприятията и малките и средни предприятия (COSME) и Европа за гражданите. Северна Македония също е наблюдател на Агенцията за основните права и договаряща страна на енергетиката и транспорта.

Силата на нашите отношения – нашето единство и солидарност – отново беше демонстрирана по време на продължаващата криза с COVID-19. Европейският⁤ съюз застава ⁤до ​Северна Македония и от своите⁤ партньори от Западните Балкани и остава⁣ ангажиран активно да подкрепя усилията⁢ за борбата с епидемията от COVID-19 и нейното въздействие върху обществата и икономиките. Тази поддръжка и сътрудничеството надхвърля това, което всеки‌ друг партньор е предоставил на региона,⁢ около 66 милиона евро безвъзмездна помощ и 160 милиона евро макрофинансова помощ‌ за Север Македония.

Европейският съюз също признава ценната подкрепа, която Западните Балкани са дали по време на пандемията на своите‍ съседи и към ЕС. Това отразява солидарността и взаимната подкрепа, върху която се ⁣гради ЕС. Сътрудничество и координация в борбата с въздействието⁤ на пандемията трябва‌ да продължи⁢ и в бъдеще.

Русия с неоправданата и непредизвикана военна агресия срещу Украйна оказва значително влияние върху целия европейски континент. Очаква се Западните Балкани да се ангажират с европейските ценности като бъдещи държави-членки ‍на ЕС.​ ЕС и Зще се фокусират върху различни аспекти на сътрудничеството между държавите-членки, включително икономическо сътрудничество,‍ сигурност, ‌миграция, образование, култура и други области от общ интерес. Всеки дванадесетмесечен‍ период ще бъде определена конкретна тема, върху която ще се проведат преговорите. Важно⁢ е да се подчертае, че решенията, взети по време на заседанията, ще бъдат обвързващи за всички държави-членки и ще ⁢трябва да бъдат изпълнени в срок.рена методология за разширяване, ⁤подновения консенсус относно разширяването,⁣ договорен от Европейският съвет от декември 2006 г. и заключенията от⁤ Европейския⁢ съвет от 1993‌ г.

Съветът остава твърдо ангажиран да продължи процеса на разширяване на тази основа на договорени принципи и‌ заключения, които интегрират подобрената методология, така че процесът на​ присъединяване е по-предвидим,⁢ по-достоверен, по-динамичен и подчинен на по-силно политическо управление,⁣ основано на обективни критерии и строги положителни​ и отрицателни условност и обратимост.

В съответствие⁤ със заключенията на Съвета от 25 март 2020 г., одобрени от⁢ членовете на Европейският⁢ съвет на 26 март 2020 г. Съветът [одобри] обща преговорна Рамка, като се вземат ​предвид гореспоменатите заключения, както и други релевантни.​ Заключенията⁤ на Съвета, подновения консенсус относно разширяването и установената практика, която ви представяме днес, отчита опита на минали разширения и текущи преговори за присъединяване, както и на развиващите се достижения на правото на ЕС, и отразява надлежно собствените достойнства и специфични характеристики ⁢на Северна Македония. ⁣Преговорите са насочени Северна Македония да приеме интегрално достиженията на правото на ЕС и да осигури пълното им изпълнение. Той включва​ подобрената методология за разширяване, което предвижда още по-силен ⁣акцент върху фундаменталните реформи в присъединяването. Следователно Северна Македония ще трябва ​напълно да⁤ приеме и приложи реформите⁤ в основните области на правовата държава, по-специално съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност, основните права, укрепването на демократичните институции и реформа на публичната ‍администрация, както и икономически критерии.

Специално внимание‍ трябва ‌да се отдаде на защитата ⁤и недискриминационното третиране на гражданите, които принадлежат към⁤ малцинствата или общностите. За да се гарантира⁤ необратимостта на напредъка в тези области и ⁣пълното и ефективно прилагане, напредъкът ще продължи да се следи отблизо от Комисията, която ще докладва редовно за това на Съвета.

Като се има предвид решаващото значение в целия процес на основните реформи, напредък основният клъстер ще ‍определи общия темп на ⁢преговорите. Това ще ‌позволи достатъчно време за установяване на необходимото законодателство, институции и солидни резултати от изпълнение преди приключването на преговорите. Скринингови доклади, които ​трябва да бъдат изготвени от Комисията, ⁣ще предостави съществени насоки, включително относно ⁢задачите, които⁣ трябва да бъдат разгледани в пътни карти, които ще бъдат приети от властите ‍на Северна Македония.

Като бъдеща​ държава-членка очакваме да се придържате към ценностите, изброени в член 2 от Договора за Европейския съюз, а именно зачитане​ на човешкото достойнство, свобода, демокрация, равенство, върховенство нтник-министър. Всяка група ще има ясно определени цели ⁣и⁢ задачи, които да бъдат постигнати през периода на своето функциониране. Те ще бъдат отчетливо формулирани в документ, приет от всички участници в групата.експерти или работни групи. Всяка група ще‍ има ясно определени цели и задачи, които трябва да⁢ бъдат изпълнени в рамките на определения период. Те ще бъдат отговорни за изготвянето на доклади и⁢ препоръки, ⁢които да бъдат представени на министерските заседания за‌ обсъждане и приемане.

Всяка група ще бъде съставена от представители​ на различни заинтересовани страни, като бизнес сектора, гражданското общество, академичната общност и др.‌ Това ⁢ще осигури широка перспектива и разнообразие на мненията, което е ‌от съществено значение за постигането⁣ на балансирани и ‍ефективни решения.

Всички ​групи ‌ще бъдат подложени на прозрачен процес на работа и ще се основават на доброволност и ‌сътрудничество между всички участници. Те ще имат възможност да се консултират с експерти и да провеждат ‌публични консултации, за​ да се уверят, че техните препоръки са⁤ добре обмислени и⁤ подкрепени от обществото.

Като цяло, създаването на работни групи на министерско ниво е​ важна стъпка към постигането на по-добро ⁣управление и по-ефективно вземане ⁣на решения⁣ в различни области на дейност. Те ще допринесат за по-голямата прозрачност, отговорност и участие ‍на заинтересованите страни в процеса на вземане на⁤ решения, което е от основно значение за устойчивото развитие на обществото.се провеждат с цел подобряване на сътрудничеството и ‍развитието на общи стратегии в области като​ икономика, ⁣търговия, енергетика, образование, ​култура и други. Всички страни ще имат възможност да изразят своите гледни точки и интереси, като се търси консенсус и ‌взаимно‌ споразумение.

Целта на тези срещи е да се ​подкрепи взаимното разбирателство и сътрудничество ⁤между страните, както и да се намерят общи решения на проблеми и предизвикателства, които⁢ засягат‍ всички участници. Важно е да ‌се подчертае, че преговорите ще се водят‍ в дух на‍ взаимно уважение и доверие, като се търси конструктивно ⁣решение на въпросите, които се поставят на дневен ред.

Очаква ⁣се, че ⁤тези срещи ще доведат до по-тясно сътрудничество и взаимодействие между⁤ страните, както и до по-ефективно решаване на общите предизвикателства, пред които‍ сме изправени в днешно време. Вярваме, че​ преговорите ще бъдат от полза за всички участници и ще допринесат за мир, стабилност и просперитет в ​региона и по света.. Всяка група ще има свой председател, който ще бъде отговорен за⁢ организирането на заседанията ⁢и управлението на групата. Всеки министър ще ⁢има право да участва⁢ в групата и да изразява своите виждания и предложения. Целта на заседанията ще бъде да се обсъдят актуални въпроси ⁣и предизвикателства, свързани с министерската дейност, както и да се намерят общи решения и подходи за тяхното решаване.p>Тези групи ще бъдат отговорни за ⁣разглеждане на важни въпроси, свързани със ‍защитата на околната среда, и ​ще работят за постигане​ на конкретни цели, свързани с опазването на природата и намаляването на замърсяването. Те ще координират усилията ‌на различните страни по отношение​ на защитата на околната среда и ще​ се стремят към постигане на общи цели‌ и стандарти за опазване на природата.

Всяка от тези групи ще има ясно определени цели и ⁣ще ⁣работи в тясно сътрудничество с другите групи, за да се осигури ефективно сътрудничество и координация на усилията. Те ще се стремят към постигане на конкретни резултати и ще представят своите предложения ​за действие на министерско ниво, където ще се вземат окончателните ⁢решения.

Тези групи ще играят ключова роля в управлението на околната ⁤среда и вземането на решения, свързани с опазването на природата. Те ще ​бъдат отговорни за изготвянето на стратегии и планове за опазване на околната ‍среда и за наблюдението на напредъка ⁢в​ тази област. Те също така ще работят за повишаване на осведомеността и образованието на‌ обществото⁢ по отношение на важността на опазването на природата и ще насърчават устойчиви практики и технологии.

ЕС, а ⁣именно зачитането на човешкото ⁤достойнство, свободата, демокрацията, равенството, ⁢върховенството на закона и уважението към правата на ⁤човека, включително ⁤правата‌ на лицата, принадлежащи‌ към малцинства.

Напредъкът на преговорите ще се ръководи от напредъка на Северна Македония подготовка за присъединяване и насърчаване на икономическата и социална конвергенция. Този напредък ще бъде измерван по-специално спрямо следните изисквания:

– Копенхагенските критерии, ‌които определят следните​ изисквания за членство:

• стабилността на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона, правата на човека и зачитане и защита на ​малцинствата;

• наличието на функционираща пазарна икономика‍ и капацитет за справяне с конкурентен натиск‌ и пазарни сили⁢ в рамките на Съюза;

• способността да се поемат задълженията на членството,⁤ включително​ спазването на цели на политическия, икономически и паричен Тези групи могат да включват министри от различни държави или региони, които се срещат, за да обсъдят важни въпроси от общ интерес, като​ икономическо сътрудничество, сигурност, околната среда и други. Важно ⁣е да се подчертае, че честотата на⁢ заседанията може да бъде променена в зависимост от ‍актуалните нужди и предизвикателствата пред групата.а декларация от май 2018 г. и Загребската декларация от май 2020 г. и Декларацията от Бърдо от октомври⁣ 2021 г., заключенията на Съвета относно процес ⁢на разширяване и стабилизиране и асоцииране от март 2020 г. и декември​ 2021 г. и други‌ съответни заключения ⁤на‍ Съвета.

В периода до присъединяването от Северна ⁢Македония ще се изисква постепенно да привежда в съответствие политики спрямо трети страни и​ позициите му в рамките на международни организации с политиките и позициите, приети от Съюза и неговите държави-членки. Подравняването на ОВППС ще да​ бъдат редовно наблюдавани през целия процес на преговори и насърчавани чрез редовен Диалог по ОВППС.

Същността на преговорите ще се проведе ‍на междуправителствена конференция с участието на всички държави-членки, от една страна, и Северна Македония, от друга. Междуправителствена конференция ще се провежда най-малко веднъж годишно, след приемането на заключения на Съвета, като се вземат предвид годишния пакет на Комисията за разширяване, и когато е уместно. Междуправителствената конференция ще осигури политическо управление и форум за политически диалог относно процеса на ‍реформи. Той също така ще направи равносметка на цялостното присъединяване процес и изложи​ индикация за предстоящата година какви клъстери/глави ‌биха могли⁢ потенциално да бъдат отворени или затворени ‌и ⁤възможни коригиращи мерки въз​ основа ⁤на състоянието​ на провеждане‍ на реформи. Всички страни ще осигурят представителство в междуправителствената организация конференция‌ на подходящо ниво. Процедурата и организацията на преговорите е посочено в приложение ‌I.

Комисията ще ⁢се‍ консултира систематично с държавите-членки по ‍време на присъединяването процес. Държавите-членки могат да допринасят чрез наблюдение на място чрез своите експерти, пряк принос към годишния пакет за разширяване и секторен експертен опит.

За да ⁤се ⁤внесе динамика в проц. Всяка група ще има свой председател, ‍който ще бъде отговорен за организирането​ на заседанията и координацията на дейностите на групата. Всеки министър ще има право да участва в работата на групата и да предлага инициативи за разглеждане. Групите ще ⁢бъдат отговорни за изготвянето на доклади и⁢ препоръки за министерския ‍съвет, които да бъдат ‌разгледани и‍ приети от министрите. Те също така ще бъдат отговорни за мониторинга на изпълнението на взетите решения и за оценката на техните резултати.зултати от ⁤изпълнение преди приключването на преговорите. Напредък по основните принципи, клъстерът ⁢ще определи общия темп на преговорите и ще бъде взет предвид за решението за​ отваряне или затваряне на нови клъстери или глави.

Ако Северна Македония ⁤постигне​ достатъчен напредък по приоритетите за реформи, договорени в преговорите, това трябва да доведе до:

по-тясна интеграция с Европейския съюз, чрез ускорена интеграция и „поетапно въвеждане“ към ​отделните политики ​на ЕС, пазара ⁣на ЕС и програмите на ЕС, за да се да разгърне‌ потенциала на такава интеграция, по-специално чрез премахване на техническите бариери пред ‌търговията, ⁤като същевременно се гарантират равни условия; Основен фокус трябва да ⁢се обърне на областите, в които страната кандидатка вече има капацитет и ‍опит за износ⁤ за​ ЕС, и  области от взаимен стратегически интерес, където страната ‍кандидатка има значителен интерес в производство, но трябва ‍да оестник-министър или на високо равнище.‌ Всяка група ще представлява различни интереси и ще има за цел да обсъди и решава въпроси от общ интерес. Всички участници ⁤в групите ще бъдат призовани⁤ да‌ споделят своите гледни ‌точки и да работят заедно за намиране на⁢ общи решения.рите ще бъдат фокусирани върху различни ‌аспекти на ⁢сътрудничеството между държавите-членки, като икономическо развитие, сигурност, енергийна политика,‍ образование, култура и други. Всяка група ‌ще има ясно определени цели ⁢и задачи, които да изпълнява през периода на своето⁤ функциониране. Всички решения и действия, предприети от ⁣групите, ще бъдат координирани със съответните министерства ‌и⁢ органи на управление в държавите-членки, за да се осигури ефективното им изпълнение.Тези групи могат да включват министри от⁤ различни държави, които работят заедно ‍по конкретни проблеми или теми от общ интерес. ‍Целта⁤ на тези заседания е да се обсъдят въпроси от взаимен‍ интерес и⁣ да се намерят общи решения и стратегии за тяхното решаване. Те⁢ могат да бъдат относно икономическо сътрудничество, ⁣сигурност, енергийна политика, околната среда, миграция и други. Важно е да се подчертае, че тези ‍заседания са⁢ важен инструмент​ за укрепване на международното сътрудничество и за​ постигане на общи цели и интереси.следва ⁢да се предвиждат, освен за да отговарят на обективните изисквания на преговорите. Всички такива работни групи ​ще работят под ⁤ръководството на депутатите, на  базата на изрично техническо задание и ⁤в съответствие с конкретен график.

Място за провеждане на срещите

Срещите ще се провеждат в Брюксел, но ⁣през април, юни​ и октомври всякакви министерски срещите ще се проведат в ⁣Люксембург. При изключителни обстоятелства‌ могат да се провеждат ⁣срещи чрез видеоконферентна връзка.

#Френският #принос #Преговорите #със #Северна #Македония #започват #веднага #исканията #на #България ‍#са #пренебрегнати

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.