Home » World » Упадъкът на съвременната наука: Светът се нуждае от научни революционери – 2024-04-01 12:21:22

Упадъкът на съвременната наука: Светът се нуждае от научни революционери – 2024-04-01 12:21:22

/Поглед.инфо/ Светът⁢ преминава през коренни многопластови трансформации, изходът от които остава загадка дори и за най-големите учени и аналитични умове. Навлязохме в това, което немският икономист Норбърт Херинг нарича „финалната игра ‌на капитализма“. Съдбоносните и изключително динамични времена, чийто край не се вижда на хоризонта,​ предполагат изникването на съвършено⁣ нови ⁢въпроси, за които няма еднозначен отговор. А геополитическите ⁢конфликти, войните в Украйна и Близкия изток и предстоящите финансово-икономически кризи са само част от сътресенията, които носи със себе си бавният и продължителен демонтаж на‌ глобалния финансилизиран, ⁣неолиберален капитализъм.

В такъв момент на помощ трябва да се притече науката, която ⁣да потърси и ‍да предостави на‍ теоретично ниво отговори, способстващи за практическото решаване на възникващите глобални⁤ кризи. Уви, това вече е невъзможно, тъй като съвреоделяйте с нас в този път към истината и свободата!

>Бъдете част от промените!лете с ‍нас вашите мисли и идеи за новия начин на мислене и съществуване, заедно можем​ да преодолеем ограниченията и да ⁢създадем по-добро бъдеще за всички.

Бъдете⁢ част ​от промените, бъдете част от революцията в​ мисленето!

информацията с приятели и ⁣близки,⁤ за⁤ да създадем общност, която се стреми към истината и свободата. Само като обединим силите​ си и се върнем‌ към нашите⁢ корени, ще можем да преодолеем ограниченията, които ни вързват. Нека бъдем отворени ⁣към нови идеи и‍ готови да​ променим⁢ света към по-добро. Вече е време ⁤да действаме и да се движим напред към по-добро бъдеще за всички нас.

одавателят по международни отношения, проф. Марвин Бейн, изнесе кратка лекция за причините ​на войната, след което проведе отворена дискусия​ със студентите. Той беше толкова⁤ притеснен да не каже нещо⁣ „грешно“, че на всяко 3-то ‌изречение повтаряше ⁤„not to condone anything“ –⁢ в превод от анг. език „без да оправдавам каквото и да ‌е“. Преподавателят казваше това ⁣във връзка с действията на ‍Руската федерация, които той ⁤определи съвсем в безкритичния дух на постзападната пропаганда като⁢ „крайно неприемливи“, „агресия“ а също и „империалистични аспирации на Путин“ . Но по-страшното дойде в последвалата дискусия, в която мои колеги по политология и международни отношения говориха и се държаха като някакви⁢ обсебени същества,‍ които са готови да⁢ линчуват всекиго, дръзнал да заяви нещо,‍ което ⁢не им допадне. След първите 2-3⁢ въпроса ​се появиха коментари за Русия като​ „как е възможно да съществува все още такова зло“, или пък призиви​ от ⁢рода на „Путин трябва да бъде вкаран в ⁢затвора ⁢до живот, където да бъде наказан⁣ за престъпленията си срещу човечеството“. А един колега шотландец направо отсече: „За какъв затвор говорите? Направо да пръснем мозъка на Путин с куршум и да се свършва, той само това заслужава.“

Друг случай от студентския ми опит в подкрепа на думите ‌ми⁤ са лекциите на дипломния ми ръководител док. ‍Андерс Видфелдт,⁢ който бе тясно специализирал по това, което той наричаше „крайно-десни партии в Западна Европа“. В няколкото ни срещи относно дисертацията ми, когато заговорих ⁣за геополитика, той ме⁣ гледаше като неразбиращо​ теле, което ⁤тепърва опознава околния свят. За него национал-консервативни партии като ‌немската⁣ „Алтернатива за Германия“ и френската „Национален‍ събор“, са въплъщение за същинското „неофашистко“ зло, което трябва да‌ се ‍изкорени от лицето на земята. Той преподаваше‍ и‍ 1-2 алтернативни гледни точки за ​тези партии,‍ които обаче отхвърляше като „пристрастни“. Човекът не криеше, че е ултралиберал, за⁤ него „краят на историята“ на Франсис Фукуяма бе настъпил, и всяка заплаха ⁢срещу този „край“ ⁢бе неофашисткият крайно-десен ⁤враг, който ‍трябва да‌ бъде изучен, бит и заличен. Както би го нарекъл проф. Александър Дугин,⁢ който казва същото за Франсис Фукуяма, Андерс е един „киборг“. За него няма бъдеще, просто защото краят на времената вече‌ е ‌настъпил, а този край се нарича „либерална‌ демокрация“. Док. Видфелдт олицетворява същинското падение на Западната наука в лицето на нейната идеологизация и превръщането й в предразсъдък. ⁣Както би го нарекъл руският социален философ и изследовател на системите, проф. Андрей Фурсов, Андерс е „специалист по третото косъмче на лявата ноздра“. Неговото пристрастие към либерална демокрация, издигната от него в идеология-религия, не му позволява да⁢ надхвърли собствените си ⁤ограничения​ и да излезе⁤ извън границите на тясноспециализирания си псевдонаучен комфорт.

От предходните ⁢два примера виждаме как науката се превръща в предубеденост, ограниченост, ⁤а също и сляпа вяра в ‌идеология. А както пише Матиас Десмет в книгата си „Психология на тоталитаризма“ : „В‍ същата степен, в която научният дискурс е станал идеология, той е загубил качеството си да говори​ истината“. ‌Пост-модерната наука престава⁢ да държи монопола върху истината, тя се⁣ превръща⁣ във всичко онова, което твърди, че не е – неистина, ​пропаганда, предразсъдък и идеология.

Последният случай, който⁤ не само потвърждава думите ми, но и определя безсмислието, в което е изпаднало днешното⁣ Западно социално-хуманитарно познание, идва от книгата на британския журналист ​Дългас Мъри⁤ „Странната смърт на Европа“, в която той описва прекрасен пример за типична постзападна⁣ научна ⁢конференция с хуманитарно-социална тематика. Цитатът е ‌дълъг, но заслужава внимание:

Преди няколко години, по време ​на конференцията в Хайделбергския университет, внезапно осъзнах катастрофата на съвременната германска (според Андрей Фурсов това⁢ се отнася за цялата постзападна) мисъл. Групата учени ⁢и обикновени участници се⁢ бяха събрали да обсъди историята на отношенията ‍на ⁣Европа със ⁤Средния ‌изток и Северна Африка. Много бързо стана ясно, че от това ⁢не може да се извлече нищо, тъй като не можеше да се каже нищо. Нижещите се един след друг ​философи ⁢и историци губеха времето с изказванията си, като упорито се опитваха колкото се може по успешно да не ‍кажат нищо. И колкото по-успешно⁣ почти не се казваше нищо, толкова по-силно беше чувството на облекчение и признателност от страна на присъстващите. ‌Не можеше‍ да бъде направен нито‌ един опит да се използва някаква идея, събитие или факт, ако не е бил проверен за лоялност на⁢ „пропускателния пункт“ на съвременната академична​ наука. ⁢Не бяха възможни никакви обобщения, никакви различни мнения. Под подозренашия канал и с приятели, които ⁤споделят⁣ с нас вярата във възможностите на човешкия ум ​и дух!

информацията с приятели и близки,⁤ за да създадем общност, която се стреми към истината и свободата. Само като работим заедно ‍и обменяме идеи, можем⁢ да преодолеем ограниченията, които ​ни вързват. Нека ‌се върнем към ⁢мъдростта на философите и да се възползваме от тяхната мъдрост, за ​да създадем ⁢по-добро бъдеще за всички нас.

ъм”,⁤ като пояснява:

“Био” е лекарство и⁤ генетична модификация; „еко”​ е „зеленото” и цялата климатична врява, а „техно” е всичко свързано с „цифровизацията”. Необходимо е да се направи резерва само за думата‌ “фашизъм”. Това не е политически, а метафоричен термин, значи че по-зле за ⁣човека не може да стане. Но проблемът е, ​че политическите фашисти и националсоциалисти през 30-те​ години на миналия век не са разполагали с техническите ​и биологичните средства, с които БЕТ-фашистите разполагат днес. А светът, който Шваб (става дума​ за лидерът ‌на СИФ, Клаус⁣ Шваб) рисува, е много по-лош за човечеството от политическия, исторически фашизъм. Просто в нашата традиция няма термин за това “по-лошо”, затова използвам ​термина “био-еко-техно-фашизъм”.

БЕТ-фашизмът върви ръка за ръка с пост-модерните идеологии на транс-хуманизма и транс-джендързима,⁤ целящи да ⁣обезчовечат човека, тоест ⁤да ​го заличат като биологична и социална същност, потапяйки го в едно глобално общество симулакър на ‍безполови, свръххедонизирани, свърхконсуматорски и свръхрационализирани киборги чрез „тегнологичния⁢ прогрес“ на ИИ. Това са буквално зомбита, които знаят ‍само да зяпат екрана на технологичното устройство, задаващо⁤ тяхната ⁣реалност чрез хипнотизиране, без да си задават въпроси и да търсят ‌отговори. Същества, които биват ‍твърде лесно ⁢контролируемо от онези, ‍които Бенджамин Дизраели нарича „господарите на историята.“ Това бяха 99% от колегите ми в университета, индоктринирани в‌ религиозните постулати на либералната демокрация, като „права на⁣ човека“, „прогрес“, „мултикултурализъм“, „полово ‌многообразие“ „ЛГБТ+ равноправие“ и⁣ прочие. А думата „капитализъм“ ⁣сякаш се‌ появяваше в техните речници внезапно само когато трябваше да докажат какъв провал ⁤и какво зло са марксизмът⁤ и и комунизмът, без въобще да са запознати с‍ тях. В⁢ тази връзка може бrong>Благодарим ⁤ви за вниманието!

лете‌ този текст, за да насърчите другите да се обърнат към философията ⁣и да ⁢търсят ​истината ⁤извън стандартните рамки. Нека се върнем към нашите корени и⁤ да⁢ се освободим от страховете и предразсъдъците, за да можем да гледаме смело към бъдещето. Време е да ⁣преодолеем ограниченията ⁣и да се развиваме като общество.

еляйте и се абонирайте ⁤за нашите канали, за​ да‌ бъдете в течение на последните размисли и анализи. Вместе можем да преодолеем⁤ ограниченията и да създадем по-добро бъдеще за ‍всички нас. Благодарим ви за подкрепата!

а света. Проблемът ‌обаче е, че днес мнозинството от⁣ пост-модерни структури, които създават научно познание – ​университети, изследователски институти и разни аналитични отдели, са все по-неадекватни спрямо глобалните проблеми, пред които сме ‌изправени.

След като очертахме на повърхността убогото състояние,‌ в което е изпаднало Западното обществено-хуманитарно познание ‌в епохата на ‌пост-съвремеността и на терминалния стадий на капитализма, е редно да се запитаме как ‌да изкараме науката от това блато, ако въобще това е възможно. Тук можем само ‍да загатнем, че ⁤решението може би се крие в осъзнаването и вникването в корена на проблема, проследяването на неговата историческа нишка на развитие и признаването, че ‍старото вече не работи. Нужно е да се роди нещо качествено ново, което ⁣да признае ефикасността на пътя ​на логиката, но и да издигне човек над ограниченията на рационалността. Това принципно ново явление ​трябва да ⁣преосмисли цялостно къснокапиталистическите, постмодерни времена на‌ глобални и екзистенциални кризи, с помощта на което​ да намерим‍ нови смисли в заобикалящия ни свят и да⁤ създадем⁢ нова‍ образователно-познавателна матрица, която‌ да произведе съвършено нови научни култура и кадри с ‍всеобхватен и системен поглед, напълно ⁢отговарящ на спецификата на дневния ред. ‌Светът се нуждае от научни революционери със съвършено‍ ново съзнание⁢ и ⁢тук ⁣на помощ могат да се притекат нашите позабравени, но вечно актуални приятели, философите, от които тръгва изначалния стремеж ‌към достигане до истината. Необходимо е и нов некапиталистически и немодерен, сиреч „незападно-центричен“, модел за разбиране на човека и връщането му към неговите дълбинни корени отвъд пределите на човешкия⁤ разума. Само така, свободни, непредубедени и​ без страх, ще можем‍ да отправим смело поглед ⁣към бъдещето. А то вече настъпи.

Нашият Ютуб канал:

Каналът ⁤ни в Телеграм: 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.