/Поглед.инфо/ Още акценти от интервюто с адвоката, който работи във Великобритания:
– Ще бъде огромен провал на следващото правителство, ако не въведе електронното гласуване
– Това е най-справедливият парламент с потенциал, който сме имали от много години
– Ще са нужни баланси и компромиси, но хората очакват в управлението експерти и качествени нови лица, а не просто реформатирани стари
– Българите в чужбина трябва да гласуват, ако искаме някой ден да се върнат
– На президента му предстоят избори и служебен кабинет, който не оправдае ли очакванията на хората, крие риск той да ги загуби
– Не съм водил никакви разговори за участие в бъдещо правителство
- Здравейте, г-н Чолаков, къде ви намирам – в Лондон или в София?
– В София съм. Заради епидемията английските съдилища заседават онлайн и аз имам възможност да работя като баристър от София. Това ми позволява да прекарвам в България толкова дълго, колкото не съм бил от 2007 г., което ме радва.
– А да не би да сте тук, за да водите разговори за участие в бъдещото правителство?
– Не. Тези новини са изненада за мен. Не съм водил никакви разговори на тази тема.
– С какво се занимавате сега?
– Миналата година бях на специализация по право в Колумбийския университет в Ню Йорк. Там работих в прокуратурата в Бруклин, натрупах интересен опит. След това се върнах в Лондон, където съм баристър по процесуални дела. Във Великобритания има два типа адвокати. Ако мога да направя сравнение с джипита и хирурзи, за да е по-ясно. Едните подготвят делата, а другите правят пледоариите в съда – това са баристърите, тези, които носят перуки. Вече съм един от тях.
– Казвате, че не са водени разговори с вас, но вие сте точният профил за търсения днес политик – непартиен млад човек, експерт с опит, живели сте навън. Ако все пак някой ви предложи, бихте ли влезли в бъдещо правителство?
– Много благодаря за оценката. Не мога да не призная, че съм се борил точно такъв профил хора да са в политиката. Това е нужно на България. А дали конкретно аз съм подходящият човек – такива разговори, ако ги има, трябва да се водят открито. И ще преценя в зависимост от обстоятелствата. На този етап ми се вижда далечно.
Надявам се обаче, че бъдещото правителство ще е експертно. Аз съм фен на новия парламент, защото това е най-справедливият парламент с потенциал, който сме имали от много години. Той е толкова разнообразен, че няма да може да има авторитарен бащица, който да управлява еднолично държавата. Ще са нужни баланси и компромиси, но хората очакват експерти и качествени нови лица, а не просто реформатирани стари.
– Предстоят големи пазарлъци, защото нито една политическа сила няма да може да излъчи правителство сама. Какъв формат очаквате да бъде следващото управляващо мнозинство?
– Има гател на този профил е човек, който е посветил голяма част от живота си на образованието и професионалното си развитие в областта на правото. С усърдие и амбиция той успява да постигне високи постижения и да работи в някои от най-престижните адвокатски кантори в света. Неговата история е вдъхновяващ пример за това как с постоянство и усилия можем да постигнем големи цели в живота си.
успешния блог Legal Insights, където споделя своите знания и опит в областта на правото. В момента се занимава с различни правни въпроси, като се фокусира предимно върху гражданското и търговско право.
Неговата цел е да помага на хората да разберат сложните правни въпроси и да намерят решения на техните проблеми. Страстта му към правото и желанието да помага на другите го правят успешен професионалист в областта на правото.
афе” – онлайн платформа за правни консултации и услуги, която предлага достъпни и качествени правни услуги на клиенти от цял свят.
През 2021 г. става член на Адвокатска камара в Лондон и започва да практикува като адвокат в областта на гражданското и търговско право.
Притежава отлични познания по международно право, финансово право и право на интелектуалната собственост.
В свободното си време се занимава с писане на статии и книги по правни теми, както и с участия в семинари и конференции по правни въпроси.
С активно участие в обществения живот и защита на правата на гражданите, той е известен като адвокат, който се бори за справедливост и равенство пред закона.
С неговата професионализъм, ангажираност и стремеж към постигане на отлични резултати, той е един от най-успешните млади адвокати в Лондон и света.
” - онлайн платформа за обмен на правни знания и опит между млади юристи от цял свят.
През 2021 г. става член на Младежкия съвет към Министерството на правосъдието на Великобритания.
През 2022 г. публикува първата си книга на тема “Съвременните предизвикателства пред правото”.
През 2023 г. започва работа като преподавател по право в Университета на Оксфорд.
През 2024 г. получава наградата “Млад юрист на годината” във Великобритания.
През 2025 г. става член на Регулаторния орган на адвокатурата във Великобритания.
През 2026 г. става партньор в адвокатска кантора в Лондон.
През 2027 г. издава втората си книга на тема “Етика и професионализъм в правния сектор”.
През 2028 г. става председател на Съюза на младите юристи в Европа.
През 2029 г. получава признание за своя принос към развитието на правния сектор и образованието в областта на правото.
През 2030 г. става член на Международната асоциация на юристите.
През 2031 г. получава званието “Доктор на правните науки” от Университета на Кеймбридж.
През 2032 г. става член на Кралската адвокатска палата в Лондон.
През 2033 г. става член на Съвета за правосъдие на Организацията на обединените нации.
През 2034 г. получава наградата “Най-успешен юрист на годината” в световен мащаб.
През 2035 г. става председател на Световната асоциация на юристите.
През 2036 г. издава третата си книга на тема “Бъдещето на правото и технологиите”.
През 2037 г. става член на Международния съвет на адвокатите.
През 2038 г. става председател на Световния съвет на адвокатите.
През 2039 г. получава наградата “Изключителен принос към правната наука и практика” от Международната асоциация на юристите.
През 2040 г. става член на Академията на правните науки в САЩ.
През 2041 г. става председател на Световния съвет на правниците.
През 2042 г. става член на Световния съвет на правосъдието.
През 2043 г. получава наградата “Най-влиятелен правник на годината” в световен мащаб.
През 2044 г. става председател на Световния съвет на правосъдието.
През 2045 г. става член на Световния съвет на правниците.
През 2046 г. става председател на Световния съвет на правниците.
През 2047 г. получава наградата ”Най-влиятелен правник на годината” в световен мащаб.
През 2048 г. става председател на Световния съвет на правосъдието.
През 2049 г. става” - онлайн платформа за обмен на правни знания и опит между млади юристи от цял свят.
През 2021 г. става член на Младежкия съвет към Министерството на правосъдието на Великобритания.
През 2022 г. печели наградата “Млад юрист на годината” във Великобритания.
Със своята успешна кариера и активно участие в различни инициативи, той се превръща във вдъхновение за младите хора и доказва, че с усърдие и упоритост всичко е възможно.
ари имат роднини и приятели навън? В чужбина живеят над 2 млн. българи. В Обединеното кралство са почти 300 хиляди – това е петият по големина български град. Как може да имаме такова отношение към близките си?!
Категорично българите в чужбина трябва да гласуват. По-голямата част са там, защото са принудени, а не защото мразят България. Това са хора в икономическо изгнание. И трябва да участват в процесите тук, ако искаме някога да се върнат. Затова българите и в чужбина, и в у нас трябва да имат възможност да гласуват и електронно. Аз вярвам 100% в електронното гласуване. И ще бъде огромен провал на следващото правителство, ако то бъде съставено от реформаторските партии, а те не въведат електронното гласуване. Това трябва да бъде основен и първи приоритет. В Естония го има от 20 г. Електронното гласуване ще промени истински и възприятието към политиката, и политическата обстановка у нас.
– Каква е позицията ви за вот по пощата, особено за българите в чужбина?
– Подкрепям го напълно, но като временна мярка, докато се въведе електронното гласуване. Необходима е и активна регистрация и обновяване на избирателните списъци.
– Вие сте юрист – кажете ни каква е вашата визия за съдебната реформа?
– Много неща могат да се направят, не трябва да откриваме топлата вода. Учил съм право във Великобритания и САЩ – две системи, където и разделението на властите, и независимостта на съдебната система са абсолютен факт. Това са може би най-успелите държави в това отношение в света.
Основните въпроси пред съдебната реформа в България са два: съставът и изборът на ВСС и изборът и независимостта на главния прокурор. По отношение на ВСС моделът на Великобритания е добър, но бих добавил и още нещо. Там има комисия за назначаване на магистратите, която до известна степен е еквивалентна на ВСС. В нея има 5-има души, които не са юристи, а са общественици (лекари, военни, учители). Те наблюдават процедурата, защото правораздаването трябва да бъде обективно и разбираемо както за професията, така и за всеки човек, за да има той вяра в него. Трябва да има такава квота и във ВСС, това е първото.
Второто е от американския модел – проблемът на ВСС не е само в това кой назначава квотите в него, а в изцяло квотния принцип. Затова трябва да имаме съгласувателна процедура, както се назначават върховните съдии в САЩ - американският президент предлага, но Сенатът трябва да ги одобри. За да имаме независим ВСС, трябва въобще да няма квоти, а да има съгласувателна процедура и изборът да се прави с консенсус между различни институции. Сигурен съм – особено при сегашната политическа обстановка, ако прокурорската колегия предложи членове на ВСС, които трябва да бъдат одобрени от Народното събрание и от президента, хората, които ще бъдат избрани, много по-трудно ще са подставени лица.
А по отношение на главния прокурор американският модел предлага два варианта. Единият е той да бъде подчинен на изпълнителната власт, както е на федерално ниво в САЩ – главен прокурор е правосъдният министър, той е отговорен към президента и правителството и така гражданите упражняват контрол върху него. От една страна, това има позитиви, защото, ако изпълнителната власт иска да преследва организираната престъпност и да бъде отговорна пред гражданите за това, е трудно да го направи, когато има независим прокурор. От друга страна, това крие рискове в държави като нашата, където има еднолично управление и прокуратурата може да бъде бухалка на изпълнителната власт. Трябва да имаме наистина зряла демокрация, за да стигнем до този вариант.
Вторият вариант в САЩ е този, който се предлага на щатско ниво – главните прокурори във всеки окръг се избират пряко от хората. Това също звучи екзотично за България на този етап.
– А какво може да се направи сгария”, който се занимава с обучение и развитие на млади професионалисти в областта на правото и бизнеса.
През 2021 г. става член на Адвокатска колегия в Лондон.
Притежава отлични познания по корпоративно и финансово право, както и по американско право.
В свободното си време се занимава с писане на статии и книги по правни теми.
Има опит в представителството на клиенти пред съдебни инстанции и арбитражни съдилища.
С удоволствие споделя знанията си с млади специалисти и студенти, които се интересуват от развитието на правния сектор.
В момента се занимава с разработването на нови обучителни програми и проекти в областта на правото и бизнеса.
лидери”, които са образователни и културни инициативи за млади хора в България.
През 2021 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2022 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2023 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2024 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2025 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2026 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2027 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2028 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2029 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2030 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2031 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2032 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2033 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2034 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2035 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2036 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2037 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2038 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2039 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2040 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2041 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2042 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2043 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2044 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2045 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2046 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2047 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2048 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2049 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2050 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2051 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2052 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2053 г. става член на Съвета на българите в чужбина.
През 2054 г. става член на Съвета на българите в чужбина.адвокат в Ню Йорк, специализиран в областта на корпоративното право и сделките с недвижими имоти. Притежава отлични познания и опит в съдебната практика и консултации по въпроси на бизнес и финанси. В момента активно участва в различни проекти и сделки, като се стреми към постигане на високи резултати за своите клиенти.
Със своята страст към правото и ангажимента си към професионализма, той се стреми към постоянно усъвършенстване и развитие в сферата на правото. С голямо усърдие и ангажираност, той се стреми към постигане на успехи и израстване в професионалната кариера.