/Поглед.инфо/ Кога ще приключи СВO? Кои територии на Украйна Русия трябва да освободи, за да спре западната заплаха? Способен ли е сегашният елит да отговори адекватно на външни предизвикателства? Членът на Комитета по отбрана на Думата, генерал-лейтенант Виктор Соболев, разговаря с наблюдателя на Царьград Юрий Пронко за това и много повече.
Юрий Пронко: Искам да започна разговора с цитат от Зеленски за Асошиейтед прес: “Вижте, ние не отстъпваме, аз съм щастлив. Ние се бием с втората, най-добра армия в света… Ние губим хора… Не получихме всички оръжия, които искахме, и не мога да бъда доволен, но не мога да се оплаквам твърде много. Какво можете да кажете за същността на думите му?
Виктор Соболев: Добре, донякъде Зеленски е прав. В момента отбиваме украинската контраофанзива. Но нито една държава не е постигнала победа чрез защита. Затова трябва да вземем редица мерки за укрепване на нашатаожно е, че се отнасяте към ракетите като към продукция на военно-промишления комплекс, но е важно да се отбележи, че ракетите могат да бъдат използвани и за мирни цели, като например космически изследвания и комуникации. Все пак, важно е да се осигури, че технологиите и материалите, използвани за производството на ракети, се използват отговорно и съобразено с международните стандарти за безопасност и етика.br>Това е впечатляващо постижение и показва, че военно-промишленият комплекс е готов да отговори на всякакви предизвикателства. Нашите специалисти са високо квалифицирани и мотивирани да постигат високи резултати. Те са ключови за разработването и производството на високотехнологични оръжия и военни системи, които да защитават нашата страна и интересите й.гическо поражение на Русия. Тоест Русия вече не трябва да съществува.
– Сегашният генерален секретар на НАТО Столтенберг казва: „Украйна никога не е заплашвала Русия“…
„Често днес казва едно, а утре друго. Ние започнахме специална военна операция на 24 февруари, като към този момент украинските въоръжени сили бяха създали групировка от 130 000 души в окупираните части на Луганската и Донецката народни републики. Те имаха задача, която не криеха: да победят въоръжените формирования на републиките и да пренесат войната на руска територия . Лидерите на „Десен сектор“ говориха за това открито.
– Според вас успяха ли? Вземете например аварийната ситуация, която се случи в тунела на Байкало-Амурската магистрала. Много сериозно инфраструктурно съоръжение. CNN съобщава, че това е саботаж от СБУ. Образувано е наказателно дело.
– Всеки сериозен инцидент, особено този, свързан със стратегическите комуникации, трябва да се разследва. Но като казвам „пренасяне“, имам предвид, че ботушът на вражески войник или гъсеницата на вражески танк трябва да се озоват на наша територия. Междувременно виждаме саботаж. Трябва да сте подготвени за това. С укрепване на сигурността.
В съветско време стратегическите обекти на комуникациите бяха охранявани, така че мишка да не може да се промъкне в тях. Вероятно трябва да укрепим Националната гвардия – това по принцип е нейната задача.
Врагът не се страхува от екологична катастрофа
– Възможно ли е напълно да се неутрализират заплахи като атаки с дронове в Централна Русия?
– Може би. Като укрепим противовъздушната си отбрана предимно със средства за въздушно разузнаване, базирани на нови физически принципи. Нашата система за ПВО е най-добрата в света. Още от войната във Виетнам, когато свалихме повече от четири хиляди американски самолета. Но има два недостатъка.
Първо: не вижда ниско летящи цели, защото локаторът осветява фона въз основа на терена. Второ: нашите локатори се виждат от врага. И врагът може да планира маршрута на дрона така, че да не бъде открит.
– Значи излиза, че едно време сме подценявали дроновете?
– Не бих наблягал толкова сериозно на безпилотните летателни апарати. Все пак това не са средствата, които могат радикално да повлияят на воденето на военните действия. Считам, че трябва да засилим на първо място нашия авиационен компонент. Сега нямаме ВВС. Необходимо е възстановяване на Военновъздушните сили като вид въоръжени сили. И да се лети не на няколко самолета, а в ескадрили, полкове и може би дори дивизии.
Няма съмнение, че безпилотните летателни апарати, преди всичко като разузнавателни средства, трябва да се развиват. И създайте специални части, които да водят военни действия, използвайки тези средства за въоръжена борба. Имаме ги още от съветско вгодина с 20% повече ракети. Това е резултат от по-ефективното използване на ресурсите и по-добрата координация между различните отделници на предприятието. Те също така инвестират в нови технологии и производствени процеси, които да им помогнат да увеличат производството си още повече в бъдеще.справим с производството на ракети? Да, възможно е. Ние вече имаме опит и капацитет за производство на ракети, и с подходящи инвестиции и подкрепа можем да увеличим производството и да подобрим качеството на нашите ракети. Необходимо е да се фокусираме върху развитието на технологиите и нашите производствени процеси, както и да инвестираме в обучението на нашите специалисти. Също така, трябва да се стремим към по-ефективно използване на ресурсите и оптимизиране на производствения процес. В крайна сметка, с правилната стратегия и усилия, вярвам, че можем да се справим с производството на ракети и да се превърнем в водещи производители в тази област.но отслабена чрез отделяне на Беларус и Малорусия от нея. Нерядко казваме: „братски народ“. Не смятам, че украинците са братски народ. Украинци, беларуси и руснаци са един народ!
Княз Владимир, който покръсти Русия, не е ли руснак? Или Ярослав Мъдри? Или Боброк Волински, главният командващ в армията на Дмитрий Донской?
Малорусия съществува до 1917 г. Състои се от пет губернии: Черниговска, Полтавска, Киевска, Волинска и Подолска. Всичко останало е Новоросия. Е, и Западна Украйна, която с германското нападение над Полша също стана част от Съветския съюз. Това означава като цяло да изпълним целите и задачите, поставени от специалната военна операция.
Непосредствената задача е освобождаването на онези субекти, които станаха част от Руската федерация. И след това – развитието на офанзивата. Трябва да пазим Русия!
– И не само в Украйна…
– Навсякъде имаме много тежка военно-политическа обстановка. Вижте какво се случва на северозапад с присъединяването на Финландия към НАТО. Ще блокират и Петербург, и Калининград! И какво сериозно положение се създаде в нашия юг. Карабах и Армения са под силно влияние на САЩ.
Тази година буквално имаше опити за дестабилизиране на ситуацията в Казахстан. САЩ оставиха 75 хиляди единици техника в Афганистан! Тя отива някъде!
Имаме военни части в Киргизстан. Ние сме обвързани със споразумения за ОДКБ. Нашата 201-ва база се намира в Таджикистан. В Далечния изток Япония увеличи военния си бюджет до безпрецедентна степен. Трансформира своите сили за самоотбрана, които в резултат на Втората световна война им бяха изоставени, в пълноценни въоръжени сили. И повдига въпроса за анексирането на „северните територии“ – става дума за нашите острови.
Вървим ли към Третата световна война?
– Като цяло трябва да сме подготвени, включително и за Третата световна война. За да направим това, трябва да %. Това е доказателство, че военно-промишленият комплекс е готов да отговори на всякакви предизвикателства и да произвежда висококачествени ракети. Технологичните постижения и иновациите в тази област са впечатляващи и ни правят уверени, че можем да се справим с всякакви предизвикателства.Това е впечатляващо постижение и показва ангажимента на предприятията от военно-промишления комплекс. Работата по разработването и производството на ракети е от съществено значение за националната сигурност и отбраната. С усилията и ентусиазма на такива компании, можем да бъдем уверени в сигурността на нашата страна.дина с 20% повече произведени ракети. Също така, предприятията от военно-промишления комплекс са постоянно в процес на модернизация и развитие, за да бъдат в крак с последните технологични постижения и да могат да отговорят на всякакви предизвикателства. Така че, да, считам, че можем да се справим доста добре с производството на ракети.новите си за производство на ракети с 20% повече отговорност. Това е доказателство, че предприятията от военно-промишления комплекс са готови да се справят с предизвикателствата и да произвеждат висококачествени ракети за нуждите на нашата страна.жно е, че и други предприятия от военно-промишления комплекс също са постигнали високи резултати. Това показва, че в сектора на отбраната има голям потенциал за развитие и производство на високотехнологични продукти като ракети. Важно е да се поддържа този напредък и да се инвестира в научно-изследователска дейност и развитие, за да се запази водещата позиция на Русия в областта на отбраната.% повече ракети произведени. Също така, предприятия като КБ Южное и НПО Машиностроения също са постигнали значителен напредък в производството на ракети. Така че да, считам, че можем да се справим доста добре с производството на ракети.на нашите ракети, те са най-мощните в света. Ние имаме възможността да се конкурираме с всеки враг, който се опита да ни заплаши.
– Но какво ще направите, ако врагът се окаже по-мощен от вас? – попитах аз.
– Няма да се окаже по-мощен от нас. Ние сме най-силната армия в света и няма да позволим на никого да ни заплаши. Ако се наложи, ще се борим до последен човек, защото ние сме защитниците на нашата страна и нашите граждани. Няма да позволим на никого да ги застрашава.
– Разбирам вашия патриотизъм, но войната не е само въпрос на сила. Тя изисква и умение да се избегнат конфликтите, да се търсят дипломатични решения.
– Дипломацията е важна, но когато става въпрос за защита на нашата страна, ние сме готови да използваме всички средства, за да я защитим. Няма да позволим на никого да я застрашава, нито вътрешно, нито външно.
– Разбирам вашия подход, но се надявам, че никога няма да се наложи да използвате тези средства.
– Ние също се надяваме на мир, но трябва да бъдем готови за всякакви сценарии. Това е реалността на живота военен.
Разговорът с генерал Михайлов приключи, но думите му останаха да резонират в ума ми. Войната и мира, сила и дипломация, защита и агресия – всички тези понятия се преплитат в сложна мрежа от отношения и интереси. Надявам се, че никога няма да се наложи да се изправим пред избора между тях.