компании в САЩ и по света. Те имат огромен влияние върху финансовите пазари и икономиката като цяло.
Голямата четворка управлява огромни портфейли от акции, облигации, пазарни фондове и други финансови инструменти. Те предлагат инвестиционни продукти и услуги на милиони инвеститори по целия свят.
Техният влияние върху икономиката и финансовите пазари е толкова голямо, че дори централните банки и правителствата ги следят и консултират преди вземане на важни решения. Всеки техен ход може да повлияе на световните финансови пазари и икономиките на различни държави.
Въпреки че Голямата четворка играе важна роля във финансовите пазари, те също така са обект на критика за техния голям мащаб и влияние. Някои критици твърдят, че те имат твърде голямо влияние върху икономиката и че техният растеж може да представлява риск за финансовата стабилност.
Въпреки това, Голямата четворка продължава да играе ключова роля във финансовите пазари и икономиката като цяло и вероятно ще продължи да бъде от съществено значение за световната икономика в бъдеще.ически важни компании в САЩ и имат огромно влияние върху финансовите пазари по целия свят. Те управляват портфейли от акции, облигации, пазарни фондове и други финансови инструменти, като предлагат инвестиционни услуги на клиенти от цял свят. В същото време, те са обект на критика за своето големи влияние върху икономиката и за липсата на прозрачност в техните операции.ни компании в САЩ, което ги прави основни участници във финансовата и икономическа система на страната. Те имат огромно влияние върху финансовите пазари и инвестициите, като често действат като институционални инвеститори, които диктуват условията на пазара и влияят на цените на акциите и облигациите. Техните решения и действия могат да имат голямо въздействие върху икономиката като цяло. В резултат на това, те често се наблюдават от регулаторните органи и се разглеждат като ключови играчи във финансовата система.ически важни компании в САЩ и по света. Те имат огромно влияние върху финансовите пазари и икономиката като цяло.
Голямата четворка има огромна мощ и влияние върху световната икономика. Те управляват огромни суми пари и имат голямо влияние върху цените на акциите, облигациите и други финансови инструменти. Всеки техен ход може да повлияе на световните финансови пазари и икономиките на различни държави.
Техните действия и решения се наблюдават от цял свят и често се коментират от икономически експерти и политици. Влиянието им е толкова голямо, че те се считат за едни от най-мощните играчи в световната икономика. Всеки техен ход може да промени финансовите пазари и да повлияе на икономиките на различни държави. започна да повишава основната лихва, активите на Фед под формата на държавни облигации започнаха да се обезценяват и през есента на 2022 г. Федералният резерв имаше отрицателен финансов резултат. И продължава да расте.
Фед използва част от своя капитал, наречен „резерв“, за покриване на загуби. И този резервен капитал се топи. Колапсът на няколко американски банки през пролетта на тази година показа, че Фед има затруднения с намирането на средства, за да ги спаси и да плати на засегнатите клиенти (предотвратявайки появата на „ефект на доминото“ в банковата система на САЩ).
Но както правилно отбелязват американските експерти, Федералният резерв на САЩ няма резерви, за да спаси следващите потенциални банкрути. Федералният резерв вече не е в състояние да изпълнява ролята на „кредитор от последна инстанция“ (прочетете повече тук).
Ако резервният капитал на Фед свърши, за да покрие собствените си загуби, тогава държавната хазна ще се превърне в „резерв от последна инстанция“ за Американската централна банка.
За да обобщя, ще кажа, че още преди 110 години, в момента на раждането си, Фед имаше само частичен резерв от задълженията си. А днес – практически никакви.
По същия начин думата „система“ в името на Фед не отразява истинската ситуация. Формално Фед е замислен като съвкупност от 12 банки на Федералния резерв (ФРС) – така че законодателите, които приеха закона през 1913 г., имаха илюзията, че се създава децентрализирана мрежа от институции.
Всъщност от 12-те „равностойни“ федерални институции една е „най-равната“. Говорим за Федералната резервна банка на Ню Йорк, която представлява по-голямата част от всички активи на Фед и цялото създаване на пари.
Всъщност това е централната банка на Америка. Във всеки случай дейността на всичките 12 банки на Федералния резерв е под „строгия“ надзор на Съвета на управителите на Федералния резерв (централата във Вашингтон). Бордът на гуверньорите от своя страна се „обгрижва“ от основните акционери на Федералния резерв на Ню Йорк.
Предишният ми опит в общуването с американци, дори и много образовани, показва, че те (с редки изключения) много смътно разбират какво е Федералният резерв на САЩ. Вероятно има още по-малко разбиране по този въпрос сред гражданите на други страни.
Затова казвам, че следващата кръгла годишнина на Федералния резерв може и трябва да бъде повод да изясним какво представлява тази организация.
В края на краищата, каквото и да се каже, значението му далеч надхвърля Съединените щати. Защото продукцията на „печатната преса“ на Фед – щатските долари – го надхвърля. Към август тази година масата на наличните и безналични щатски долари в обращение възлиза на $20,865 милиарда, включително предлагането на пари в брой в размер на $5,559 милиарда.
Според различни оценки от 60 до 80% от банкнотите, които са в обращение извън Съединените щати излиза от „печатната преса“ на Фед.
Банката за международни разплащания (BIS) изчислява, че общото предлагане на пари в брой (банкноти и монети) в света е 8,28 трилиона щатски долари. Оказва се, че доларовите банкноти представляват повече от 2/3 (67 процента) от общото предлагане на пари в брой в света.
А в общата маса на наличните и безналичните пари в обращение в света, която според експертни оценки е 83 трилиона долара, доларовият компонент представлява приблизително 25%.
Според системата SWIFT (която осигурява информационна поддръжка за трансгранични плащания), през август 2023 г. делът на щатския долар в общия обем на плащанията е 48,0% (срещу 46,5% през юли).
В средата на тази година делът на щатския долар в общите валутни резерви на всички страни по света, според оценки на МВФ, възлиза на 58,9%. На пазара FOREX (транзакции за обмяна на валута) доларът представлява 85-90% (с общия общ обем на транзакмалки компании, които са публично търгувани на борсата. Те имат огромно влияние върху финансовите пазари и икономиката като цяло, тъй като контролират огромни суми пари и инвестиции. В същото време, те са изложени на риск от волатилността на пазарите и икономическите колебания. Всеки от тях има своя специфичен подход към управлението на инвестициите и различни продукти и услуги, които предлага на своите клиенти. Всички те обаче играят ключова роля във финансовата система и са от съществено значение за икономическото развитие.и имат огромно влияние върху финансовите пазари. Те управляват милиарди долари от пенсионни фондове, инвестиционни фондове и други институционални инвеститори. В същото време, те предлагат и различни финансови продукти и услуги на индивидуални инвеститори. Техните решения и действия имат голямо въздействие върху световната икономика и финансовите пазари.компании, което ги прави отговорни за значителна част от икономическата дейност в страната. Те имат огромен влияние върху финансовите пазари и икономическата политика, както и върху корпоративното управление на множество компании.
Голямата четворка има значително влияние върху световната икономика, като участват в инвестиции в различни страни и региони по целия свят. Техните решения и действия могат да имат глобални последици и да повлияят на икономическите условия в различни държави.
Съществува загриженост относно властта и влиянието, което Голямата четворка притежава върху световната икономика, като се поставя под въпрос дали те са прекалено големи и влиятелни, за да бъдат контролирани от регулаторите и правителствата. Все по-често се повдигат въпроси за необходимостта от по-строги регулации и надзор върху тяхната дейност, за да се предотврати потенциалната им широкомащабна вреда в случай на финансов кризис.. Но има гледна точка, че и двата клана вече са „синтезирани“ както на базата на кръвни връзки, така и на базата на различни видове споразумения и финансови сливания.
Както и да е, институционалната картина на основните акционери на Федералния резерв стана по-ясна в началото на миналото десетилетие. Преди десетилетие и половина беше пикът на световната финансова криза.
В САЩ бяха хвърлени гигантски бюджетни пари за спасяването на банките на Уолстрийт (държавната помощ се изразяваше във факта, че държавните пари бяха инвестирани в уставния капитал на банките; всъщност така наречените „технически“ или „тактически“) се проведе национализация на най-големите американски банки.
В спасяването на банките участва и Федералният резерв, който щедро раздава заеми на банките, но не казва на кого и колко е дал.
Няма да описвам историята в началото на първото и второто десетилетие на този век, когато много общественици, политици и бизнесмени (например Майкъл Блумбърг) поискаха от Федералния резерв да разкрие информация за кредитните си операции по време на финансовата криза.
В крайна сметка Конгресът на САЩ с много трудности успя да „прокара“ решението за частичен одит на Федералния резерв на САЩ (това беше първият и единствен одит в историята на Федералния резерв). Резултатите от този много частичен одит, публикуван през лятото на 2011 г., бяха следните.
По време на кризата ФЕД тихомълком раздаде заеми (почти безлихвени) на различни банки в размер на над 16 трлн. долара (което надвишава годишния БВП на САЩ). Не е трудно да се досетим, че „собствениците на парите“ са раздавали заеми на „своите близки“.
Тоест към онези банки, които са основните акционери на Федералния резерв. Логично е да се предположи, че списъкът на получателите на заеми е списъкът на основните акционери на Фед. Ето списък на тези, които са близки до Фед (сумата на получените заеите”) не знаят кой и какво контролира в действителност. Това представлява сериозен проблем за демокрацията и свободата на пазара.
Тези финансови холдинги имат огромен влияние върху световната икономика и финансовите пазари. Те могат да повлияят на цените на акциите, валутните курсове, лихвените проценти и дори на икономическите политики на държавите. В резултат на това, те имат огромна отговорност и влияние върху световната икономика и финансовите пазари.
Тези финансови холдинги също така са изложени на риск от финансови кризи и колапси, които могат да имат сериозни последици за световната икономика. Затова е важно да се наблюдава и регулира дейността им, за да се предотвратят финансови кризи и колапси, които могат да имат сериозни последици за световната икономика.ии на Фед преди одита. Скандалът беше някак потулен и те предпочитат да не си спомнят тази история.
Що се отнася до американските банки, които получиха астрономически суми заеми от Фед, тогава реших да се разровя и да идентифицирам основните акционери. Докато такива възможности съществуват.
Всички основни обитатели на Уолстрийт (Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan и други), изненадващо, имат едни и същи акционери. Това са финансови холдинги (инвестиционни фондове), които обикновено се наричат „Голямата четворка” - Vanguard Group, Inc.; Blackrock; Fidelity Investments; State Street.
Общите им активи надвишават годишния брутен вътрешен продукт на САЩ. Между другото, те участват в капитала на всички големи и стратегически важни американски компании (ИТ индустрията, Big Pharma, военно-промишлен комплекс и др.).
Но тези компании са изключително непрозрачни. И затова днес не само ние, гражданите на Русия, но и американците (дори „народните представители“ от Конгреса на САЩ) не знаят кой конкретно (поименно) притежава Федералния резерв (и в същото време цялата икономиката на САЩ).
Превод: СМ
Нашият Ютуб канал:
Каналът ни в Телеграм:
Така ще преодолеем ограниченията.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.