Home » World » Значителна част от валутните резерви на Китай са „в сянка“ – 2024-04-20 19:43:24

Значителна част от валутните резерви на Китай са „в сянка“ – 2024-04-20 19:43:24

еляйте информацията⁣ с приятели ⁣и колеги, за да разберат и те значението на валутните резерви на Китай и техния реален обем. ​Важно е да бъдем информирани и да разбираме влиянието, което определени институции могат да имат върху ⁣световната икономика.

>Следете ни за още ‌интересни видеа и ‍новини!

Пак между другото бих⁣ отбелязал също, че Китай, за разлика от много други страни, не разкрива ​структурата на ⁤своите резерви по вид валута . Само веднъж през⁢ 2019 г., онлайн вестникът People’s Daily /Женмин‍ жибао/, позовавайки се на правителствени източници, съобщи, че през периода от 1995 ​до ⁤2014 г. делът на щатския долар във валутните резерви ‍е намалял ‍от 79% на 58% през 2014 г., а делът на не -доларовите ⁢валути съответно се увеличиха от 21% на 42%.

Китай е далеч пред другите страни ⁤по отношение на официално декларираните валутни резерви (без златото). На второ място е Япония (нейните валутни резерви са почти три пъти по-малки от тези на Китай), на⁢ трето място е Швейцария.

Някои‍ от валутните резерви на държавите ⁣обаче може ⁤да не бъдат отразени в статистиката на официалните международни резерви. ​Понякога такива ⁣резерви ⁣се наричат ​”в сянка”. И отново, според много експерти, най-големите абсолютни и относителни обеми‌ на „сенчестите“ валутни резерви са⁤ в Китай. Друг начин да го кажем‍ е, че Китай е не само недостижимият лидер по размер на официално декларираните валутни резерви, но и рекордьор по⁣ подценяване на стойността на реалните валутни⁣ резерви.

Много експерти говориха‌ за ‌това през последните ‌години. Но някак небрежно. Без да се дават конкретни ​количествени оценки. Но това лято се​ появи статия на американския експерт⁤ Брад Сетсър, бивш специалист в Министерството на финансите на САЩ, а сега старши сътрудник в Съвета за международни отношения. Статията се⁢ казва «Shadow reserves — ​how China‌ hides trillions of dollars of ⁢hard‌ currency» /„Сенчести резерви – как Китай крие⁤ трилиони‍ долари твърда валута.“ Тя беше публикувано от агенция Bloomberg и беше много резонансна.

В момента много експерти в своите изказвания и публикации се позовават на някои ‍цифри от споменатата статия. Тъй като авторът на статията работи за Съвета за международни отношения, много влиятелна ⁤организация, ‌може да се предположи, че подготовката и публикуването на статията ⁤е инициирано и разрешено от властите на САЩ. Целта на изданието е да покаже на Америка и на целия Запад заплахата, която идва от Китай‌ с неговите гигантски валутни резерви.

Авторът на статията обяснява, че Поднебесната ‌империя представлява ⁤като международни​ резерви чуждестранната валута, която е⁤ в⁤ баланса на Народната банка на Китай (централната​ банка на страната). И Пекин изпраща тези данни на Международния валутен фонд (МВФ), който поддържа ⁢статистика за световните​ валутни резерви.

Но в допълнение⁢ към‌ валутата на⁤ НБК, Поднебесната империя има голям брой валутни активи в балансите на китайските⁢ държавни банки. Те, според автора на статията, също трябва да се считат за валутни резерви на китайската ⁣държава. Но тъй като те не са отразени в официалната статистика, те трябва да се наричат „сенчести“ резерви.

В статията са дадени графики, от които ⁤се вижда,⁢ че Китай активно е увеличавал международните си резерви в периода от 2002 до 2012 г. След това процесът е спрял. През този период индикаторът на международните резерви имаше някои незначителни колебания, но ‌като цяло всички международни (златни и валутни) резерви бяха в ​диапазона от $3,1 трилиона,‍ а валутната част от резервите беше на⁣ ниво малко под $3 трилиона. Много експерти⁣ подозират, че някои колебания в стойността на ‌резервите ​са причинени не от транзакции с ‍валута, а от преоценката на отделни елементи ⁣от резервите, чиито цени (курсове) са обект на пазарни колебания.

Стабилността на ‌валутните резерви е изненадваща предвид гигантските​ търговски излишъци и излишъци⁢ в платежния баланс на Китай.⁢ През 2010 г. търговският излишък възлиза на ‍$183,1 млрд.⁤ След това той ⁤нараства. Така през 2014 г. той се равняваше на $380,0 млрд. През 2020 г. излишъкът на търговския баланс нарасна ‌до $572,5 млрд. А в ⁤края на 2022 г. беше достигнат рекорд от $877,6 ⁢млрд.

Можете да си представите какъв мощен валутен дъжд⁤ се изля​ над ‍Поднебесната Империя. Част от тази валута, разбира се, напусна страната под формата на износ на капитал. Но дори⁢ ако приемем, ⁣че дори половината са‌ напуснали ‌страната под формата ‌на чуждестранни инвестиции от китайски корпорации и банки, тогава втората ⁢половина ще⁢ трябва‌ да остане в страната и да попълни международните резерви.

И това е само за последното десетилетие, няколко трилиона ⁤долара. Но как може това да се комбинира⁣ с факта, че валутните резерви на НБК са​ замразени ⁢на почти същото ниво през последното десетилетие? ‍И ⁣авторът на статията отговаря: валутата отиде в „сенчести“ резерви, които бяха поставени в държавните банки.

Авторът разказва, че в Китай има много „сенчести“ неща. По този начин така нареченото „банкиране в ⁢сянка“ придобива голям мащаб в Поднебесната империя. Защо да ‌няма и „сенчести” резерви? „Точно​ както Китай има сенчести ⁢банки – финансови институции, които действат⁣ като банки⁣ и поемат рисковете, които една банка ​обикновено би⁣ поела, но не са m>Следвайте⁣ ни за още интересни новини и ‌анализи!

>Следете ни за още интересни видеа и новини!семейство и колеги!

резерви в ⁣така наречените „политически ‌банки“ – Китайската банка за развитие (CDB) и‍ Експортно-импортната ⁣банка на⁣ Китай⁢ . Валутата, изпратена до тези банки, ​имаше за цел да осигури кредитна подкрепа за нарастващите задгранични инвестиции на Китай.

По-специално, Китайската банка ⁤за развитие започна да ​предоставя⁣ огромни суми заеми в подкрепа на увеличеното световно⁢ производство на петрол, за да помогне ⁢за посрещане ‍на нуждите ​на‍ растящата икономика на Китай. Тук можете да се позовавате на експерта Ерика Даунс, която през 2011 г. в⁢ декемврийския брой‌ на CHINA ECONOMIC QUARTERLY отбеляза: „ От 2009 г. Китайската банка за развитие е предоставила кредитни линии на обща стойност​ почти​ 75 милиарда долара ⁣на национални енергийни ​компании и правителствени агенции в Бразилия,⁣ Еквадор , Русия, Туркменистан и Венецуела.”

След като Си Дзинпин‌ стартира ⁤проекта „Един пояс, един ​път“ през 2013 ⁢г. , китайските политически банки започнаха активно да отпускат заеми както на китайски, така и на чуждестранни компании, участващи в този проект. Освен⁢ това в края на последното десетилетие общите обеми ​на китайските‌ кредити станаха сравними с кредитната дейност на Световната‌ банка. ‌Което, разбира се, сериозно разтревожи Вашингтон.

Както може да се разбере от статията, ​общото управление на всички валутни резерви (включително „сенчестите“) се извършва от институция като Държавната администрация за чуждестранна валута (State Administration of Foreign Exchange⁢ – SAFE). Малко се знае⁢ за тази организация от открити ‌източници.

По думите на Брад Сетсър, СИГУРНИТЕ пари не се ‍предоставят​ на политическите банки под формата на ⁣депозити в чуждестранна валута или ​заеми⁣ в чуждестранна валута ⁤(с ⁣последващо кредитиране на чуждестранна валута на крайните кредитополучатели – почти изключително чуждестранни).

Авторът на статията твърди, че ⁢политическите банки са‍ само агенти​ на SAFE, задоволявайки се с комисионни за⁢ поддържане на така наречените​ „доверителни заеми“ или „кредити за доверително‍ управление“ (entrusted loans). Така ⁢през 2015‌ г. SAFE постави в доверително управление заеми в размер на 45 милиарда долара за Експортно-импортната банка ⁣и 48 милиарда ⁤долара за Китайската банка за развитие.

Народната банка на Китай и SAFE създадоха няколко фонда, през които „излишните“ валутни печалби се предават за последващо кредитиране и инвестиции в чужбина. Това е преди всичко Фондът за Пътя на ​коприната. В ⁤него ⁣бяха инвестирани 40 ​милиарда долара,‍ включително над 25 милиарда долара в​ средства на SAFE.

Други големи фондове с водещо участие в SAFE включват Африканския фонд​ за индустриално⁣ сътрудничество (CAFIC) и Китайско-латинскоамериканския фонд⁤ за сътрудничество. Делът на SAFE във финансовото участие в първия от тях е 10 милиарда долара (80%); във втория – $30 милиарда (85%).

Пропускайки много от цифрите в статията, ​ще спомена общата оценка на валутните резерви на Китай, като ​взема предвид техния „сенчест“ компонент, изразен от автора. Той заключава: „Като цяло институциите, ⁢които се отчитат пред‍ китайското централно правителство, вероятно ​имат около 6 трилиона долара чуждестранни активи, а не 3,12 трилиона долара, отчетени в SAFE през‍ декември 2022 г. “​ За справка отбелязвам: споменатата сума от 6 трилиона долара е еквивалентна на половината от общата⁢ стойност на валутните резерви⁤ на‌ всички‍ страни по света (по данни на МВФ).

Превод: ЕС

Нашият Ютуб канал:

Каналът ни‍ в Телеграм:

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в​ профилите си, с⁤ приятели, в групите и в страниците.

#Значителна #част #от #валутните #резерви‌ #на #Китай #са ⁢#сянка

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.