Home » World » Защо Корнелия Нинова трябва да подаде оставка – 2024-05-13 02:41:40

Защо Корнелия Нинова трябва да подаде оставка – 2024-05-13 02:41:40

ност и способност ‍за самокритика. Ако ‌Нинова не покаже тази готовност,⁢ може да се⁤ окаже, че партията ще пострада още повече.

В крайна⁣ сметка, важно⁤ е да се ⁢помни, че политиката е за‍ служене на ⁣обществото и за защита на интересите на ⁤гражданите. Ако някой ⁢не може да ⁢изпълнява тези задачи по подходящ начин, трябва да напусне поста си. Надявам се, че Корнелия Нинова ще вземе правилното решение ‍за благото на партията‌ и на страната. падането на‍ кабинета Орешарски. Нинова, както⁣ е известно, определи тези резултати като позорен епизод от партийната ни ⁣история.

На свой ред,‌ анализаторите вече посочиха, че с настоящите ‍си резултати БСП напуска заеманото мястото сред А-отборите ‌и се настанява – ⁣и то не в челните позиции⁤ – сред множеството на Б-отборите. Т.е. БСП ​не само не успя да се наложи като водеща политическа сила, като алтернатива на досегашното 11-годишно ‌управление на ГЕРБ, но и от ⁤второстепенна се превръща в третостепенна партия, пред прага на злощастно бъдеще.

Тук има детайли, на които би следвало да‌ се обърне​ по-голямо внимание.

По ⁢начало ‌партиите нерядко⁣ намаляват своето обществено влияние след управленски мандат. Съвсем⁢ друго е обаче, ⁢когато основна‌ политическа сила като БСП, живяла единадесет години в опозиция, получи с 11 %​ по-малко гласове от управляващата партия, ‍или изгуби на парламентарни избори от партията, в случая ГЕРБ, управлявала⁤ повече от десетилетие страната, с⁤ 350 000 гласа.

Ако след едногодишното⁣ управление на Орешарски, чието⁢ коалиционно правителство ‌бе снето със‍ средства на т.нар.⁢ цветна революция ​от ГЕРБ, обществената ситуация бе неблагоприятна за БСП (с новоизбран председател Михаил Миков),‍ то ⁢днес БСП ⁢(с председател ⁢Корнелия⁣ Нинова) изкара цял ⁣мандат⁤ в опозиция ‍сред сравнителен обществен⁣ конфорт, в ситуации, когато Бойко Борисов и партията му ГЕРБ допускаха⁢ груби управленски⁣ грешки⁣ и лесно можеше ‍да бъде подронена почвата под⁢ краката им.

За съжаление, БСП,‍ ръководена ‍от Корнелия Нинова, ‌не се ⁢възползва от огромните шансове⁢ да ⁣укрепи позициите⁢ на⁤ социалистическата партия, оттам ‌и на ⁣българската левица. ‌Обратното, след избора на Нинова ‌през 2016 г. за председател на партията проличаха най-напред някои нейни слабости – жажда за власт, обидчивост и​ каприз ‌в изявите.​ Нинова оглави и поход срещу другари, с ⁣които довчера​ е работила заедно и които пряко са ддържание‌ и отговорност, ‌които са‍ от съществено значение за всяка партия. Надявам се, ⁤че Нинова ще ​направи правилния ⁤избор за благото на⁣ БСП и за ⁤бъдещето на българската ⁣политика като цяло.

инова‌ и като член⁤ на ИБ на НС на БСП (2008 – 2011 г.), и като депутат‍ (2012-2014г.). Мога да свидетелствам:⁢ на тези постове ​Нинова​ се⁢ справяше успешно с отговорностите си и ⁢будеше симпатии и уважение в нас, колегите. Макар и да идваше от кръговете на друга ⁤партия и‍ да членуваше в БСП само от няколко години, аз приемах я за една от нас, от дейците на​ БСП, които ⁣удържахме⁢ в мъчително-трудните ‌моменти ‌на новата история на БСП авторитетът, мястото, необходимостта от лява партия, от ляво мислене в България ⁣в края ‌на ХХ в. и началото на ‌ХIХ в.

Струва ми се, че имам право⁢ да говоря⁢ и пиша за ‍допуснатите от‍ Нинова грешки, тъй като никога не съм премълчавала недостатъци на⁤ провежданата ​от ‌нея политика. Откровено и навреме съм казвала какво мисля, искала ⁤съм искрено да ѝ помогна, за да е успешен ръководител ​на ⁣БСП.‍ Моите критични⁤ бележки, кога ​по-дипломатични, кога по-остри, съм споделяла на заседания на Националния съвет, на конгреси⁤ и конференции на БСП, в партийната ми организация, в медиите, включително в поглед. инфо. ‍Ще добавя още нещо. Като партиен член, представител на интелигенцията, винаги съм ‍считала за свой дълг‌ да‌ защитавам истината. Независимо кой е председател на партията. Но и ⁣никога ⁤не съм​ се включвала както в⁣ хора на обругателите, така и в групата на⁤ приближените ласкатели, готови за саморазправа⁢ с бившите ръководители​ на⁢ БСП в ‍угода на настоящия. Смятам, че авторитетът на партията не може да бъде граден върху създаваната измамна представа, ⁤че доброто настъпва с настоящия председател, докато ⁣злото обхваща⁤ всеки от предишните ръководители. Настоящето​ винаги съдържа в себе си и миналото, с ⁢позитивите ​и⁤ негативите му. Голяма грешка на ⁣всеки ръководител на партията е – поне това показва 130-годишната ни история – когато започне да мисли за себе си като за първоначало, ​като за⁣ знак ‌на абсолютна непогрешимост, когато стане ‌адепт на ⁢пълното отрицание, когато организира вендета на предходниците си. Този подход носи⁣ само загуби.

Но да се⁣ върна‍ към‌ проблемите,‍ отнасящи се до председателя⁣ Нинова. Първото, което ме ‍смути⁣ още в дебюта ѝ на​ председател, бе,‍ че тя ⁤е способна ⁤да не се съобразява с реалните обстоятелства на живота и щом си науми ‍нещо, да го счита за напълно осъществимо. Устроена е‍ така, че ​в ролята си на председател изпитва нужда⁤ да атакува непрекъснато, да напада, да побеждава в мига. ⁤Да къса ‌отношенията с настоящи и евентуални бъдещи политически партньори, поискат ли да разговарят ⁢с нея на равна нога.

Иначе първоначалните ми поводи да изпитам тревога ⁢за Нинова⁣ като ⁤председател беше‌ провежданата от нея ‍груба, недиалогична, безцеремонна коалиционна политика. През изминалите пет години тя успя да ни скара ‌с⁣ различните политически сили. Не се съобрази, ‍че в съвременните условия БСП няма как да участва в ⁣управлението без да⁤ потърси споразумение или дори само размяна на мнения по възлови обществени въпроси с отделни партии – парламентарни ⁢и извънпарламентарни. И днес сме свидетели, че партиите, които евентуално‌ ще управляват България, не търсят БСП за разговори, безразлично им е⁣ дали лявата партия ще подкрепи, ​или ⁣не бъдещото управление на държавата.

Най-силно ме изненада, но и шокира проведената от Нинова през последните пет години вътрешно-партийна чистка, политическата мнителност ​на‌ председателя на ⁢партията, която я подтикна да вижда във всеки свой критик – „враг с партиен ⁢билет”.⁢ Дейци на БСП, с безспорни приноси и заслуги, с‌ които⁤ довчера тя бе ⁣общувала, за които е‌ казвала, че⁣ ги цени и уважава, изведнъж ‌се ​оказаха под ситото на клевети и мерзки квалификации, тиражирани ⁤от⁣ Позитано 20.

Най-вероятно, поради факта ​че идва‌ в БСП от‍ средите на лидерска ⁢партия, главен опонент на БСП,‍ Нинова⁤ не успя да се ​съобрази с характера, ​с идейно-структурните ​особености и качества на социалистическата партия, с обстоятелството, че последните тридесет години ⁤изградиха БСП⁢ като общност, която събира в своите редове хора с различно, понякога ​разминаващо се като позиции ‍и​ оценки ляво мислене, ​че ‍нашата партия дълбоко ‌в себе си крие ⁣потенциал на „коалиция”. Неслучайно, вътрешнопартийната дейност се развива ‍като дискусия между отделните идейни тенденции. В диалога, ⁢но и в споровете помежду им⁢ може да‌ се види, че БСП държи‌ на ‍колективните форми при взимане ⁣на решения, че⁢ в недрата ѝ е ​заложен фундаментът на⁣ демократичното начало. Самата аз,⁣ от 2013 година‌ членувах в лявото движение, с председател Янаки Стоилов. ⁢Но сега няма ‌и помен от ⁤тези демократични традиции.

Надявах се, че Нинова ще ‌приеме ​предложението, което съм правила и при предишни председатели‌ – да се откаже от правото⁣ си да формира Изпълнителното бюро върху екипен принцип,‌ а да предостави тази възможност на членовете на Националния съвет. Бюрото да бъде съставяно по ресори от високо компетентни професионалисти; да се откажем от стереотипа:⁣ „организационният работник⁣ е дялан камък, става‌ за всичко”;⁤ в‍ ИБ‍ да бъдат включени определен брой представители на различните идейни партийни тенденции.

Вместо да се вслуша в гласа на ​разума ‌и в поверения опит на ‍партията, Корнелия Нинова се зае да организира около⁤ себе си млади и по-възрастни кариеристи, които успешно се справят със задачата да разкъсват всеки опонент и критик на настоящата председателка. Между тези‌ кадри⁣ има⁢ и свестни хора, но те, ⁣кой ⁤знае защо – за⁣ слава ли, за пари ли, за скъпо платено депутатско място ли, поради инерция‍ ли, продават и своята ⁢порядъчност, и своя талант,⁤ и своето партийно достойнство.

Не си спомням през годините на прехода да ​е имало толкова ‌много публично‍ писане ​и говорене за председател на БСП, както за Нинова – ​във‍ вестници, в ⁤телевизии и радиа:‍ каква уникална‍ личността била като ⁤лидер, как за⁢ разлика от останалите⁢ председатели на ​БСП (които са интриганти, ⁢мухлювци, ‌въжеиграчи, кариеристи, продажници, агенти на ГЕРБ, ‌олигарси и корумпирани типове), Нинова е ⁢огледало на‌ управленския гений на нацията, на нейната чистота и безсребрие.

Една вметка. Сигурна съм, че вината за славословието на⁣ фигурата на председателя не е​ само‍ на Нинова. Едва ли тя би могла да спре ⁤изцяло хвалебствения „лай” на своите лакеи, дори и да ​поиска. Но така или иначе, като ръководител ‌тя​ трябваше да знае, че дори и в хвалебствията е потребно ‌да има мяра. ​Трябваше да осъзнае още: изграждането и ‍поддържането на публичното лице на определен ръководен ⁣деец на​ БСП е дълъг ‌процес на трупане на опит, на работа в организационните⁣ ни структури, на квалификация ​– професионална⁣ и партийно-организационна. Да разбере, че като ръководител⁤ на ‍лява партия нейна задача​ е⁤ да защитава, а не да унищожава доказали се в обществото партийни авторитети, да утвърждава,‌ а не ⁣да неглижира професионално подготвени кадри, да привлича​ и събира повече хора с ляво и социалистическо мислене, а не да възражда отречени от живота норми и похвати.

Когато се убедих, че Нинова всъщност ‍се проваля с ⁤подготовката на управленска програма на БСП,​ че при нея думите и делата‌ често се разминават, вече знаех: тя не притежава‌ качествата на лидер, който е в състояние⁣ да подготви ‍БСП за ​необходимата радикална промяна на България.

Нинова сбърка, отнасяйки се резервирано към лятно-есенните​ протести​ през‌ 2020г., ‌въпреки че в тях взеха участие и много млади ‍социалисти. Прояви‌ колебливост, а може би закъсня с поддръжката на Румен Радев за предстоящите президентски‍ избори. Това несъмнено бе забелязано от президента Радев⁣ и той ⁤заложи в парламентарните избори, с още по-голяма‍ енергия, на така ‌наречените протестни партии на‌ Слави Трифонов, Христо Иванов и Мая ⁢Манолова. По този начин Нинова постави БСП в неизгодното положение ⁤да не​ е онази политическа сила, от която ще зависи​ изборът на Румен Радев и Илиана Йотова за президентския и вицепрезиденсткия пост.

Ще добавя и друго. В програмните​ разработки,‍ подготвени от сегашното ръководство, външно-политическият курс на ⁢БСП не се различава съществено от⁣ външнополитическата линия ⁢на ГЕРБ.⁤ Икономическите ни проекти ⁢са твърде имагинерни, за да спомогнат България, заемаща (в⁤ резултат на десетилетното управление на ГЕРБ) последно място по‌ развитие в ЕС, да ⁤се придвижи с няколко места по-напред. В партийната политика се подминават ‍проблемите на продадения ни суверенитет и⁢ нуждата от стратегическо ‌партньорство с Руската ​федерация. ⁢Не се оценява значимостта ⁢на „остатъчния⁤ суверенитет”, без ⁤който ⁣не е възможно нито икономическо развитие, нито осъществяване на пълноценна социална политика. Корнелия Нинова обеща да използва полезните уроци на унгарския премиер Виктор Орбан в ‌икономическата и социалната сфера, в⁢ поддържането на връзки с Русия, а фактически нищо ‌не ‌направи. И досега⁢ председателят на ⁢БСП не е изразила⁤ становището си за американските военни бази ‍върху наша територия – ‌съгласна ли е с ‍разполагането им, ако е‌ съгласна, ще поиска ли Пентагона да⁢ плаща данък за базите, и ⁣т.н.,‍ и т.н.

Няколко⁣ конкретни примера.

Политически необосновано,⁢ месеци преди ⁣евроизборите през⁤ 2019г., Нинова реши депутатите да напуснат Народното‍ събрание. Което това лиши партията ⁤от най-важната за нея публична трибуна и изява.

През петгодишното ⁣управление на Нинова‍ бе наложена строга цензора в медиите, ⁢подпомагани от ⁣БСП. Цензура, непозната ‌по размерите си след ⁣1989г.

През⁢ последната‍ година, ⁢по време ⁢на пандемията, Нинова взимаше едно след ‍друго погрешни, конфронтационни решения, които принудиха останалите партии и властта да действат самостоятелно,‌ без ​самоизолиралата се​ БСП. Така за първи път в нашата история соцпартията​ изпадна в ‌положението на „ненужна партия”.

Смути ме и още ​един факт. ⁣Очаквах, че ‌Нинова ще⁣ обнови партията с млади образовани кадри, които принадлежат към най-подготвените​ представители​ на своето поколение. Още повече, че самата аз общувам с много млади ⁤и ‌подготвени хора, които – поне⁤ като ‌нагласа, ценностна система и чувствителност – са скрит потенциал за ⁢партия като БСП. Но и по отношение на младите, Нинова прояви‍ непоследователност.⁢ Наистина, направи сполучлив избор на отделни млади ръководи кадри. Резултатите​ от парламентарните избори обаче показват, че младите и трудоспособното население на гласува за БСП, считат я за партия на статуквото, чужда⁣ на‌ екзистенциалните им проблеми. Младите имат ⁣основание ​да мислят така, защото БСП провежда фиктивна и безплодна младежка⁢ политика​ и то‌ въпреки процеса на биологично застаряване на членската ни маса. Тепърва на едно ново ръководство на БСП ще му се наложи и в тази област да пребегне към ‌смели‌ реформи, към нови подходи за работа с​ младите поколения.

Ще изтъкна също, че в кръга,‌ който заобикаля и славослави председателя на партията, присъстват твърде много неподготвени, с банално и рутинно политическо мислене, без делови качества хора. Това‍ явление е странно ⁢на ⁣фона на ⁢етапите, през които⁣ е⁣ преминало ​развитието и професионалната подготовка на Нинова.

Както е‍ странно, че в ръководните органи‍ на БСП – ИБ, Национален съвет, в парламентарната ​ни ‌група⁢ – ⁤рядко⁢ попадат високо подготвените професионалисти от ‌различни области на живота, на⁤ науката и културата. Във връзка с преодоляването на тази „интелектуална недостатъчност” ⁤изтъкнатият политик и държавник‍ Георги Йорданов, както и големият сценарист ⁣и белетрист Анжел ‍Вагенщайн, написаха специални писма до Нинова да бъдат заделени квоти за видни леви интелектуалци в Националния⁤ съвет. Предложиха ‌тази тяхна молба да бъде​ разгледана на заседание на Националния съвет, при ⁢съгласие, одобрена. Нинова не направи‍ нищо по въпроса! ⁢Дори и примерът на БСП-София​ в ръководството на столичната организация да бъдат ​избрани представители на художествено-творческата, научно-образователната ​и⁢ медицинска федерации, на централно ниво не намери своето цялостно ‌осмисляне и развитие. Сякаш се забравя, ​че големи лидери на нашата партия през ХХ в. са личности с национален и общоевропейски принос.

Корнелия Нинова кардинално сбърка като наложи промяна в Устава на⁤ БСП, която позволи председателят да бъде избиран не от⁤ конгреса, ⁢(каквато е традицията от създаването на нашата партия),‍ а „пряко”, с участието на​ всички партийни членове. Прекият избор ⁢мина и замина. ⁣Нинова триумфално победи: 43 хил ⁤партийни членове от⁤ 83 ⁤хил ⁢партиен състав дадоха‌ своя​ глас⁢ в нейна подкрепа.​ Победата й даде⁤ законовото ‌право да разполага‌ с повече ‍фактическа и морална власт, тъй като е избрана от‍ „народа”, ‍докато на конгрес ⁤биха я избирали делегирани представители на местните ни партийни организации. Признавам, прекият избор на‌ председател предизвика‍ обществено одобрение към БСП. Но нито Нинова, нито⁢ подръжниците на прекия⁢ избор не проумяха, че тази победа е нож с две остриета. С едното вървиш‌ напред, докато другото те подлъгва да‌ станеш самодържец!

Няма да скрия, че още‍ на ‌първото⁢ заседание​ на ⁤49-я конгрес, когато се обсъждаше тази ⁤уставна промяна, мотивирах защо е‌ вредно председателят да бъде избиран⁢ пряко ⁤от партията, че това е вид мимикрия, която ⁣няма да роди добри плодове. Нинова и нейните привърженици тогава ми възразиха, че прекият избор е⁤ нова форма на⁣ демократизиране ⁣на БСП, че партийните ни организации са в‌ блестящо състояние, че​ те имат необходимостта само от такава реформа, което ‍представляваше самоилюзия.

Действителността ‌в партията ⁢обаче е ‍съвсем различна. Оказва се, че ‍без радикална организационна реформа и без нови ⁤идеи за промяна няма как да бъде ​преодоляно крайно незавиднотоавилна стъпка, която може да помогне на партията да се възстанови и​ да се върне на пътя към успеха. Но ако Нинова реши ⁢да остане на поста, трябва да се надяваме, че ще направи необходимите промени и ще се стреми към възстановяване на доверието към⁢ нея и към партията.

В крайна ​сметка,⁣ важно е да се ⁣помни, че политиката е служене на⁣ обществото и на‍ интересите​ на​ гражданите. Надеждата ми е, че⁣ всички политици, включително и Корнелия Нинова, ⁢ще се ръководят от тази основна цел и ще ‍работят​ усърдно⁣ за благото на страната и ​на хората в нея.ри главно ⁣по ⁣свое и на близкия си кръг ‍усмотрение, да фаворизира​ едни в ущърб на други (без да ‍успее, както подчертах, ⁢в най-важното: провеждането⁢ на нова младежка политика!).

Опасна ⁤за нашата партия е ⁣и ⁢ревността, ‍която Нинова изпитва към по-млади другари, ⁤притежаващи лидерски качества. По почина на​ Тодор Живков ‌тя бързо им „реже главите”: започва се⁣ с недомлъвки​ по техен адрес, ⁢за⁢ да се продължи в медиите с отрицателни оценки и клевети (предпочитани ⁢са „връзки с олигархията”, т.е. със задкулисието); изместват ‌ги по целесъобразност от позициите,⁢ което заемат, докато в един добър⁤ ден ги вкарат в „глуха линия”. (Надявам се, че както вече‌ й ⁣става⁢ навик, др.Нинова няма да пребегне към ‌нови съдебни процедури във връзка с тези мои ⁢политически оценки)

След парламентарните избори ‍Корнелия‍ Нинова се‍ намира в сложно положение. От ​една⁣ страна, ‌тя е легитимен председател, избран чрез пряк избор, и това я прави „непоклатима”. От друга, тя е председател​ на партия, едноличен ръководител, сурово наказан на парламентарни избори!⁣ Второто обстоятелство повелява председателят, ако е ⁤гражданин на цивилизована​ страна‌ и⁢ ако той ‌самият е цивилизован, да подаде оставка! ​Това, както казва поетът е „толкоз просто и логично”. И нека не се ‍подхвърлят някакви смехотворни ⁤обяснения,⁣ че Нинова била едва шест месеца пряко избрана от⁢ партията! Все пак тя е председател ‌на ‌БСП от 2016г. – достатъчно ‌дълъг период, за да подготви партията ни ​за ⁤управлението на държавата с⁣ нови ⁤идеи и предложения за‌ радикална промяна.

Пародия​ на ⁤оставки‍ е сегашното решение Изпълнителното бюро ​да​ подаде колективно оставка, за да ⁢остане Нинова председател! Не ми е ​ясно защо членовете на ИБ трябва да подават вкупом оставка? Ако някои от‌ тях ‍по-директно, примерно, са участвали в изработване на предизборната политика и поведение⁤ на БСП, нека ‍подадат оставки (щом⁢ намират това за нужно). Но ⁤останалите? Показателно ⁢е, че⁤ граждански достойно постъпиха двама ​членове на ИБ ‌– Янаки Стоилов и Крум Зарков,‍ които поискаха оставката на Нинова. Останалите – вечният конформизъм на ⁤заинтересованите и послушните!

Според ⁤мен, няма ‍съществени причини⁢ в настоящия момент ⁣да се ⁣настоява⁣ за оставки на ⁤ръководствата на местните партийни организации – областни,⁢ общински, районни и др.⁢ Дори​ и‍ подхвърлените от верните на Нинова клакьори основания за‍ слабо⁤ проведена ‍кампания по места, за „нищоправене” от отделни партийни ръководители,​ е само опит да бъде замъглен проблемът. Услужливо⁣ се замита фактът, че за първи ⁣път от ‍толкова много проведени⁤ парламентарни избори, цялата предизборна ​кампания бе изцяло централизирана, директно ръководена от ‌председателя на‌ партията и председателя на Централния изборен щаб. Част от водачите на листите, част от представителите на‍ коалиционни партньори ‍и на гражданските организации ⁤са със съмнителен обществен авторитет по места. Те бяха ултимативно налагани‍ от Нинова,⁢ нерядко в разрез с предложенията и вижданията на хиляди партийни членове.

И още една „иновация”: организацията на предизборната кампания бе възложена на водачите на листите, а ‍не на партийните организации по места. Почти всеки детайл от ‌предизборната кампания се диктуваше от центъра на Позитано 20, Така‌ че опитът да се организира спектакъл ​„колективни оставки” и на местно ниво, цели да размие тоталната отговорност на председателя, като ⁤се ​избяга от обективния анализ на причините, ⁤довели до ⁣настоящия катастрофален‍ резултат⁤ на БСП. А безпокойствата на Нинова,‌ че след ​нейната оставка ще настъпи хаос в партията, са опит‍ за‍ „оцеляване”.

Хаосът, доколкото има, се причиняват⁤ от два неизбежни въпроса:

– Защо Корнелия ⁢Нинова се държи като удавник за председателския пост?

и

-⁢ Защо не подаде своевременно оставка?

В статия⁤ от 9 април т. г. ‌Кристиян ‌Вигенин, от ‍тясното обкръжение на Нинова, написа ⁤следното: „Но това, което според мен е по-важно, е, че ​бяхме длъжни ⁤да ⁢отслабим натиска⁣ върху самата ‌Нинова, защото​ за БСП‍ е важно ⁢да има‌ действащ‌ председател в следващите много важни⁢ седмици. Сега ⁢разговорът не трябва да бъде⁢ да ⁢подава ли Нинова оставка, или не, а да изясним каква‍ да бъде стратегията на БСП от тук нататък…” ​Тези размишления на ⁢Вигенин, така мисля,‌ представляват явен опит за‍ подсигуряването на председателския пост на Нинова през​ следващите години, ‌както ‍и⁢ за ‍намаляване‍ на ⁤моментното ‌глухо⁢ напрежение в партията.​ Няма‍ как да бъде прието твърдението на ⁣Вигенин, че без Нинова БСП я очаква ⁣потоп. Твърдение, което вече все по-настойчиво започва да се разпространява и в други медии. Кой има интерес от⁢ подобно обожествяване‌ на председателя на БСП и подхранване на култа към личността му? От преднамерените внушения за неговата незаменимост?

Какво да се направи ли?

Партията има устав и той трябва да се изпълнява! Ако⁣ в устава е постановено, че Нинова ще продължи да бъде „председател в оставка” до свикването‍ на заседание на конгреса (наложително ​е да ⁤се свика час по-скоро!), то тя ще продължи⁤ да изпълнява задълженията‌ си като „председател ‍в​ оставка”. Колкото до бъдещия председател, БСП вече има изградени кадри от средното и по-младото поколение, показали високи лидерски качества. Те ⁣разполагат с новаторско и перспективно​ мислене, притежават богат управленски опит ‍- и на партийно, и ‍на общинско, и​ на​ държавно равнище.

Така че ​никаква криза, още повече трагедия няма да настъпи в БСП след оттеглянето ⁣на Нинова ‌от председателския пост. Разбира се, в никакъв случай не‍ трябва да се​ допуска спрямо Нинова и нейното‌ обкръжение да се постъпи ‍по начина, ⁤по който тя се саморазправи с ценни за партията кадри. Най-сетне трябва да свикнем с презумцията, че един бивш председател на БСП ⁣би могъл да продължи⁢ дейността си и като ⁢член на ⁤ИБ,⁣ и като о БСП да се разпадне или да ‍загуби своята⁤ позиция⁤ на политическа сцена. Напротив, ‌партията трябва да използва този момент като възможност за промяна и развитие, за да се подготви за предстоящите предизборни⁤ кампании и да ‌се укрепи в очите на избирателите.

В заключение, ⁣оттеглянето на Корнелия Нинова от ⁢поста на председател на БСП не трябва да се разглежда като края на партията, а ⁤по-скоро като началото на нов‍ етап в нейното‍ развитие. С ново лидерство и нови идеи, БСП⁤ може ⁤да ⁢се превърне в по-силна​ и по-ефективна политическа⁢ сила ​в България.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.