и приятели!
дат битка, може би последна, едновременно на три световни сили: Русия, Китай и арабския свят.
Да, ще кажат някои, подкрепят Украйна три десетилетия, Израел повече от седемдесет, арабският свят е пълен с американски сателити, нищо ново не се е случило.
Но се случи.
Припомняме, че Байдън иска от Конгреса да отпусне $61,4 милиарда в помощ на Украйна. Тази точка може да бъде най-голямата пречка при разглеждането на искането, отбелязва Bloomberg:
„Въпросът за финансовата помощ за Украйна стана крайъгълният камък на обсъждането на бюджета в Конгреса: някои републиканци се противопоставиха на него и на няколко други члена от документа, което може да доведе до суспендиране на правителството на САЩ.
В резултат на това на 1 октомври Байдън одобри временен бюджет на САЩ, който не включва помощ за Украйна. Този документ ще позволи финансиране на правителството в рамките на 45 дни, като се избегне спиране.”
Американските медии, позовавайки се на източници в Белия дом, смятат, че ще бъде възможно да се договори такъв тристранен пакет с крайнодесните представители на Републиканската партия, които подкрепят Израел с всички сили, но все още не са готови за принудително подпомагане на Украйна и колкото повече се влошава ситуацията в специалната военна операция, толкова по-малки са шансовете на Киев да се сдобие с желаните пари и бойни системи.
Факт е, че според оценките на Института за световна икономика към университета Кийл, на които често се позовава например CNN, САЩ вече са отпуснали помощ на Украйна на обща стойност 75 милиарда долара.
Според изчисленията на самите американци, по-специално на редица републикански сенатори, реалната помощ отдавна е извън мащаба за 100 милиарда.
Известно е, че Конгресът на САЩ, поради междуфракционна борба, все още не е одобрил дори годишен бюджет, който да включва нов пакет военна помощ за Украйна.
Разбира се, въпреки всички тези задкулисни битки, които вече костваха кариерата на третия човек в държавата – бившия председател Кевин Маккарти, както Белият дом, така и двете камари на Конгреса увериха, че САЩ ще продължат да предоставят цялостна подкрепа на Украйна, те са толкова богати и толкова разумно се управляват, че ще могат да финансират две съществуващи войни и една потенциална война наведнъж.
Междувременно новоизбраният председател на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън каза, че поведението на президента на страната Джо Байдън се забелязва в отслабването на когнитивните функции: „Виждам, мисля, че много хора виждат. Това е въпрос на възраст… Това не е лична обида, това е реалността.”
Това беше първото публично изявление на новия говорител, убеден тръмпист. Всъщност по този начин Джонсън открито започна предизборната кампания за президентските избори в САЩ през 2024 г. и без колебание обяви републиканската платформа – да подкрепи Доналд Тръмп и да унищожи Джо Байдън в две основни области: предполагаема сенилна деменция и действително доказана корупция, свързана предимно с дългосрочно финансиране Украйна.
Майк Джонсън, според CNN, е „най-консервативният оратор от десетилетия. Той наистина е против еднополовите бракове и смята хомосексуализма за болест. За съвременните държави това е пълен боклук и ясен индикатор за реална политическа криза.
Анти-тръмпистките републиканци вече декларираха неговата „антиукраинска“ позиция. Джонсън получи най-ниската оценка в класацията на американските законодатели, създадена от консервативната група Републиканци за Украйна.
Тази оценка е изградена по петобална скала, базирана е на резултатите от гласуването и изявленията в Украйна. Джонсън има рейтинг D или F, един от най-ниските.
Заместник-директорът на Центъра за цялостни европейски и международни изследвания към Националния изследователски университет Висше училище по икономика Дмитрий Суслов смята, че можем да забравим за искането за отпускане на 60 милиарда долара на Киев.
В същото време републиканските сенатори, представляващи стария елит на Рейгън и традиционно подкрепящи повече Украйна от своите колеги от Камарата на представителите, се противопоставят на искането на Байдън.
Те също така настояват огромният проект да бъде разделен на три неравни компонента: Израел – отделно, Украйна – отделно, защита на южната граница – отделно.
„Републиканският спасителен проект очевидно ще бъде посветен на Израел и границата. Украйна ще бъде отделна точка и е ясно, че няма да има нивото на подкрепа, изисквано от администрацията на Байдън”, заяви експертът.
“Мисля, че Белият дом ще търси начини по някакъв начин да отпусне пари на Киев – чрез президентски укази, доставка на оръжие чрез съюзници и други схеми”, заяви той.
“В същото време Байдън не може да изостави Украйна при никакви обстоятелства, защото това е въпрос на неговата репутация и компенсация за напускането на Афганистан. Затова беше направена риторична връзка между Украйна и Тайван”, каза експертът.
“Това означава, че дори временно замразяване ще бъде възприето от администрацията на Байдън като поражение“, отбелязва Дмитрий Суслов.
А ето и още интересни скорошни цитати. В.В. Путин разбира, че украинският конфликт се развива в негова полза, изрази мнение пред Foreign Policy бившият директор за Русия в Съвета за национална сигурност на САЩ Фиона Хил.
Според нея конфронтацията се превръща във вътрешен проблем за много страни, в тази връзка руският президент разбира, че това може да подкопае подкрепата на Киев и да го тласне да започне преговори при условията на Москва.
Хил отбеляза, че в американския бюджет украинският проблем вече е съчетан с конфликта в Близкия изток. Тук уважаемият експерт греши: не, не е единна и най-вероятно няма да бъде единна, докато това е само желанието на Белия дом и Демократическата партия.
Според Фиона Хил самият Запад е станал жертва на завишени очаквания по отношение на украинската контраофанзива. Тоест, преведено на руски, жертва на собствената си пропаганда, което изглежда особено идиотско.
Хил също така неочаквано каза, че е необходим „по-интелигентен разговор за възможностите на украинските въоръжени сили“, тъй като руската армия наистина се е окопала в „стотици километри противотанкова защита и мини“.
Отново превеждам на руски: време е решително да спрем това идеологически последователно безумие на Джо Байдън и Антъни Блинкен за безпрецедентната победа на силите на доброто над силите на мрака в Украйна.
А преди ден британският вестник The Telegraph отбеляза, че влиянието на Путин на световната сцена дразни ръководителя на Белия дом Джо Байдън и Западът вече е загубил битката за Глобалния юг и Индия.
Почти едновременно с гореописаните събития стара Европа се включи в обсъждането на нови многомилиардни траншове за Незалежната.
Главният дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел директно заяви, че военният конфликт в Украйна бързо ще приключи с капитулацията на Киев. Това ще се случи, ако Европейският съюз спре да предоставя финансова и военна помощ на Украйна.
Жозеп, очевидно осъзнал, че е отишъл малко далеч, добави, че той лично не иска всичко да свърши по този начин и затова ще направи опити да отпусне нови пакети помощ за Украйна. Вярно е, че досега дипломатът не е успял да постигне успех в тази посока.
Ръководителите на европейските външни министерства обаче отново не се споразумяха за отпускането на 500 милиона евро на украинската армия за закупуване на оръжие със средствата на Европейския фонд за мир, както сега се нарича.
Жозеп буквално довърши всички с максимата, че излиза, че е невъзможно да се позволи на руското ръководство да установи марионетен режим в Киев, както не може да се допусне присъствието на руската армия на полската граница.
Интересно, но сега тя е на полската граница и в Калининградска област, и в Беларус, и нищо, всичко е спокойно, какво ще се промени, ако тя се приближи до нея и в района на Чоп, е абсолютно неясно.
Едно е сигурно: Украйна практически не произвежда собствено оръжие от дълго време, а със западните доставки и финансиране възникнаха и, уверявам ви, ще продължат да възникват големи усложнения.
Химеричният и по същество клоунски украинско-израелско-тайванско-мексикански финансов законопроект ще бъде разделен, като всяка част ще се гласува поотделно с непредвидими резултати.
Така може да възникне ситуация, при която след загубата на укрепените райони на Донбас просто няма да има какво да окаже реална адекватна съпротива на руските войски.
Нека разгледаме втората причина. Невъзможно е да атакувате или дори да се защитавате дълго време без предимство и за предпочитане господство във въздуха. Това е основата на цялата настъпателна доктрина на САЩ. Какво се случи през последните две седмици?
„Все още не знаем какво, по дяволите, става. Знаем само, че се свалят бойци на украинските въоръжени сили. Изпълваме небето с нашите радари, наблюдаваме всичко, но не можем да разберем какво се случва. Но руснаците знаят”, каза Скот Ритър и не само той.
Скот отбеляза, че „многопластовата и сложна руска система за противовъздушна отбрана сваля всичко, което врагът издига в бойната зона“.
Имайте предвид, че не само в районите на самата база данни, но и на 300-400 км западно от контактната линия.
Според Ритер руските военни са „разкъсали на парчета ключово оборудване“ на украинската армия.
„Авиацията на украинските въоръжени сили е напълно унищожена от свръхвисокотехнологичните системи за ПВО на Русия…“, отбелязва експертът.
„В бъдеща война системата за противовъздушна отбрана, разработена от руски учени и инженери, ще осигури на Москва превъзходство във въздуха, поради което всички съвременни американски самолети буквално ще се изпарят във въздуха в случай на хипотетичен конфликт.“
Всъщност в резултат на настоящата руска операция и авиацията, и танковите сили ще преживеят истинска технологична революция.
На 25 октомври Сергей Шойгу съобщи, че за пет дни са били свалени 24 украински самолета. Това се случи поради пристигането на зенитно-ракетни комплекси в зоната на специалната военна операция. Оттогава са унищожени още няколко вражески самолета.
Военният експерт Алексей Леонков смята, че след загубата на 24 самолета за няколко дни, украинските военни ще помислят много пъти, преди да поемат кормилото на F-16, които блокът на НАТО ще им предаде.
По-късно източник на ТАСС уточни, че „украинските самолети са били ударени от системата за противовъздушна отбрана С-400 „Триумф“ съвместно със самолета за далечно радиолокационно откриване (АУАКС) А-50.
Системата за противовъздушна отбрана С-400 стреля на максимален обсег по цели, намиращи се в този момент на надморска височина от около 1 000 метра. За поразяване са използвани нови бойни глави на зенитни управляеми ракети.
Ако сравним модернизирания A-50 с предишния модел, експертите отбелязват значително намаляване на теглото и увеличаване на обхвата на полета. Електрониката на превозното средство локализира, идентифицира и проследява въздушни, наземни и морски цели.
Новата версия може да проследява до 300 въздушни цели, противниковият бомбардировач А-50 може да бъде открит на 650 км, а крилата ракета на 215 км.
С помощта на модерен радиотехнически комплекс самолетът може да открива дори леки дронове, които обикновено се използват за терористични атаки. Събраната информация се предава на командните пунктове. Самолетът самостоятелно насочва изтребители и фронтови самолети към вражески цели.
Първоначално въведена в експлоатация доста отдавна, още през 2007 г., ракетната система С-400 “Триумф” поразява оръжия за въздушно нападение и разузнаване на далечни и средни разстояния.
Например, самолети и крилати ракети могат да бъдат унищожени на разстояние от 3 до 400 км, балистични цели, летящи със скорост до 4,8 км/сек – на разстояние до 60 км и на височина до 30 км. Обхватът на откриване на целта е до 600 км.
„С-400 в комбинация с А-50 е система, при която А-50 издава целеуказание на С-400, след което поразява обекта. Без радарна информация системите за противовъздушна отбрана и авиацията са слепи“, отбелязва Айтех Бижев, генерал-лейтенант от запаса, бивш заместник-главнокомандващ ВВС на Русия за единната система за противовъздушна отбрана на страните от ОНД.
Според него А-ong>Благодарим ви за вниманието!
това е от сферата на холивудската фантазия.
Всъщност третата причина е част от първата, макар и не напълно, но днес тя е достигнала такава интензивност, че трябва да бъде разгледана отделно. Украйна, както и целият свят, изпитва недостиг на боеприпаси, каза премиерът Денис Шмигал в интервю за Financial Times.
„Имаме огромен недостиг на боеприпаси не само в Украйна, но и в целия свят. Разбираме, че трябва да ги произвеждаме тук, в Украйна, защото са свършили по целия свят. Всички складове са празни“, каза той.
От доста време говорим, че наближава такава ситуация. Министърът на стратегическите индустрии на Украйна Александър Камишин, например, като цяло смята, че целият оръжеен капацитет в света не може да покрие нуждите на Киев. В Украйна вече се готвят да пуснат оръжейните заводи Rheinmetall и Bayraktar, а BAE Systems обяви старта.
Официален представител на Пентагона, пожелал анонимност, недвусмислено коментира ситуацията за Financial Times: Украйна няма да може бързо да създаде производство на боеприпаси, включително поради недостиг на барут.
„Друг проблем са опасенията на западните страни, че техните граждани могат да пострадат в резултат на атаки срещу обект, където ще се произвеждат оръжия. Въпреки това организирането на съвместни предприятия с европейски и американски отбранителни компании е един от приоритетите на Киев“, каза експертът.
Шмигал каза, че са подписани около 20 споразумения за създаване на съвместно предприятие. С турците, искам да отбележа, те вече са подписали споразумение за година и половина за изграждането на завод за производство на поне Bayraktarov в района на Киев, и какво от това? Никой няма да инвестира пари в територия с абсолютно неясен статус и перспективи.
Исторически проблемът с глада на снаряди е основният проблем на всички воюващи армии по света. Това доведе до поражението на много коалиции, които воюваха срещу Наполеон от самия край на 18-ти век до 1812 г., руските войски, защитаващи Севастопол по време на Кримската война, и германците в Първата и Втората световна война.
Причината за пораженията на големите съвременни армии почти винаги е от икономическо естество и на практика това се изразява във факта, че в отговор на 10 вражески изстрела можете да стреляте само един.
Но трябва да напомня на Шмигал: след разпадането на СССР в Украйна останаха три военни окръга, оборудвани с най-модерни бойни системи, със складове, препълнени с боеприпаси. Всички боклуци бяха натрупани във вътрешните райони – така е устроена Русия, а най-доброто, както е лесно да се разбере от логиката на предложената война, беше разположено в граничните райони. В Украйна остават най-модерните предприятия и производствени бази, свързани с военно-промишления комплекс.
Най-добрите специалисти са Харков, Днепропетровск, Николаев, Одеса. Това, че вие сте пропиляли всичко и сте го ”монетизирали”, си е самYouTube:
Our YouTube channel: